Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Fehmi Koru

Yayınlanma Tarihi : 15 - 07 - 2014 : 09:06
Fehmi Koru’nun Haber-Türk’teki ilk yazısını merak ediyordum. Beklediğim ölçüde tesirli değildi. Her koşulda temkinli davranmayı ve tedbirli olmayı yeğlediğini gördüm. 
Ne kadar deneyimli (ya da usta) olursanız olun ilk günün kaçınılmaz heyecanı sizi sıradan ürkeklikler içinde duraksatır. Bu durumda genel açıklamalar yaparak susuz, sabunsuz bir sıradanlık yaşanabilir.
Daha önce de bir vesileyle yazmıştım: Fehmi Koru önemli gazetecidir... Hem tribünlere, hem kaleye oynar. Her konumda amacı goldür. Kısa aralıklarla çok sayıda gazete değişikliği yaşamasına rağmen üslupta değişiklik göstermemiştir. 
Gözlemleri yoğun ve keskindir. Edepli ve sakin üslubu dikkat çeker. Üslubuna bazen, “mültefit mana” kazandırır... Yorumu özgürdür. Zemini her zaman hazırdır.
Fehmi Bey bu özgürlüğünü inat düzeyinde kullanır. Hüküm noktasına gelince iş değişir. Çünkü Fehmi Koru “hüküm cümlesi” kurmaz. Örneğin aynı gün aynı gazetede biri “Has” diğeri “Mahlas” olmak üzere iki isimle yazar...
 
Fehmi Bey, televizyon tartışmalarında sık sık unvanlı gazeteciler arasında yer alır. Temas alanı yoğun ve kıvraktır. Yani kapsamda geniş, muhtevada derin tavırlıdır. Diğerlerinin üstünlüklerini ve zaaflarını sürekli işleyen ve fırsatı kollayan dikkatli ve özenli bir siyaset simasıdır.
Fehmi Bey’in can alıcı noktası burada tezahür eder. Tartışma kadrosunun hepsine laf yetiştirir; ama asla “eklektik” olmaz. Yani ondan bir cümle, bundan iki tümleç, ötekinden bir tefsir kalıbı alıp bunları bütünleştirip hüküm vermez. Hiçbir cümlesinde alıntı ve sığıntı hal yoktur. Bunu ustalığının seçkin örneği olarak sunar.
Fehmi Bey için ekranlardaki “Tartışmacı Gazeteci” sınıflandırmasını bir iltifat olarak ileri sürmüyorum. Ama bu türdeki gazeteci tarifinin “eklektik olmayan” tek örneğinin Fehmi Bey olduğunu söylüyorum. Çünkü Fehmi Bey’de muhatabı kim olursa olsun iltifat etmeden siyasi başarıyı öne çıkaran bir teşhis isabeti vardır.
 
Neden Fehmi Bey’i bir siyasi tasnif içinde tartışıyorum? 
Bu sorunun cevabı açık: Fehmi Bey, Tayyip Bey ile üslup tartışmasında ihtilaf yarattı... Obama’nın yaldızını kullanıp, Bush’un karanlığını gündeme getirdi...
Bundan 60 yıl önce “Babıâli Ustaları” arasında Ahmet Emin Yalman, başkalarına hiç benzemeyen özelliklerle temayüz ederdi. Fehmi Bey için yukarıda yazdığım karakteristik meslek tarifinin eşi bulunmaz terkibi Ahmet Emin’di...
Menderes’i ve Demokrat Parti’yi yönlendiren tesirli makaleler yazardı. Menderes’in hem cila fırçasını çeker; hem de kadifeyle tozunu alırdı. 
 
Fehmi Koru tek yönlü ayna değildir. Karşı karşıya gelip tartışmanın tarafları olarak eşit koşulların değerini kullanamazsınız. Çünkü Fehmi Bey’in bir başka sureti daha görünür. 
Fehmi Bey’in, biri “has”, diğeri “mahlas” olmak üzere iki ismi vardır. Mesleki hüviyetiyle ikisini de önemseten maharetin sahibidir.
Yazılarında hem güncelliği sergiler, hem de iki surete yönelen eleştirileri derin içeriklerle savunur. 
Bunu maharetten öteye bir meziyet varlığı olarak değerlendiriyorum. Bazen bana Peyami Safa’yı hatırlatırdı. Harbiye’ye itirazı yoktu ama Fatih’i severdi.
Ara sıra da Refik Halit hissi verirdi. Bazen siyaset meclislerini “Ago Paşanın Hatıratı” olarak aktarırdı.
Hiçbir zaman bir Nadir Nadi olmadı. 
 
Türk siyasetinde iki şeyin melankolisi vardır: Din ve siyaset... 
Fehmi Bey, AKP’nin moral değerlerinde derinleşmeyi iyi bilir ve bu zemini bırakmaz. Siyasette güçlerin dengesini eleştirmek, mesleğin en ıslak zeminidir. Bu kadar hızlı ayak kaydıran başka bir zemin örneği yoktur.
Hoş geldiniz Fehmi Bey...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN