Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ramses’i Ölümden Zafere Götüren Dua...

Yayınlanma Tarihi : 13 - 07 - 2014 : 13:56
Bugün sizlerle, günümüzden tam 3288 yıl önce, MÖ 1274 ilkbaharında Mısırlılar’la Anadolu devleti Hititler arasında yapılan “dünyanın ilk büyük savaşı” olarak tarihe geçen Kadeş Savaşı’nın mini bir özeti ile, ölümüne saniyeler kalan Mısır Firavun’u (Kralı) Ramses’i “güneşin gücüne kavuşturan” duasını paylaşacağım.
 
Savaşçı bir ırk olan Hitit Ordusu’nun ani baskını ile Mısır Ordusu darmadağın olmuş, Ramses’in en yakında bulunan seyis bile canını kurtarmak için kaçmıştı. Firavun’un çevresinde savaş arabasını çeken iki atı ve Kral adını verdiği aslanı dışında kimse kalmamıştı.
 
Şu Felaket Anında Kulunu Kolla!
Artık kendisi ve ülkesi için sonunun geldiğini anlayan, ancak teslim olmayı aklından bile geçirmeyen Ramses, büyük bir duygu yoğunluğu içinde gözlerini tepesinde parlayan güneşe doğru kaldırdı ve parlak ışığın içindeki, hiç bir canlı varlığın şeklini bilmediği Tanrı Amon’a (Mısır’ın baş tanrısı) seslendi.
 
*Sana sesleniyorum babam Amon!... Bir baba, düşman kalabalığının ortasında yalnız kalmış oğlunu unutur mu? Ne oldu da böyle davranıyorsun? Bir kez olsun sana itaatsizlik ettim mi? Bütün ülkeler bana karşı birleşti. 
 
Kendi askerlerim, oldukça kalabalık oldukları halde kaçtılar ve işte ben tek başıma kaldım. Bu barbarlar, Maat Yasası’na (Doğruluk ve Adalet Tarıçası Ma’at’ın koyduğuna inanılan kurallar) uymayan zalimlerden başka bir şey değil ki! Oysa ben, senin için tapınaklar kurdum, her gün sunularda bulundum. Sana en güzel çiçek kokularını sundum. Elefantin taş ocaklarından senin görkemine dikilen dikili taşları
çıkarttırdım. Sana sesleniyorum babam Amon!... Şu felaket anında, senin için çalışan bu kulunu kolla...
 
Ramses’in ordugahının merkezini çevreleyen kazık duvar yıkıldı, savaş arabalarının saldırısına açıldı. Bir dakika dolmadan Ramses ölmüş olacaktı.
Firavun çaresizlik içinde “Babaaa!...” diye haykırdı, “Neden beni terkettin?”
*
Firavun’u uzaktan izleyen Hitit Kralı Hattuşil ve yakınları, onun ölümü gidiş şekline hayran kaldılar.
Kral “Bir savaşçıya yaraşır şekilde ölecek” dedi ve ekledi;
*Mısır’ın ele geçirilmesi, bize bir kaç yüz yıl yetecek refahı sağlayacak... Ordusu tarafından ihanete uğrayan Ramses’in sonunu görmeye hazır olalım...
 
Sadece Ramses’in Anlayabileceği Mesaj...
Güneşin sıcaklığı birden iki katına çıktı. Hititler’in gözleri kamaştı, masmavi gökten kulakları sağır eden gürültüye benzer bir ses duyuldu... Taşıdığı mesajı sadece Ramses’in anlayabileceği bir ses; Ben baban Amon’um. Elim elinin içinde..
Gövdesi altın renkli bir ışık hüzmesi ile sarılan, güneşin gücüne kavuşan Ramses düşmanlarının üzerine atıldı.
Kral, yakan bir alev, parıldayan bir yıldız, güçlü bir rüzgar, boynuzları bilenmiş bir vahşi boğa, karşısına çıkanı pençeleriyle parçalayacak bir şahindi.
Ok üzerin ok atıyor, baş üstüne baş kesiyor, savaş arabası yaklaşan vücutları kavuruyor, bir ölüm makinesine dönen Ramses’in aslanı Katil, önüne geleni paramparça ediyordu.
Kısa sürede Kral ve Katil’i, düşmanın hamlesini kırıp Hitit hatlarını yardılar.
Gördükleri karşısında benzi atan Hitit Kralı “Bu bir insan olamaz” diye haykırdı. Firavun’un kaçan ordusu, dönüp krallarının yardımına koştu. Hitit kralı, beraberindekilerle birlikte Kadeş Kalesi’ne sığındı, aman diledi ve barış imzalandı.
Bu zaferden sonra Mısır, uzun yıllar sürecek refah, imar ve huzur dönemine girdi...
*
Bu masalla karışık hikayeyi, bir kaç gün önce bitirdiğim Christian Jacq’ın “Kadeş Savaşı” isimli kitabından aldım...
Hepinize sağlık içinde mutlu pazarlar dilerim...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN