Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Gül Hemşerim''i Uğurlarken...

Yayınlanma Tarihi : 16 - 07 - 2014 : 09:17
Bilenler bilir; Kayseri kökenliyimdir... Kayseri merkeze göre Erciyes’in arkasından, Sultan Sazlığı’nı besleyen suların doğum yerinden, Orta Toroslar’ın başlangıç noktası, Yahyalı’dan... 
 
Biliyorsunuz, şu sıralar veda turlarına başlayan 10. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül de Kayserili’dir. Dolayısıyla 100 km. uzaktan hemşerim olsa da, kendisi ile yüz yüze bir tanışıklığım yoktur. Ama, bir çok tanıdığımın tanıdığıdır, hısımıdır, akrabasıdır...
Geride bıraktığı 7 yıl içinde elbette çok sayıda icraata imza atmış, suçlamalara (Çankaya noterliği gibi) hedef olmuş, devletin bir çok önemli kademesine çok ciddi atamalar yapmış, özellikle rektör “atamalar”ı konusunda, üniversitelerde hocalara oynatılan “rektör seçimi oyunu”nun komikliğini defalarca ortaya koymuş bir siyasi olarak kendisini hatırlayacağız.
 
Koskoca 7 yıl tabiki bir kaç cümle ile özetlenemez... Kendisinin hemşeriliğe, hısım-akrabalığa ne kadar değer verdiğini, 7 göbek ileriden
de olsa dokunduğunu ihya ettiğini, İzmir’deki Kayserililer’den bilir, duyarım. Bir hayli de “vefalı” olduğunu, bizim ilçe Yahyalı’ya gittiğim zaman dinlediğim “Abdullah Gül efsaneleri”nden bilirim...
 
Siyasete Bulaşmayan “Siyasetçi...”
Abdullah Gül’ün İzmir’de de önemli “seçim”leri vardır. Örneğin; adını sıkça duymasanız da, 11 yıldır İzmir Milletvekili sıfatını taşıyan Prof. Dr. Mehmet Tekelioğlu, Cumhurbaşkanımız’ın eniştesi, ablasının eşidir. Kendisine değer biçmek haddim değildir ama; uzaktan tanıdığıma ve bir-iki kez de karşılaşmışlığımdan edindiğim izlenime göre, Mehmet Hoca, kendisini “basit siyasi girdabın içine atmayacak” kadar sağlam bir pozitif bilim (makine profesörü) adamıdır. Zaman zaman bakanlık için adı geçmiş olsa da, kendisini tanıyanlar tarafından böyle bir göreve yakıştırılsa da, bilinen “kan uyuşmazlıkları”ndan dolayı, bu hiç bir zaman gerçekleşmemiştir. Çünkü Mehmet Hoca, kayıtsız şartsız biat edecek, gerekirse takiyenin alasını yapacak, inanmadıklarını bile “insanların gözünün içine baka baka savunacak” bir karakterde değildir.
 
 
Şekil Yanlış, Seçim İsabetli...
İzmir’deki Kayserililer’den olmasa da, İzmir’deki “Gül eli dokunmuşlar”dan birisi de, Katip Çelebi Üniversitesi’nin Kurucu Rektörü ve halen de Rektörü Prof.Dr.Galip Akhan’dır. Galip Hoca, Abdullah Gül’ün dayısının kızı Ayşenur Hanım’ın eşidir.
 
İzmir’de yeni bir kamu üniversitesi kurulmasına karar verildiği zaman, “kurucu rektör arayışları”nda ve bulunmasında her ne kadar bu hısım-akrabalık nedeniyle tanışık olmanın etkisi yok sayılamasa da, Prof.Akhan, bu güne kadar gerek siyaset üstü davranışı, gerekse işine dört elle ve yetkinlikle sarılmış olması ile, en keskin muhaliflerin bile eleştirisine hedef olmamıştır.
 
Dolayısıyla, Cumhurbaşkanı Gül’ün yakın çevresinden yaptığı iki seçim de, “isabetli ve yerinde seçimler” olarak değerlendirilebilir.
Keşke geride “Anayasa’ya aykırı hükümet icraatlarının gerçekleştirilmesine zemin hazırlayan, göreve başlarken ettiği yemin metni ile çelişen imzaları” da atmamış olsaydı.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN