Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


“Akiller Ziyareti”nin Düşündürdükleri...

Yayınlanma Tarihi : 12 - 06 - 2014 : 13:26
Çok önemli kuruluşların saygın isimlerinde oluşan “İzmir Heyeti” Vali Mustafa Toprak’ı ziyaret edip, kentte şiddetle ihtiyaç duyulan önemli eksiklikleri hatırlatma gereği duymuş. Aslında, “kentin sağdusu”nun, böyle bir “randevulu bir ziyaret”ten öte, bizzat Vali Bey’in, bu kentin akil insanlarını daveti üzerine gerçekleşmesini arzu ederdim. Ama bu şekli de kabulümdür.
 
DEVAMINI DİLİYORUM
Ziyaretin, dünkü Habertürk Egeli’de yer aldığı şekliyle “istek ve arzular” bölümünün çok ilerisinde, “hükümet talimatlarını yerine getirmek, bu kente yapılan ‘kanuni’ haksızlıkları savunmaktan yorgun düşmüş, hatta bu konudaki sorulara bile tahammül edemeyecek kadar bunalmış Vali Mustafa Toprak’a, bu kentin atanmış en büyük mülki amiri olarak, artık kent sorunlarına eğilmek zamanını geldiğini hatırlatma anlamı da sorunlarına da eğilmesini, gelecek vizyonunun çizilmesine katkıda bulunmasını hatırlatma anlamı taşıdığını varsayıyorum.
 
Tabii ki Vali Bey’in, bu önemli ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirmesini, “iliçi icraatlara” başlamasının sinyali olarak da algılıyor, devamını diliyorum.
 
“Polisin kitabı”na giremeyenler...
“Trafik polisinin kitabı” başlıklı yazıdan sonra, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Genel Müdürlüğü’nden bir “teşekkür mesajı” aldım. 
 
Yazının altında bir polis memurunun imzası var ama, “başına bir şey gelir endişesiyle” o ismi gizliyorum:
Köşenizde yol kullanıcılarının trafikteki tutum ve davranışlarını olumlu yönde etkileyecek, toplumu trafik kuralları konusunda bilinçlendirecek, kamuoyunun trafiğe olan duyarlılığını artıracak ve kazaların asgari seviyeye indirilmesine kartı sağlayacak yazılar kaleme aldığınız için teşekkür ederiz...
 
Aslında bu kısa metni, “teşekkür düşkünlüğü”mden dolayı sizlerle paylaşmadım. “Trafik polisinin kitabı”nda görmek istediğim bazı “ek istatistikler”i ve “asli görevleri” de hatırlatmak için bir fırsat olarak değerlendirdim.
 
Örneğin 165 sayfalık kitapta, sürücü ve araç sayısının nereden nereye geldiği kadar, şunları da merak ediyorum;
 
MERAK ETTİKLERİM
İzmir’de tahminen günde kaç kırmızı ışık ihlali oluyor, bunlardan kaçına ceza yazılıyor?
Kent sokaklarında yine tahminen kaç ehliyetsiz sürücü dolaşıyor, bunlardan kaçı yakalanabiliyor?
İkinci üçüncü sahısların hayatını tehlikeye atacak donanım eksikliği ile kent sokaklarında dolaşan araç sayısı kaçtır, bunlardan kaçı, günahsız insanların can ve mal emniyetini korumak üzere trafikten men edilmişlerdir? 
Kent sokaklarında zorunlu trafik muayenesiz, zorunlu trafik sigortasız dolaşan araç sayısı kaçtır, bunların diğer insanlara vereceği zarardan dolayı, bu kentin trafik düzeninden sorumlu kişiler, bu potansiyel tehlikelerin yaratacağı olumsuzluklardan kendilerini sorumlu hissediyorlar mı?
 
Deli Kızın Çeyizi Gibi
Kent sokaklarında egzosuna gürültü aparatları takılmış, “deli kızın çeyizini göstermesi” gibi, hiç gereği olmadığı halde “sis farı”nı insanların gözüne sokan, kapkara cam kaplamalarıyla araçlarının içini görünmez hale getiren sürücü sayısı kaçtır? Trafik yetkilileri, bunlarla mücadele etme gibi görevlerinin olduğunu ne zaman hatırlayacaklardır.
Kent içinde cirit atan, elini kornanın üzerinden çekmeyen, elindeki veya kulağı ile omuzunun arasına kıstırdığı telefonla sürekli konuşan, diledikleri yerde durup, diledikleri yerde yolcu alan dolmuş sürücülerini yola getirmek kimin işi?
“Durulmaz” levhalarının altında, “park yapılmaz” levhalarının dibine kaç araç park ediyor ve bu “sürücüler”den kaçta kaçı cezalandırılıyor, gibi “istatistiki rakamlar” da beklerdim.
 
 
Türkiye Şartları ile Stabil Hale Gelmek
Eğer kentlerin şehirlerarası yolların trafiğinden sorumlu kişiler olarak her kademeden koltuklarında gururla oturanlar, “ne yapalım, Türkiye’nin şartları bu” diyerek kendilerini “Türkiye şartlarıyla stabil hal”e getirmeye devam edeceklerse, sorun yok...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN