Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Yeni Türkiye''de Okul Müdürü Olmak...

Yayınlanma Tarihi : 17 - 07 - 2014 : 09:24
Binlerce polis, memur sürgününe, hakim-savcı atamasına, vali-kaymakam değişikliğine rağmen, arzu ettiği kadrolaşmayı bir türlü beceremediği görülen hükümet, son olarak okul müdürlerini “ayarlamak” ya da “kendilerinden yapmak” üzere harekete geçti.
Yağmur gibi yağan son kanunlardan birisi de “eğitim” alanında... 4 yılını tamamlayan okul müdürleri (sayıları 17 binin üzerinde) görevlerine devam etmek isterlerse, Milli Eğitim Müdürlükleri’ne başvuruda bulunacak, müdür bey uygun görürse, Değerlendirme Komisyonu’nun elemesine gönderecek.
 
Ancak burayı geçmek kolay görünmüyor. Çünkü, her müdürün çeşitli değerlendirme kriterlerinden en az 75 puan alması, ondan sonra kendisini Milli Eğitim Müdürü ve Vali’nin onayına sunması gerekiyor. Bu son “onayları” geçmeden, 100 üzerinden 100 değerlendirme puanınız olsa da hiç faydası yok. Çiziği yediniz mi, kendinize yer arayın... Bulabilirseniz tabii...
 
Müdürlere puan vereceklerin oluşumu da enteresan... Zannedersiniz ki, gelişmiş eğitim sistemlerinde olduğu gibi müdürler bağımsız eğitim organları tarafından yıllarca incelenecek, yapılan son değerlendirmeye göre müdürlük görevine atanacak...
 
Medeni Dünya Umurumuzda Değil...
Bir çok evrensel değeri ıskalamış ve bir daha da ne zaman yakalayacağı bilinmeyen “Yeni Türkiye”de işler hiç de bildiğiniz gibi yürümeyecek...
Bakın; “müdürlük için ön şart olan en az 75 puan”ı kimler verecek?
Kafadan, 100 puanın 25 puanı ilçe milli eğitim müdürünün cebinde.
Milli Eğitim İnsan Kaynakları Şube Müdürü’nün hakkına düşen 20 puan. Okuldan sorumlu ilçe şube müdürü 15 puanı kullanma yetkisine sahip.
“yeniden müdür olacaklar”ın kat edecekleri yol bu kadar değil tabi...
Okul aile birliği başkan ve yardımcısı ile öğrenci meclisi başkanının da 10 puanlık değerlendirme hakkı var.
Bir de “kıdemi en az öğretmenlerle, kıdemi en fazla öğretmenler kurulu” var. Bu “makam”a tanınan puan hakkı 10. 
100’ü tamamlamak üzere geri kalan 10 puan da, öğretmenler kurulunca seçilecek iki öğretmenin inisiyatifine bırakılmış ama tabii kuru kuruya değil; değerlendirme formuna görüşlerini de eklemek zorundalar.
 
Aman “Vali Çiziği” Yemeyin...
Diyelim ki; “görevimi ve ülkemin çocuklarını çok seviyorum. Devam etmem lazım” diyen bir müdür, şansı da yaver giderek 75 puan ve üstünü topladı. Yetmiyor; “son değerlendirmeciler”in önünde, okulun sınavlarda gösterdiği başarı karnesi ile, yarışmalarda aldığı ödüllerin müdür adayının hanesine yazılma aşaması da var... Kayıtlı başarı yoksa, puanlar da işe yaramıyor.
Peki “müdür adayı” her aşamayı tıkır tıkır atlattı; sevinebilir mi?
Durun bakalım, daha sırada Milli Egitim İl Müdürü’nün, ardında da Vali’nin onayı gerekiyor.
Önünüze sürülen duruma baktıktan sonra hala “müdürlüğü devam edeceğim”, ya da “devam edemeyenlerin yerine müdür olmak istiyorum” diyorsanız, elbet de karar sizin...
“Sistem”in dışında olanların aklına söyle bir soru gelebilir; Peki bu müdür seçicileri kim seçiyor, onlar ne gibi “aşama”lardan geçiyor?
Tabi ki “seçmen çoğunluğu”nun seçtikleri...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER
Reklam


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN