Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Müziğin Doruğunda İzmir

Yayınlanma Tarihi : 24 - 06 - 2014 : 11:53
Bu yazının başlığını belki “Alkışlar Amsterdam’da” olarak koyabilirdim. Belki böylesi, daha isabetli olabilirdi.
Ama bilerek ve isteyerek adını değiştiriyorum: ve “Müziğin Doruğunda İzmir” diyorum. Çünkü müziğin doruğunda bir İzmir tahayyülü için İKSEV’in, etkinlik ve entelektüellik bahsi, konumsal öncelik kazanıyor.
Ve bu anlamda büyük destek görmekten kaynaklanan saygınlık tarifiyle öne çıkıyor. 
Buna karşılık, (maalesef) İKSEV bünyesindeki performans silsileleri, İzmir kamuoyunun ilgi katsayılarını yansıtma fırsatını sergilemiyor.
Son bir haftalık performansların Türkiye genel basınında ve özellikle İzmir yazılı basınında ve televizyon kanallarında yer alma ölçeklerini inceledim.
Değerlendirme ölçütleri ile algılama katsayılarını karşılaştırdım. Bu noktada hassas bir kanaat oluşturma etkisini ölçülendirmek istedim.
Ama... 
Doğan Hızlan’ın yazısı dışında ciddi bir eleştiri içeriği de okumadım. İltifat ölçülerinin bol dirhemli olduğu terazilerde basının ve sosyal medyanın eleştiri kefesini boş bıraktığını gördüm...
İKSEV programının tüm dallardaki performansları henüz tamamlanmadığı için kabul edilebilirlik eleştirilerini ve bunların yansıma değerlerini tartışmayı erken buluyorum. 
Sanatsal sergilemelerin hem bütünlük yorumlarında, hem de tekil yargılarında, vaktin erken olduğunu düşünüyorum ve nihai karar tartışmasını zamana bırakıyorum...
Ama bu aşamada söyleyecek sözüm var: Emeği geçenleri kutluyorum...
Sonraki performanslar için eleştiri hakkımı saklı tutuyorum... “Müziğin Doruğunda İzmir” başlığı için bir başka İzmir sanat varlığını tartışmak kararındayım. Buna ister irdelemek deyiniz, ister eleştirmek; sonuçta bir ulusal iftiharın uluslararası zeminde takdir edilişini görüyoruz. 
Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bu yıl 8’incisi düzenlenen Multifestijin’in açılış konserinde Turkish Brass Ensemble Orkestrası yer aldı. 
Turkish Brass Ensemble, büyük finansal desteklerle değil, mütevazı yerel yüreklendirmelerle ayakta kalabilen ve varlığını kanıtlayan orkestradır. 
Üstün niteliklidir. Evrensel ve yerel terkibinde çok usta ve tesirlidir. Ve alçakgönüllüdür.
Ancak, ne Kültür Bakanlığı’nın, ne de Büyükşehir Belediyesi’nin finansal desteğine sahip değildir. 
Ama varlığı yurtdışında fark edilmiş ve takdir görerek uluslararası festivallere davet edilmiştir. 
Turkish Brass Ensemble Orkestrası, heyecan matrisinin doruğu olarak değerlendirilmişti. Bugün de varlığını, heyecanını ve başarı çizgisini aynı etkinlikte sürdürmektedir. 
Turkish Brass Ensemble Orkestrası 20 Haziran Cuma günü Hollanda’nın en büyük merkezlerinden biri olan Amsterdam Rai Conference Centre’da Festivalin açılış konserini gerçekleştirdi.
*
Neden Turkish Brass Ensemble Orkestrası’nı bu başlık antlında değerlendirdim.
Bu bahsin hüküm cümlesini Kültür Bakanı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı için yazıyorum: 
Finans kültürümüzde bir değerlendirme ölçütü vardır: Denir ki, her kaynak, maksada masruf iltifatıyla değerlendiriliyorsa, sistemin etkinlik ölçeği ve katkı isabeti, daima ve mutlaka gözden geçirilmelidir... 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN