Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Hüküm ve His

Yayınlanma Tarihi : 14 - 07 - 2014 : 13:21
Adalet hükmü başka bir şeydir, adalet hissi başka... Toplum, adalet hissiyle tatmin olur. Gerçeğin asıl değerini bu hissin tesirinde ölçer. Uzun uzadıya gündeme getirilen hukuk maddeleri karşılaştırmaları, emsale ilişkin karar örnekleri, günlük yaşamın farklı yorumlarını bir arada birlikte yorum gerçeği yaratmak uğruna kullanılması sanıldığı kadar gerçekçi olmayabilir. Hatta genel adalet tarifinin seçkin gerçekliğinin kötüye kullanılmış örneği bile olabilir.
İlk kez gerçekleştireceğimiz doğrudan cumhurbaşkanı seçme olayında Başbakan’ın imtiyazlı kamu personeli muamelesi görmesi adalet yönünden isabetli düzenleme olarak görülmedi.
Yüksek Seçim Kuruluna yapılan şikâyet başvurusu üzerine kurul karar verdi. Bu karara göre, başbakanın imtiyazlı durumunu devam ettireceği yolunda karar aldı.
Başbakanlık görevinden istifa etmesine gerek olmadığını söyledi. Yani başbakan makamına tahsisi edilmiş bütün maddi ve manevi avantajları kişisel siyasi mücadelesinde sonuna kadar istediği biçimde kullanabilecek.
İşte eşitsizliğin tarifindeki kişisel farklılaştırma zaafı budur.
YSK’nın adalet beklenen hükmü, AYM kararına dayandırıldı. Bu bir ölçüde doğrudan sorumluluk almak yerine bir kararın varlığına sığınarak kendi yargısını eleştiri dışında tutmak fırsatıdır. (Fırsatçılığı da diyebilirsiniz.)
Bu saatten sonra bir şey yapılmaz, yapılamaz.
Ancak bu karardan tek yararlanan kişi olarak Tayyip Beyin şahsi adalet duygusunun baskınlığı söz konusu olabilir ki ona da hiç kimse ihtimal vermez.
Adaletin asıl değeri hükümde değil, idraktedir.
Yurttaşın adalet hissi verilen hüküm değerinden daha makbul ve saygın değerdir.
*
Cumhurbaşkanlığı seçiminde hem Tayyip Beyin, hem Ekmeleddin Beyin birer vizyon toplantısı düzenlemesini isabetli buluyorum.
Bunu gösteriş yerine halka açıklayıcı bilgi sunma olarak yapsalardı çok makbule geçerdi. Ancak yine kendilerini gösteriş iptilasından kurtaramadılar ve “algı” yaratma merakını tekrarladılar.
Dolayısıyla da vizyon sunuşları etkinlik kazanmadı.
*
Selahattin Bey de bir vizyon toplantısı düzenlemeli ve partisinin geniş kapsamlı görüşlerini açıklamalıdır.
Çünkü ilk kez bu seçimde diğerlerinden çok farklı ve derinlikli ilgileri üzerinde toplamış durumdadır.
Ancak, şimdiye kadar dile pelesenk olmuş şeyleri tekrarlamak yerine yeni görüşler getirmeyi denerse oy oranını olumlu etkiler...
Selahattin Bey!
Türkiye için bir şeyler söyle... İyi demiyorum; ama isabetli şeyler söylersen itibarının arttığını ve oy oranını arttırdığını göreceksin...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN