Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yaza Başladığımız Gece

Yayınlanma Tarihi : 16 - 06 - 2014 : 11:28
Hafta sonu Güzelbahçe’de, Kent Koleji’nin mezuniyet törenindeydim. İlkokul ve ortaokul öğrencileri, başarılı bir eğitim yılını tamamlayarak bir üst eğitim düzeyine yükseldiler. Öğrencilerin yüzlerinde sıcak ve saygılı bir onur duygusunu hissetmek, katılanların hepsinde sağlam bir iftihar sevinci yaratmıştı. Ama benim gözlediklerim biraz farklıydı. Asıl büyük sevinci ve övüncü velilerin yaşadıklarını gördüm.
Aile ölçeğinde sevinçlerin en büyüğünün ve en tesirlisinin eğitim alanında olduğunu görürüm. Ve bu sevincin, gururla ödüllendirilen ürünler olduğuna inanırım.
*
Güzelbahçe Kent Koleji, bu yıl eğitim dönemini tamamlarken, velileri ve törene katılan konuklarını adeta şaşkına çeviren bir büyük başarı sergilemesiyle dikkat çekti. Yaratıcı edebiyat çalışmaları kapsamında dört ayrı projeyi gerçekleştirmiş ve çalışmalarını kitap halinde yayınlamıştı.
*
Birinci çalışma, “Çıtı Pıtı Öyküler” adını taşıyor. Prof. Dr. Suat Çağlayan’ın önderliğinde ve yönetiminde birinci ve ikinci sınıf öğrencileri edebiyat çalışmasına bir masal ile katkıda bulunmuşlar. Her öğrenci içinden gelen öyküyü kelimelere dökmüşler. Okuyunca ne kadar geniş ve büyüleyici bir hayal gücünü görüyor ve başarılarına şaşırıyorsunuz. Üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri ise öykülerini bir çiçeğin dilinden anlatmışlar.
“Büyüklere Masallar” adıyla yayınlanan ikinci kitapta öğrencilerin bir bölümü seçtikleri bir objenin yerine kendilerini koyarak öykülerini kaleme almışlar. İkinci bölüm öğrenciler ise, öykülerini engelli bir insanın bakışıyla değerlendirmişler.
*
“İnsan Olmak” adıyla yayınlanan üçüncü kitapta, yaratıcı edebiyat çalışmaları kapsamında gerçekleştirilmiş. Her öğrenci seçtiği bir hayvanın ağzından “insan olmayı” anlatıyor. Öğrenciler yazdıkları öykülerde insan olmayı sorguluyorlar. Özel Kent Koleji Anadolu Lisesi öğrencileri, birlikte bir roman yazımını gerçekleştirdiler. Eğitim yaşamımızda bir ilk gerçekleştiren bu projede 22 öğrenci kendi hayallerini harekete geçirerek bu romanı tamamladılar. Her öğrenci hayal ve gerçek değerlerini, kendi deneyimleriyle kurguladılar ve görüşlerini bütünleştirerek anlatımlarını başarıya ulaştırdılar...
*
Öğrencilerin çalışmaları dört kitap halinde toplam 980 sayfayı buluyor. Bu çalışma Milli Eğitim Bakanlığının sosyal etkinlikler yönetmeliği kapsamında yayınlanmışlar. Böylece Türk ulusal eğitiminin amaç ve temel ilkeleri doğrultusunda öğrencilerin Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanmalarını yansıtan öğretim disiplini olarak gerçekleştirilmişler. Öğrenciler, sevinçle keplerini havaya fırlattılar; ama asıl iz bırakan bu üstün başarı okulun, yöneticilerin ve öğrencilerle velilerin ortak gayreti ve eseri olarak muhteşemdi...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN