Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


ESHOT Reformu, İktidara Çarpar...

Yayınlanma Tarihi : 28 - 06 - 2014 : 11:57
İzmir’de sıklıkla toplu ulaşımı kullanan, kendi çapında da “gözlemci bir hemşeri” olarak, ESHOT’un yarından itibaren “toplu ulaşım reformu” olarak uygulamaya koyacağı “aktarma” esaslı sistemin ne getirip ne götüreceğini analiz etmeye çalışıyorum.
 
Narlıdere’den, Balçova’dan aldığı yolcuları taaa Bostanlı’ya kadar tek hatla ulaştıran ESHOT otobüslerinin varlığını gördükçe, “aynı yolu daha hızlı bir şekilde deniz ulaşımı ya da mevcut raylı sisteme entegre etmek varken...” diye düşündüğüm, bunun devamı olarak da, İzmir’in ulaşım sisteminde bir “yeniden değerlendirme” ihtiyacının olduğuna da inanmışımdır.
 
Ancak ESHOT Yönetimi, kendi bünyesinde kolaylıkla uygulama koyacağı İzmir’in şartlarına uygun otobüs alımlarından durak düzenlemelerine kadar bir dizi “iyileştirme” dururken, tercihini “radikal sefer düzenlemesi”nden yana koymasını “erken” bulduğumu söyleyebilirim;
 
İki başlı yönetim, hakla zarar veriyor...
Nitekim;
• ESHOT Yönetimi, toplu ulaşımı, sefer sıklığı, yolcu taşıma kapasitesinin artırma gibi zorunlu düzenlemeler kendi inisiyatifinde olmayan mevcut raylı sistemin (METRO ve İZBAN) ile mevcut deniz hatlarının üzerine yıkmaktadır.
 
• Büyükşehir Belediyesi kuruluşu olan Metro Deniz Yolu işletmeciliğinin, yoğunlaşan yolcu sayısına göre düzenlenmesi belediye yönetiminin inisiyatifindeyken, raylı sistemin ana arteri olan (şimdilik 80, Torbalı hattının devreye alınması ile 110 km olacak) İZBAN hattında aynı esnekliği bulmak mümkün olmayacaktır. Şu anda “iki başlı yönetim”le idare edilen kurumun bir ucu, bu kenti ve kent insanının ihtiyaçlarını sürekli kulak arkası eden merkezi hükümete bağlıdır. Dolayısıyla, İZBAN’da seferleri sıklaştırmak, vagon sayısını artırmak, Metro kadar kolay görünmemektedir.
 
• Mevcut düzende bile, İZBAN ve Metro hatlarında büyük yolcu yoğunluğu yaşanırken, üzerine bir de “aktarma” sistemi ile yolcu yığmanın, ESHOT, dolayısıyla Büyükşehir Yönetimi’ni büyük sıkıntılara sokacağı gibi durum tüm açıklığı ile ortadadır. Ancak, benim asıl derdim; işine ve okuluna gidip gelirken, toplu ulaşım sistemini kullanan vatandaşın sıkıntıya girmemesi, eskisinden daha kötü duruma düşürülmemesidir.
 
İktidar, Görevini Bilmeli
 
Asla, “tezgaha konmuş bir işe limon sıkmak” niyetinde olmasam da, görünen gerçekler, ESHOT’un uygulamaya koyacağı, yolcuyu “raylı sistem ve deniz ulaşımı üzerine yıkma harekatı”nın olumsuzluklarını “CHP’li büyükşehir Belediyesi Yönetimi alehinde delil olarak kullanmak üzere” AKP’li muhalefet kanadı adeta aportta beklemektedir.
 
Oysa bu “olumsuzluk istismarcıları”na hatırlatmak isterim ki; kendilerine de İzmir’in toplu ulaşım sorununun çözümünde, iktidar kanadı olarak kendilerine “durumdan vazife çıkarmak” düşmektedir.
 
Özellikle İZBAN hattında yaşanan “ihtiyaca göre sefere çıkacak katar sayısı eksikliği, mevcut katarlara eklenecek yeni vagon sayısının yetersizliği”ni gidermek üzere Ankara çephesinde girişimlerde bulunma gibi bir görevleri olduğunu hatırlama zamanıdır.
Unutmamalılar ki; İzmir’in toplu ulaşını kullananların büyük çoğunluğu, son yerel seçimlerde kendi partilerinin adayına oy verenlerden oluşmaktadır. İzmir’in, birçok alanda olduğu gibi, ulaşım sorununa da kulak tıkamak, kendi partililerini de cezalandırma anlamı taşımaktadır. Bugüne kadar, İzmir’in hiç bir sorununun çözümünde görmediğimiz “muhalefet lgunluğu”nu, bu kez bekliyoruz.
 
Eshot’un ‘O’su Yaşıyor
 
1943 yılında İzmir Belediyesi’ne bağlı işletme olarak kurulan ESHOT’un açılımı “Elektrik, Su, Havagazı, Otosüs ve Troleybüs”tür. Elektrik işletmeciliği yıllar önce belediyeden alınmış, “E” düşmüş, su İzsu olarak yapılandırılmış “S” düşmüş, taş kömüründen havagazı üreten fabrika kapatılmış “H” düşmüş, Otobüs işletmeciliğine “O”suna devam, troleybüslerin seferden kaldırılmasıyla da “T” gitmiş... 
5 harfinden 4’ünü kaybeden “ESHOT” kelimesinin hala hayatta olması enteresandır.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN