Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


ESHOT, Akülü Otobüs Peşinde...

Yayınlanma Tarihi : 30 - 06 - 2014 : 11:10
ESHOT’un “aktarmalı sınav”ının ilk mesai günü... Yaşanan ve yaşanacak aksaklıkları ve amaçlanan faydaların ne ne kadarının gerçekleşip gerçekleşmediğine bakacağız. Yeni uygulamanın, hepimizin ortak sorunu olan, trafik, kent içi hava kirliliğine ne olumlu ya da olumsuz yönde etkilerini hep birlikte göreceğiz.
 
Ancak, “peşinen reddetmek” yerine, olayı biraz zamana bırakmanın daha faydalı olacağı inancımı tekrar etmek isterim. Tabii bu arada, ESHOT ve Büyükşehir yetkililerinin “dayatma” yerine, yaşanan aksaklıkları samimiyetle giderme, toplu ulaşım kullanan vatandaşların haklı şikayetlerine samimiyetle eğilmeleri, makul ve mantıklı olanı vakit kaybemeden hayata geçirmeleri gerekmektedir.
 
Niyet ne kadar samimi olursa olsun, “lastik tekerlekli sistemi, demir tekerlekli ve deniz yolu ulaşım sistemi üzerine yıkma” olarak özetleyebileceğimiz yeni uygulamanın, daha çok katar, daha çok deniz ulaşım aracı gibi alt yapı eksikliklerine çarpacağı gibi bir endişem de yerli yerinde durmaktadır.
Neyse yaşayıp göreceğiz...
 
Doğal Gazlı Ulaşım, Gündemde Değil...
ESHOT yetkililerinin, dar katılımlı basın toplantısına çağrılanlar arasında olduğumu daha önce belirtmiştim. Anlatılanları dikkatle dinledikten sonra, ESHOT’un Genel Müdürü Raif Canbek’e, “aktarma” dışı otobüs soruları da yönelttim.
Bunlardan birisi şuydu;
- Türkiye’nin bir çok kentinde, doğal gazla çalışan otobüsler seferde olduğu halde, hava kirliliği ciddi boyutlarda olan İzmir, daha az kirletici, daha ucuz bu teknolojiyi neden ıskalıyor? 
Genel Müdür kesin bir dille “İzmir’de böyle bir şey yapmayacakları”nı söyledikten sonra ekledi:
İzmir elektrikli, yani akü ile çalışan otobüsler getireceğiz. 
Bu otobüsler hangi şehirlerin toplu ulaşımında kullanılıyor?
Çin’in ve Avrupa’nın bazı kentlerinde seferdeler.
İzmir’e elektrikli ya da akülü otobüslerin gelmesi ne kadar sürer?
İlgimiz ve araştırmalarımız sürüyor. Ama zamanı konusunda kesin bir şey söyleyemem.
Henüz gelişim aşamasında bulunan o otobüsler gelene kadar uzun bir süreye ihtiyaç olduğu görünüyor. Onlar gelene kadar, çok yüksek teknoloji ve masrafa gerektirmeyen, daha ucuz ve daha az hava kirletici olan doğal gazı denememekte neden ısrarlısınız? (Bu arada, doğal gaz pazarlamacısı olmadığımın da altını çizme gereği duydum.)
Araştırabiliriz, düşünebiliriz...
Bu diyalogun yorumunu sizlere bırakarak devam ediyorum...
Yine Genel Müdür Raif Canbek’e, bir başka soru daha yönelttim:
Otobüsleri seçenler, acaba ara-sıra da olsa belediye otobüslerine binen kişiler mi? Ben şoförlerle konuştum; halen seferde olan bir markanın otobüslerinin otomatik şanzımanlarından, bazılarının da klimasının soğutmamasından bizzat otobüsleri kullanan şoförlerin şikayetleri var. Üstelik bunlar yeni otobüsler...
 
Otobüsleri Seçenler, Otobüse Biner mi?
Ancak, “yeni uygulama”nın heyecanı içinde olan, kendilerini “basın mensuplarını dinlemeye değil, basın mensuplarından destek istemeye” hazırlamış ESHOT Zirvesi’nin, samimi saptamalarımı pek dikkate alacak durumda olmadıkları izlenimini edindim. Zaten soru da cevapsız kaldı.
Eve dönüşü Metro ve ESHOT veya İzulaş otobüsü ile gerçekleştirirken şoföre, yeni otobüslerdeki klima sistemlerinin yolcuları hasta edecek kadar yoğun çalıştırıldığını, bir ayar sisteminin bulunup bulunmadığını sordum.
Cevap enteresan; klimamızın ayar düğmesi yok. Ya sonuna kadar açıktır, ya da tümden kapalıdır...
Aslında ESHOT’un, “toplu ulaşımda ezber bozma harekatı”nın yanında, otobüs seçimleri ve alımlarında otobüs kullanıcılarının görüşlerini dikkate alması, ısıtmasından soğutmasına kadar, bir çok alana standartlar getirmesi de gerek diye düşünüyorum.
Diyebilirsiniz ki; “şimdi bunların sırası mı? Bizi doğru dürüst, yollarda süründürmeden taşısınlar yeter...”
Siz de haklısınız...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN