Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Trafik Polisinin "Kitabı" Üzerine...

Yayınlanma Tarihi : 09 - 06 - 2014 : 12:11
Yerel seçimlerden önce İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun kocaman bir iddiası vardı; “İzmir’deki trafik sorunu, bazı çevrelerce yerel yönetim aleyhinde delil olarak kullanılmak isteniyor. Bu amaçla da kentteki trafik polislerinin etkin görev ve denetim yapması engelleniyor...”
Amacını ve sebeplerini tam olarak bilmesek de, İzmir kent içinde görevli trafik polislerinin, “trafiğin kör düğüm noktaları”nda eskisi kadar sık görülmedikleri, sıklıkla denetime çıkmadıkları, hatalı parkları, kırmızı ışık ihlallerini çoğunlukla “yapanın yanına kar” bıraktıkları bir gerçek. 
Geçenlerde Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Kutay’ın “kitap tanıtımı” haberlerini okuyunca, trafik polislerinin eskisi kadar ortalıkta görünmemesinin sebebini şaka ile karışık da çözdüm. Meğer ortalıkta beklendiği gibi görünmeyen bizim polisler, “kitap yazmak”la görevlendirilmişler ve ortaya da 165 sayfalık bir “eser” çıkarmışlar.
İzmir trafiğine, kısa, orta ve uzun vadede çözüm yollarını da içeren kitap, kanuni sorumlulukları bulunan kurumlara, belediyelere, sivil toplum kuruluşlarına ve üniversitelere dağıtılmış.
 
Belediye-Polis İşbirliği Şart...
Konu ile ilgili haberlerden anlaşıldığına göre; kitap içeriğinde bilinen gerçekler de var. Örneğin, geride bıraktığımız 10 yıl içinde sürücü ve trafikteki araç sayısı hızla artmasına rağmen, belediyelerin aynı paralelde otopark yapmadığı, yapamadığı gibi...
İzmir’deki trafik sorununa, trafik polislerinin çare olarak düşündüğü çözüm önerileri ise, bildik teşhislerden ve üretilen sıradan mazeretlerden çok daha önemli ve bu can sıkıcı sorunun bir nebze de olsa çözüme kavuşması için sıkı bir belediye-trafik polisi iş birliğinin gerekliliğine işaret ediyor.
Örneğin; belediyeler tarafından, trafiğin yoğun olduğu cadde ve sokaklara “parkomat” yapılmasının gerekliliği... Gelişmiş Avrupa kentlerinde var olan ve başarı ile uygulanan bu sistem, bir zamanlar İzmir’de de vardı ve birileri tarafından kaldırıldı. Aradan geçen 40 yıla yakın zamanda da bir daha getirilmedi. Günümüz İzmir Büyükşehir Belediyesi Yönetimi de, trafik yetkililerinin anlata anlata dilinde tüy bittiği bu teknolojiye bir türlü sıcak bakamadı.
 
Gazi Bulvarı’nı Trafik Polisi Kurtaramaz...
Gümrük’ten Basmane Meydanı’na kadar uzanan, özellikle sabah ve akşam saatlerinde yol kenarına sıra sıra park etmeler yüzünden geçit vermez hale gelen Gazi Bulvarı’nı ele alalım... 
 
Üç şeritli yolun bir şeridi “kısa süreli duruşlar”a ayrılmıştır. Duracak yer bulamayanlar, ikinci şeridi oluşturup, trafiği tıkamaktadır. Kısa duruşların çetelesini tutmak, uzun duranları uyarmak gibi son derece zor bir görev trafik polisinin üzerine yıkılmıştır.
 
Oysa polis diyor ki; buraya “parkomat yerleştirin. Kısa duruşu aşan araç sahipleri ek ücret ödemek durumunda kalsın. Ücret caydırıcılığı, hem diğer kısa duruş ihtiyacında olan araçlara yer açar, hem de yer bulamayanların ikinci şerit yapıp trafiği tıkamasının kısmen de olsa önler...
Ama dinleyen kim?..
Trafik polisi devam ediyor; Mürselpaşa Bulvarı’nın, Yeşildere girişine bir şerit daha eklenirse, trafik sıkışıklığı bir ölçüde önlenir. 
Şaraphane Köprüsü’ne bir şerit daha eklenirse, Bornova ve Karşıyaka yönüne akan trafik rahatlar...
Trafik polisinin “az görünürlüğünü, trafik suçu işleyenlere karşı engin hoş görüsü”nü bir kenara bırakırsak, büyük mesainin eseri olan “trafik kitabı”nı, İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin döne döne okuması gerekiyor.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN