Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''İhale İptali'' Ne İşe Yarar?

Yayınlanma Tarihi : 07 - 07 - 2014 : 11:50
Kanunla kapatılan özel idarelerin mallarına hükümetçe el konulmasının Muğla cephesinin bir bölümünü, bu köşede “turist kaçırma harekatı” olarak ele almış olsak da iş, dayatılan oldu-bittilere sessiz kalmayıp mahkemeye başvuranların aldığı “ihale iptal” kararlarıyla yeni boyutlara taşındı.
 
Kısaca hatırlayalım;
İçlerinde dünyada eşi ve benzeri olmayan Ölüdeniz Belcekız, Ortaca Dalyan’daki yine dünyaca ünlü İztuzu plajları olmak üzere, yerli ve yabancı turistlerin denize girdiği bir çok plajın mülkiyetine de “el konuldu...”
 
Plajların vaktiyle ihaleye girip kazanmış mevcut işletmecileri ile yapılan sözleşmelerin bitimine daha çok yıllar varken, “artık plajların sahibinin değiştiğini, dolayısıyla eskiden yapılmış sözleşmelerin geçerliliğini yitirdiğini” öne süren Muğla Valiliği, plajlara anında “yeni işletmeciler” buldu.
 
Kimi turistin altından şezlongu, kimi turistin tepesinden şemsiyesi zaman zaman jandarma ve polis zoru ile sökülüp alınırken, yeni işletmecilere yer teslimi yapıldı.
 
Şirket Tezgahı Kurdu Bile
Örneğin bir gece internet sitesi üzerinden ihaleye çıkarılan Ölüdeniz Lagünü Kumsalı’nın işletmesi yıllığı 2 milyon 690 bin liradan özel bir şirkete verildi. 
 
Konuya yakın turizm işletmecileri, “Burasının getirisi yıllık en az 8 milyon liradır” derken, şanslı şirket yöneticileri, “hasılat”ı toplamaya başladı bile.
 
Ölüdeniz Plajları’nın işletmeciliğini üstlenen şanslı şirket konusunda ne dense boş.
Ayrıca söz konusu şirket hakkında bir yorumda bulunmaya hakkımız da yok.
Çünkü, alelacele aldıkları kararı alelacele yürürlüğe koyan ve ihaleyi o şirkete veren hükümet kadroları.
 
Nitekim elinde 2021 yılına kadar söz konusu plajı işletme hakkı bulunan Muğla El Sanatları (MELSA) şirketi yöneticileri, uğratıldıkları haksızlığın düzeltilmesi istemiyle Muğla 1. İdare Mahkemesi’ne başvurdu ve mahkeme “ihalenin yürütmesini” durdurdu.
 
Plajın önceki işletmecisi Melsa Şirketi’nin Başkanı, mahkemeye yapılan başvuruda imzası bulunan Yavuz Kaya, şu anki durumu şu cümlelerle özetliyor:
 
Keşke bunlar yaşanmasaydı. Bu süreçte evine ekmek götüren 100 kişinin işine son verildi. Oradaki eşyalar, nasıl jandarma ve polis tarafından alındıysa geri getirilmesini talep ediyoruz...
 
Sanırsınız ki, ülkemizde bir mahkeme kararıyla her şey bitmiştir, Sanırsınız ki; “Adalet böyle buyurdu” diye derhal harekete geçen Muğla Valiliği “pardon” diyecek, bu kez de polis ve jandarma marifetiyle yeni işletmecinin şezlong ve şimsiyelerini turislerin altından, tepesinden toplayacak...
 
Eskinin “Bozuk Düzeni”ni Arıyorum
Acele etme Sayın Yavuz; elindeki kararın Türk Hukuk Sistemi’nde geçerli hale gelebilmesi ve gereğinin yapılması için en az 3-5 yıl lazım... Aynı mahkeme, benzer “ihale durdurma” kararlarını, benzer “sözleşme yırtmalar”dan sonra, benzer başvuruların ardından Dalyan’daki İztuzu Plajları için de aldı...
Dinleyen, takan var mı?
Benzer “ihale durdurma” kararları, muhtemelen Marmaris plajları için de çıkacak...
Sadece başvuranlar için bir teselliden ibaret kalacak. Çünkü bürokrasi artık kanunlara göre değil, tepeden gelen talimatlara göre “icraat” yapıyor... 
Çok “sıkışık bir durum” olursa, ilgili kanuna bir madde eklemek şimdi o kadar kolay ki...
Sizi bilmem ama, ben eskinin “bozuk düzenini” bile öylesine arıyorum ki...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN