Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Şarap Sevmeyebilirsiniz Ama...

Yayınlanma Tarihi : 26 - 06 - 2014 : 13:12
Evet başlıktaki gibi, şarap içmeyebilirsiniz... Ama, bunun bir çok aile için geçim kaynağı, ekonomik değer olduğunu bilmelisiniz. Üzüm, bağcılık ve şarapçılık hakkında karar verebilmek için de Türkiye gerçeklerinin farkında olmak, gereğini yapmak için de, bir takım dogmalardan kurtulmak durumundasınız. 
 
Ne yazık ki, son 10 yıldır hükümet Türk şarapçılığını, şaraplık üzüm bağcılığını sadece “inanç eksenli kararlarla” gözden çıkarırken, geçimini bu işten sağlayan on binlerce ailenin, yüzlerce üreticinin feryadına kulak tıkamayı tercih eder durumdadır.
 
Şarap, İslam Dini’ne göre “haram” kılınmıştır. Bunu biliyoruz... Ancak, “içenin günahının içmeyene yüklenmediğini” de biliyoruz. O halde bu “toplumu dizayn etme”nin altındaki büyük tahribatı da tekrarlamanın zamanıdır.
 
Egedesonsöz muhabirlerinden Sinan Doğan’a konuşan İzmir Ticaret Borsası Meclis Üyesi Tayfur Gürcan, “Devlet bir şişe şaraptan 5 lira vergi alırken, çiftçi 40-50 kuruşa üzüm satmak zorunda kalıyor” demiş ve eklemiş;
Bu nasıl adalet?...
Gerçekten de bu konuda “bu nasıl adalet?” noktasındayız. Şaraplık üzüm yeteştiricileri, şarap üreticileri açısından bir durum değerlendirmesi yapacak olursak, gerçekten de Gürcan’ın altını çizdiği soruya kadar ulaşabiliriz.
 
Ege’nin Uşak-Denizli ve Afyon üçgeninde kalan plato, insanların ekmeğini kurak topraklardan tırnaklarıyla kazıyarak çıkardığı bir yöremizdir. Ancak bu “zor ekmek” bile, çeşitli hükümetler tarafından o insanlara çok görülmekte, zaman zaman ellerinden söke söke alınmaktadır.
 
 
Amerikan Tütününe Pazar Açtık...
Bu yöredeki insanlar, o kurak topraklarda afyon eker, bu bitkinin tohumunu ekmeklerine katık yaparken, bitkiden elde ettikleri afyon sakızı da satardı. Ancak 70’li yıllarda “uyuşturucu ile mücadele” bahanesiyle, zamanın Türk hükümetine “Amerikan baskısı” geldi ve afyon ekimi yasaklandı.
Bu yöredeki verimsiz, susuz toprak sahibi aileler çaresizlik içinde iyi bildikleri tütüncülüğe yöneldi. Amerika bu kez kendi tütün üreticisini korumak üzere harekete geçti, Türk tütüncülüğüne kota getirdi; izinsiz tütün üretimi yapamazsın...
İnsanlar çaresizlik içinde geçim yolu ararken, gençlik doğum büyüdüğü toprakları terk ederken, Türkiye şarap üreticileri, çaresiz halkın imdadına yetişti; Siz bu topraklarda şaraplık üzüm üretin, biz de değerinde alalım... Görmeden inanmayan halkımıza öncülük etmek için sudan ucuz olan arazilerden biner dönüm biner dönüm satın alarak Türkiye’nin ve dünyanın en ünlü şaraplık üzüm fidanları dikildi. Halk da işin içine girince, afyona, tütüne yasaklı bozkırlar yemyeşil bağlara dönüştü.
 
 
Bağ Söktüren Vergiler...
Bu kez “şarap sevmeyen” hükümetimiz bir kez daha devreye girdi ve yoksul halkın nefesini bir kez daha kesmek için şarabı ÖTV ve KDV bombardımanına tuttu... Tüketim hızla azalırken, bizim talihsiz köylü ağır bir hükümet darbesi daha yemiş oldu. Şarap satamayan şarap üreticisi şaraplık üzüm almamaya başladı. Bundan 7-8 yıl önce kilosu 2 liraya kadar çıkan şaraplık üzüm fiyaları 40-50 kuruşa kadar düştü. Bir kez daha ekmek kaybına uğratılan halk, şimdi emek emek meydana getirdiği bağları sökmeye hazırlanıyor.
İşte, İTB Meclis Üyesi Tayfur Gürcan’ın, bir kez daha gündeme taşıdığı şaraptaki “bağ söktüren vergiler”in özü ve özeti budur...
Hükümet kanadının savunması hazırdır; vatandaşımızı aç ve açıkta bırakmayız, yakacağı kömür de bizden, tüketeceği erzak da...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN