Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Karşıyaka Stadı Halka Sorulsun...

Yayınlanma Tarihi : 10 - 07 - 2014 : 11:41
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın son günlerde en ağırlıklı mesaisi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Karşıyaka Stadı’nın yerine yeni stad yapma inadını kırma çalışmalarıyla geçiyor.
 
Belediye Meclisi’nde karşı çıkışını tüm yönleriyle anlatan Başkan, ilgili bakanlık yetkililerine seslenip, “Eğer ilçemize stat yapmak gibi samimi bir düşünceniz varsa, Örnekköy’de hazır yerimiz var, buyrun oraya yapın” demiş. 
 
Akpınar’ın, Bostanlı yakınlarında sahil bandının hemen bir sıra arkasında yer alan alana stad yapılmasına engel olmak için çok haklı gerekçeleri de var. Tıpkı kendisinden önceki belediye Belediye Başkanı Cevat Durak gibi...
 
Yalı’nın, mevcut planlarda tanımlı olan saha ölçüleri profesyonel maçların yapılması için uygun değil.
 
İhale sürecinde inşaat mevzuatına uyulmadı. Konut alanına denk gelen bölge 15 bin kişilik bir stadyumun yükünü kaldıramaz.
Stat halkın kullanımına açık bırakılmalı. 
 
Yalı’daki stat TFF (Türkiye Futbol Federasyonu) UEFA (Avrupa Futbol Federasyonu) ve FİFA’nın (Dünya Futbol Federasyonu) güvenlik kriterlerine uymuyor. Her 7 kişiye bir otopark ve giriş çıkışlarda, rakip ile ev sahibi takımın karşılaşmaması şartı bile sağlanamıyor.
Karşıyaka’nın geleceğini iyi planlayacağız ve geçmişte yapılan ‘kentsel hataları’ tekrarlamayacağız.
Halk için yapılan hizmetler, siyasete alet edilmemeli. En doğru yer Örnekköy...
 
Milletvekilleri Halkı Dinlemeli...
Bu gerekçeleri ortaya koyan, “eğer bu kente ve kentin insanlarına gerçekten doğru hizmet yapacaksanız, yeri burası değil, şurası”dır diye yol gösteren rastgele birisi değil, o yerleşim yerinin tek dereceli seçimle işbaşına gelmiş belediye başkanı.
Akıl, mantık ve ortaya konan şehircilik ilkeleri ortadayken, Karşıyaka Yalısı’na 15 bin kişilik stat yapmakta direnenler ise, o kente bu güne kadar yaşamamış ve bundan sonra yaşayacakları da şüpheli olan kişiler.
 
Bu inadın altını arayınca çok şeylere ulaşılabilir. Ama “şimdi sırası değil” diyoruz, yeri gelmişken iktidar partisinin “kent muhalifleri”ne bir gönderme daha yapıyoruz: Buyurun size iş... Başkanı ve vatandaşı dinleyin, bakanlığın çarpık projesinin önüne geçip, doğru işin doğru yerde yapılabilmesi için çaba harcayın... Tabii belli odaklara hedeflenmişler sizi dinlerse...
 
Bir de Ankara’dakilere gönderme yapalım: Eğer, “mevcut çok kıymetli bir arsayı değerlendirmek (!)” dışında, Karşıyaka sakinlerine doğru hizmet gibi bir amacınız varsa, azıcık da “demokrasi” diyorsanız, halk oylamasına gidin, çıkan sonuca göre gereğini yapın...
 
Şu Ege Mahallesi Bir Bitse Artık...
Ben bilirim ki; çeyrek asırdır Kahramanlar-Alsancak arasında, kentin de tam giriş ya da geçiş noktasında bulunan çirkinlik abidesi Ege Mahallesi’nin “dönüşümü” konuşulur ama “kent adına mutlu son”a gidecek gerçek bir adım atılmaz, atılamaz...
 
Ege Mahallesi konusunda ne zaman bir haberle karşılaşsam, “yalancı çoban” hikayesi aklıma gelir. Çünkü bu iş çok defa gündeme getirilmesine rağmen, kimsenin eli bir türlü kazma vurmaya gitmemiştir.
Bu konudaki son haber, yine Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosu’ndan...
 
Deniliyor ki; vatandaşlarla görüşmeler tamamlanıp, sözleşmelerin imzalanmasından sonra Ege Mahallesi’ndeki dönüşüm çalışmaları başlayacak...
 
Bu defa işin sonuca doğru hızla ilerleyeceğine, kentin yüz karası durumundaki çirkinliklerden kentin kurtarılacağına inansak mı acaba?
Kenti yönetmek, güzelleştirmek, kalıcı hizmetler bırakmak için çaba harcayanlara haksızlık mı olur bilemem ama... 
 
Hani “iyi iş 6 ayda çıkar” gibi bir laf var... 
Ama İzmir’de “iyi iş”in, bırakın 6 ayı, 6 yılda bile çıkmadığı gibi bir durumu yaşayarak görüyoruz...
Lütfen biraz çabuk...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN