Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Sıradışı Bir Başkan; Selvitopu...

Yayınlanma Tarihi : 09 - 07 - 2014 : 13:27
İzmir Karabağlar Belediye eski Başkanı Sıtkı Kürüm’ün, büyük eleştirilere göğüs gererek borç para ile hayata geçirmeye çalıştığı Uzundere Rekreasyon alanı inşaatının yarım kaldığı ile ilgili gazetelerde boy boy haberler vardı.
 
Bu durum, o günlerde bu konuda yazdığım yazıdan sonra Başkan Kürüm’ün yüzüme telefon kapatmasına kadar varan anımı depreştirdi.
Malum Karabağlar da, tıpkı Bayraklı gibi, İktidar Partisi “stratejistleri-algı mimarları”nın, gecekondu ağırlık semtlerin “çantada keklik bildikleri oyları” ile, yüzde 70’lere varan oranlarda “kemikleşmiş aydın oylarını dengeleyip, seçim kazanmak uğruna yarattığı ucube ilçeler”den birisidir.
 
“İlçesi Karabağlar” yazan bir adresi bulmak üzere Karabağlar’ın yolunu tutarsanız, kendinizi bir saat sonra Karabağlar’a kilometrelerce uzakta olan Hatay veya İnönü Caddesi’nin sokak ve caddelerinde bulabilirsiniz.
Tıpkı “Bayraklı” yazan bir adresin, yılların Karşıyaka’sında çıkması gibi...
 
Yüzüme Kapanan Telefon...
Uzatmayayım; o günlerde “Eğer bir ilçenin önemli bir bölümünde vatandaşlar, modern şehircilik standartlarından uzak yaşantıya mahkum edilmişse, 13 milyon liraya (üstelik borç para ile) yapılacak bir rekreasyon alanı olsa olsa ‘kel başa şimşir tarak’ olur” mealinde bir yazı yazmıştım.
 
Ertesi günü zamanın Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm arayıp, yüksek sesle bir hayli “fırça” attıktan sonra sözü “siz belediyecilikten ne anlarsınız”a getirmiş ve telefonu yüzüme kapatmıştı.
 
Borç para ile yaptırılan rekreasyon alanının yarım kaldığı haberlerinden sonra, borç ödemek için lüks makam aracını satmak gibi alışılmadık tasarruf tedbirleriyle gündeme gelen, bu anlamda tam da “nesli tükenmiş siyasetçi” örneği sergileyen yeni Başkan Muhittin Selvitopu’nu arayıp, hem son durum değerlendirmesi yapmak, hem de çoktan unutmuş olmama rağmen, son haberlerle hatırladığım bu meslek anımı paylaşmak istedim.
 
Öncelikle Başkan’ı, “sıra dışı yönetim anlayışından, borçlu, çalışanlarının maaşını bile zamanında ödeyemeyen bir belediyenin başkanının, lüks makam aracına binmek gibi bir hakkı olmadığı” anlayışından dolayı kutladım.
 
Sıradan Olay, Sıra Dışı Oldu...
Başkan Selvitopu, son derece sıradan bir hareket olan “makam aracı satma”nın basın tarafından abartılışını anlamakta zorlandığını belirttikten sonra devam etti;
 
Karabağlar’ın Kar-Bel isimli bir hizmet şirketi var. Geliri gidenini karşılamayan bu şirketimizin büyük borçları da var. Buna rağmen geçmişte bu şirket üzerinden, başkan makam aracı da dahil 11 araç alınıp belediye hizmetine tahsis edilmiş. Borçlu bir şirketin sırtına belediyenin makam araçlarını da yüklemiş olmak benim yönetim anlayışıma göre ters bir durumdu. Nitekim araçları satıp, ödeme zorluğu ve borç içinde bulunan Kar-Bel’e iade ettik, başkan makam aracı dahil belediyenin ihtiyaç duyduğu araçları da belediye bütçesinden kiralama yoluna gittik.
 
Başkan’ın “sıradan” bulduğu olay, günümüzde tam tersi yapıla yapıla “vatandaş vergilerinden hovardalığa” kadar uzatılmış, ne yazık ki olması gereken sıradan yöneticilik standartları bile sıra dışı hale getirilmiştir.
 
Vatandaş vergileri ile seçim propagandası yapmak gibi bir “siyasi gariplik”i savunanların çokluğuna, ortaya koydukları, ölçüden-izandan yoksun “elma-armut” karıştırmalarına bakarsanız, ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. 
Başkan’a bir de, “yarım kalan rekreasyon alanı”nın son durumun sordum.
 
İşte cevap;
- Vaktiyle Karabağlar’da vatandaş açısından büyük ihtiyaç olan böyle bir işe girişilmiş. Şu anda inşaatın geldiği nota, yüzde 85’ler seviyesindedir. Bir şekilde burayı en kısa zamanda tamamlayıp halkımızın hizmetine açacağız. Yarım iş, bizim yönetim anlayışımıza sığmaz.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN