Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


ESHOT’un Büyük Sınavı...

Yayınlanma Tarihi : 27 - 06 - 2014 : 10:45
İzmir’in toplu ulaşım patronu ESHOT, önümüzdeki Pazar’dan itibaren “Toplu ulaşımda düğüm çözülüyor” sloganı ile yeni bir uygulamayı hayata geçiriyor.
 
Mevcut raylı sistemle daha fazla entegreyi sağlayacak sistem, birçok hatta “iptal ve aktarma” getiriyor.
Otobüs duraklarında afişlerine rastladığınız sistemin ayrıntılı anlatımı için hazırlanan broşürler de halka dağıtılmaya başlandı. Ana amacı;
Kent merkezinin trafik yükünü azaltmak,
 
Duraklarda beklemeyi ve yolculuk süresini kısaltmak, olarak özetlenebilecek sistemin tanıtım sunumuna katılanlar arasında ben de vardım. 
 
ESHOT’un yeni Genel Müdürü Raif Canbek, Ulaşım Planlama Başkanı Kader Sertpoyraz, Ulaşım Planlama Şube Müdürü Hakan Uzun, sistemi tanıtırken, “amacını ve faydası”nı halka daha iyi anlatmamız için biz basın mensuplarından destek istedi.
 
İtirazcıların, Önerisi de Olmalı...
İnsanlarımızı yeni bir uygulamaya alıştırmak, “eskisinden daha iyi olduğunu yaşayarak anlamalarını ve kabullenmelerini sağlamak” elbet de zor bir iş. 
Şahsen ben, ortaya çıkacak ve vatandaşın haklı şikayetlerini en kısa zamanda gidecek bir esneklik sağlanacaksa, hedeflenen faydalı amaçları da göz önünde bulundurarak destek verme gayreti içinde olacağımı ESHOT yetkililerine söyledim. Onlar da bu yönde hazırlıklı olduklarını samimiyetle belirttiler.
O halde, “şiddetle karşı çıkıp katı muhalefet” yerine, sistemin oturmasının, ortaya çıkacak eksikliklerinin düzeltilmesi yoluna gidilmesini daha çok önemsiyorum.
Anlaşıldığı kadarıyla, ellerindeki geniş veri sistemini göz önüne alan ESHOT’un beyin takımı, yeni sistemi aylar süren bir çalışma sonrası ortaya çıkarırken, ilgili kurum temsilcilerinin görüşüne başvurmamış. Bunu, Türkiye Mimar, Mühendis Odaları Birliği İzmir Şubesi’nin TMMOB), “sistemi sakıncalı bulan” açıklamalarından da anlayabiliyoruz.
Ancak, ESHOT uzmanlarının elinde, toplu ulaşım sisteminin sil baştan ele alınmasını gerekli kılacak verilerin yanında, deniz ulaşımı ve mevcut raylı sistemden daha çok yararlanılmasının şart olduğu gibi bir gerçek de var. Hayata geçirilecek sistemi “baştan batırmak” yerine, bir yerlerinden tutup düzeltme yoluna gitmenin, bir hemşerilik görevi olduğu kanısındayım.
 
Öneri Yağmuruna Tutun...
Toplu ulaşımı kullanan vatandaşlara önerim; kendilerine sunulan “zor süreç”e rağmen, sistemin iyileştirilmesi yönünde katkı sağlamaları, görüş, şikayet ve önerilerini kurumun iletişim sistemleri yoluyla anında ulaştırmalarıdır. 
 
ESHOT yetkilileri bize, kendilerine ulaşan her türlü “makul ve mantıklı” öneri ve şikayetleri dikkate alacaklarının sözünü verdi.
Söz konusu toplantıya, haftada bir-iki kez toplu ulaşımı kullanan bir vatandaş olarak katıldığım için, bir hayli “donanımlı” gitmiştim. Sunum bittikten sonra “sade vatandaş temsilcisi” olarak ben de söz aldım ve dedim ki;
 
Toplu ulaşımda aktarma demek, bir anlamda da vatandaşın duraklarla daha çok ilgisi anlamına gelir. Şu mevcut duraklarda bulunan, insanları “yağmurdan ve güneşten korumaz sistemler”in mutlaka gözden geçirilmesi, yerlerine daha akılcı ve faydalı bir “durak örtüsü”nün getirilmesi gerek.
 
İlk ve son duraklarda sürücüsü tarafından çalışır halde bekletilen otobüsler, hem havayı kirletmekte, hem de ortam sıcaklığını artırmaktadır. Bu uygulamanın amacı, kışın otobüsü sıcak, yazın serin tutmak olarak açıklanabilse de, insanlara ve havaya verilen zarar, aynı insanlara sunulacak bir kaç derecelik sıcaklık ya serinlik konforundan daha önemlidir.
 
Otobüslerin büyük çoğunluğu klimalı ve otobüsün içinde adeta “kutup fırtınası” esiyor. Yolcunun geldiği dış ortamla, otobüsün iç ortamı arasında büyük sıcaklık farkı oluşuyor ve bu insan sağlığı için zararlı. Buna, belirli bir derecelendirme standardı getirilmeli.
Toplu ulaşım kullananlar adına ESHOT yetkililerine naçizane önerilerim ve tespit ettiğim aksamalar tabii “sadece bu kadar” değil. 
Ancak gözlemledim ki onlar, “vatandaşların toplu ulaşım alışkanlıklarını kökünden değiştirecek uygulamalar barındıran yeni sistemin” heyecanı ve doğurması muhtemel tepkilere odaklanmış durumda...
Konuya yarın devam edeceğiz...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN