Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bahar Konseri

Yayınlanma Tarihi : 09 - 06 - 2014 : 12:11
Bir yaz gecesi, kapalı alanda bahar konseri izlemenin de ruh okşayan talihi vardır. İzmir Devlet Opera ve Balesinin “Bahar Konseri” Ahmed Adnan Saygun Konser Salonu’nda önceki gece icra edildi.
 
Salonda bir hüzün hissediliyordu: Kentin ne valisi, ne ordu komutanı, ne başsavcısı, ne polis müdürü teşrif etmişlerdi. Kendilerine davetiye gönderilmemiş olmasını düşünemiyorum bile. 
Salonun yarısı boştu... Bom boştu...
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun kapanış performansının konuğu olacağını biliyorum.
*
Performansın değeri yüksekti: İzleyicilerin dinlemekten zevk alacakları bir seçim ve diziliş dengesi öngörülmüştü.
Antalya Devlet Operasından gelen konuk sanatçı bas Umut Tarık Akça, C.Gounod Faust ‘‘Mephisto’’  performansı ile göz dolduran sanatçı keyfinin güleç çehreli ve huzurlu ruhunu sergiledi.
J.Strauss İlkbahar Sesleri performansında İzmir Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı soprano Evren Işık en gözde değerlerle temayüz etti.
G.Bizet Carmen ‘‘Carmen’’ performansında İzmir Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı mezzosoprano Anna Chubuchenko, kostak yürüyüşlü bir nazenin zarafetiydi. Tek eksiği vardı: Nerede o simsiyah dantel yelpaze? Belki küçük bir aksesuar; ama tesirde ve tefsirde zaruri denilen yorum ahlakı buydu işte...
R. Leoncavallo Palyaçolar ‘‘Canio’’ İzmir Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı tenor Aydın Uştuk hüzün hissinin bütün tesirlerini yarattı. Üstelik reji, kendisine ilave dekor desteği ile bir itibar farkı da yaratmıştı.
G.Puccini Tosca ‘‘Scarpia’’ İzmir Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı bariton Gökhan Koç, baskın bir sahne ustalığı ve icra üstünlüğü sağladı.
G.Verdi La Forza del Destino ‘‘Leonora’’ da İstanbul Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı soprano Burçin Çilingir Savigne muhteşemdi. Güneşi omzunda taşıyan sarışınlığın hakkını denizin tenine yaslanmış maviliğin zarafetiyle bütünleştirmişti. Dakikalarca alkışlandı.
*
Sahne sanatları zarif değerlerin ve ince etkileşimin üstünlükleriyle donanmıştır. İnce dilli her yepelek güzelliği hoş karşılar. Ama C.Gounod Romeo Juliette ‘’Juliette’’ performansında İzmir Devlet Opera ve Balesi Sanatçısı soprano Elif Genek’in, şef İbrahim Yazıcı ile sırt sırta sürtünen dansına bir anlam veremedim. Çok izleyiciye sordum. Benzer izlenimler ifade edildi. Genek’in alkış hakkının yarısı bu sahnenin gürültüsüne gitti...
Sahne dardı. Dar alanda paslaşmanın zorluğu vardır. 12 bale sanatçısı kalabalık kadrosuyla kendi etkinliklerini sınırladılar. Oysa yarısı ile çok daha güzel dansları başarırlardı.
*
En talihsiz kadro orkestraydı. Tek alan düzleminde hiçbiri görünmüyordu. Birkaç basamaklı yerleştirmede, hem daha etkileyici görünüm kazanır, hem de haklarının teslim fırsatı verilmiş olurdu. 
Şef Yazıcı etkindi. Keyifli bir dünya yaşatma sorumluluğunu bagetin ucunda doruklaştırıyordu. Kutlarım... Reji ve koreografi hakları teslim edilecek zarafetteydi. İZDOB yöneticisi Erdoğan Öztürk harika bir gece örgütlemişti.
*
Gecenin en yüksek sesi, konuklar arasında yer alan Hıncal Uluç’a aitti. Performans boyunca tam 32 kez en üst perdeden “bravo” çekti...
Hıncal, hak teslimini iyi bilir...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN