Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Zeytinin Başına Örülen Çoraba Dikkat!...

Yayınlanma Tarihi : 05 - 07 - 2014 : 12:12
Ege’nin dört bucağındaki zeytin dostlarından son günlerde ardı ardına “Feryat mesajları” alıyorum. Çoğu, hayatının zeytin bahçelerinde geçirmiş, çoluk-çocuğunun geleceğini “ölümsüz ağaç”ın kaderine bağlamış kişiler.
 
Ancak “çevre ile sorunlu olduklarına kesin olarak inanmaya başladığım” hükümet üyeleri, yapılaşmanın, sanayileşmenin, enerji yatırımlarının önünde engel olarak gördükleri, “zeytini koruma kanunları”nı değiştirmeye, bu konuyu da “en büyük karar verici”nin inisiyatifine bağlamaya kararlı görünmektedir.
 
Tehlikeyi sezen, başta dededen zeytinci olan Ayvalık Ticaret Odası Zeytin ve Zeytinyağı Komisyonu Başkanı Salih Madra olmak üzere, zeytincilik cenneti Burhaniye, Gömeç, Edremit, Havran ziraat ve ticaret odaları yöneticileri ile birlikte çok sayıda zeytin dostu gazeteleri, televizyonları, köşe yazarlarını, Türk zeytinciliğinin üzerinde oynanmak istenen oyunlara karşı duyarlı olmaya çağırmaktadır.
Nitekim; 2001 yılından bu yana 5 kez tezgaha konmuş “Türk zeytinciliğine darbe tasarısı”, 6’ncı kez tezgahta ve önümüzdeki günlerde, “parmak sayısı çoğunluğu” ile hayata geçmeyi bekliyor.
 
Meclis’e gönderilen 5 maddelik “Elektrik Piyasası Kanunu ile Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın 4. maddesi “Zeytinlik sahalarda yapılmak üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından izin verilen tesisler dışında zeytinliklere hayvan sokulmasını” yasaklıyor. 
 
Tehlike Metnin Sonunda Gizli...
Aynı tasarının 5’nci maddesi de “Zeytinlik sahalarına en az 3 km mesafede kimyasal atık oluşturacak tesis yapılamaz, işletilemez” hükmü getiriyor.
 
Bu maddeleri görünce “ne var bunda, bu telaş niye?” diyebilirsiniz. Ancak lütfen sıkı durun; son yılların kanun metni yazıcıları sizin ve benim gibi saf değil. Her kanunun, karanamenin sonunu getirip, bir “karar verici”nin inisiyatifine bağlayıp “o ne derse, o olur”a dayamakta çok ustalaşmış durumdadırlar.
 
Nitekim, işin asıl “püf noktası”, zeytinlikler için asıl tehlike, zeytincilerin algılamakta gecikmediği metnin devamında gizli;
 
Kurulun (kurulları kimlerin oluşturduğu malum) uygun görmesi şartıyla, zeytinlik alanlarda jeotermal kaynaklı sera yapımları, ilgili bakanlıkça ‘kamu yararı’ kararı alınmış madencilik faaliyetleri, elektrik üretimine yönelik yatırımlar, petrol ve doğalgaz arama ve işletme faaliyetleri, savunmaya yönelik stratejik ihtiyaçlar, doğal afet sonrası geçcci yerleşim yeri ihtiyacı, kamu yararı gözetilerek yol altyapısı ve üst yapısı faaliyetlerinde bulunacak yatırımlar için zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından izin verilebilir...
 
Biz Gideceğiz, Zeytin Kalacak...
Anladınız mı yıllardır özel kanunlarla koruma altında bulunan, bırakın kesmeyi, zarar vermenin bile yasak olduğu zeytin ağaçlarının başına örülmek istenen çorabın büyüklüğünü...
 
Örneğin Başbakan, Tarım ve Hayvancılık Bakanı’na emir verecek; Şu yatırımcının önündeki zeytin ağacı engellerini kaldırın... Bakan Bey “baş üstüne” dediğinde, “kanunlar çerçevesinde uygun gördüğünde”, 5 maddelik kanun maddesinde, “zeytin ağacını koruma” lafları, sadece “hikaye”den ibaret kalacak. Bu kanun metnine “vicdanının sesine bile kulak vermeden evet demeye hazırlananlara”, gönderilen mesajlardaki şu sözü, faydası olmasa da zeytin ağacının şu sözünü hatırlatmak isterim;
Sizler gelmeden önce ben buradaydım... Siz gittikten sonra da ben burada olacağım...
*
Bu arada son günlerde aklıma takılan bir “aykırı soruyu” sizlerle paylaşayım ve cevap bekleyeyim; Cumhurbaşkanı Adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, propaganda harekatını, Kurtuluş Savaşı’nın başlangıç noktası, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerine ilk harçların konulduğu Samsun ve Erzurum’dan başlatmasının anlamı nedir?
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN