Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Turist Kovma Harekatı!...

Yayınlanma Tarihi : 25 - 06 - 2014 : 15:08
Yılda 100 milyar dolan dış ticaret açığı veren, döviz cinsinden borçlanması son 10 yılda ikiye katlanan Türkiye’nin, daha fazla döviz gelirine ihtiyacı olduğu bir gerçek. Şiddetle ihtiyaç duyduğumuz dövizin en büyük giriş kaynakları ihracat ve turizmdir.
Döviz girdisi ile çıktısı arasındaki büyük açığa çare arayan hükümet, bir zamanlar “2023’te 500 milyar dolarlık ihracat hedefi” koymuş, bunu “milli dava” olarak gören bazı sivil toplum örgütü temsilcileri ve özellikle de ihracatçı kesimi, birbirini “gaza getirme” yarışına girmişti.
Şimdilerde bu “uçuk hedefi” hükümet yetkilileri dahil, kimse ağzına almazken, “boş bir hayal” olarak görenlerin haklı çıkmışlığını üzülerek de olsa gözlemlemekteyiz.
 
İkinci döviz girişi turizmdir ve en büyük turist ve dolayısıyla bu alanda döviz kaynağımız da Avrupa ülkeleridir. Her ne karar turizm anlayışımızı, zengin Arap ve İranlı turistlere göre dizayn edip, Avrupalı turisti “ülkemiz şartlarını beğeniyorsa gelsin, beğenmiyorsa kendisine tatil yapacak yer arasın” anlayışının gereği olarak bir şişe bira, bir kadeh şarap içecek yer arar durumunda bırakırken, beklenen “Müslüman turist beklentisi” de boş çıkınca yine “vefakar Avrupalılar’a kalmış” görünsek de, onları da geldiğine geleceğine pişman edecek, “bir daha tövbe” dedirtecek uygulamaları, hükümet temsilcileri eliyle uygulamaktan çekinmiyoruz.
 
Turistin Altından Şezlong Almak...
 
Diyelim bir İngiliz çiftsiniz... Önceki yıllar Türkiye’de tatil yapan bir tanıdığınızın “deniz-kum-güneş ve doyumsuz tabiat” önerisi ile tatil için Türkiye’de Fethiye’yi seçtiniz ve bir otele yerleştiniz... Sabah kalkıp, havlunuzu alıp dünyaca ünlü Belcekız veya Kumburnu plajlarından birine serip, iki şezlong ve bir şemsiye kiraladınız. Öğlene doğru tepenizde dikilen polisler ve sivil görevliler ellerinde bir tomar kağıtla ve de el kol hareketleriyle size bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Anlatmakta zorlansalar da demek istiyorlar ki “6 bin küsur sayılı kanunun valiliğime verdiği yetki gereği, Sayın Valimiz önceki işletmecinin üzerini çizip, yeni işletmeci tayin etti. Altınızdaki şezlongu, tepenizdeki şemsiyeyi “kanun gereği” alıyoruz. Yeni işletmecimiz size en kısa zamanda, ücreti karşılığı yenilerini temin edecektir...”
 
“Bu kadarı da olmaz” demeyin... Fethiye’de aynen olmuş ve olmaya da devam edecek. Tarihe karıştırılan özel idareler tarafından işletilmek üzere kiraya verilmiş Ege’deki tüm plajlarda da aynısı olacak.
 
Siz özgür iradenizi kullanarak tatil için Türkiye’yi seçmiş, biraz da gururuna düşkün bir turist aile olsanız, bir daha gelir misiniz? Dönüşte sizden izlenimlerinizi anlatmanızı isteyen bir eşinize dostunuza Türkiye’de tatil tavsiye eder misiniz?
 
Aynı “devlet muamelesi”ne tabi tutulan yerli turistlerin tepkilerini ise anlatmaya bile gerek yok... Zaten onlar “Yüzde 50’ye girmedikleri için” birer “çapulcu...”dan ibaret, dikkate almaya bile değmez...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN