Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Türkiye'de Yaşanan Sözde ''Ödül'' Enflasyonu

Yayınlanma Tarihi : 06 - 06 - 2014 : 16:19
Ülkemizde ve İzmir'de de ne yazık ki, bir devamlı ve önüne gelene plaket, ödül veya çeşitli belge verme enflasyonu soytarılığı yaşanmaktadır. Bu ise, işin ciddiyeti ile bağdaşmamaktadır.
 
Evet ödüllendirmek ve takdir etmek çok güzel bir harekettir. Ancak yerinde zamanında ve değerinde ve kişilikleri, tasarrufları yaptıkları toplumsal faydalar araştırılıp tartılıp ve değerlendirilmek ve bunun da, bir tarafsız ve ehliyetli kişilerin jürileri tarafından yapılmak şartı ile.
 
Bu işi Yurt dışındaki görevlerimde de, yaşadığım pek çok olayda da gördüm. Oralarda da özellikle gelişmekte olan ülkelerin oradaki mensuplarını tavlamak ve ödül açlıklarını tatmin için çok defa maddi menfaatler karşılığı yapılır. 
 
O ülkelerin mensupları da onu çalışmaların güya takdiri olarak ilgili makamlarına götürürler ve bu sessiz alışveriş devam eder gider.
 
İzmir'de de, bazı yalaka ve ciddi olmayan kuruluşlar yanında saygın olması gereken bazı dernek ve meslek kuruluşları da bu işi bir taraftar ve oy sahiplerine kendi gelecekleri için yatırım olarak yapmaktadırlar. 
 
Peki bu iş nereye varacaktır.?
 
Bunun için insanlarımızın artık biraz daha ciddi hareket etmesi gerekmektedir. Bir defa öncelikle bu takdir ve ödüllendirme niçin yapılmaktadır anlatılmalı. Bunun değeri açıklanmalı ve bu ödüllerin alınması takdirinde, işin ulus ve uluslararası boyutlardaki değerlendirmelerin neler getirip götürdüğü ifade edilmeli, bu gayenin elde edilmesi nadirleştirilerek ve bir hedef olarak görülme rekabeti yaratılmalıdır.
 
Tabii her ödül için bu söylenemez ama, pek çoğu mesela ben kendi ihtisas alanımdan söyleyeyim, 'Turizm endüstrisinde 'özelikle İstanbul'da bu iş bir furya haline getirilmiş, ödüller mefhumu ne yazık ki 'itibar kaybına uğramıştır.'
 
Peki ne olmalıdır? Bu işin artık bir değerler mevzuatına bağlanması gerektiği ortadadır. Çünkü en önemli bir mefhum olar ''Takdir ve Teşekkür'' çok bir zaafa uğramaktadır.
 
Ben yaşadığım şehir olan İzmir de, artık işin bir hala yola bağlanmasını ve kuruluşların bunu yaparken ödüllerin değeri yanında, kendi verdikleri bu ödüllerin ciddiyetini aksi bir algılanmanın, sektörlerine ve kendi kuruluşlarına ne gibi zaafiyet getireceğini düşünmelidirler. 
 
Takdir ve teşekkür ne yazık ki milletimizin fertlerinin kullanımında çok kıskanç olduğu iki güzide mefhumdur. Ancak bunu çok kullanmak özellikle hemen her olumlu hareketin karşılığında herkes tarafından adeta mecburiyet olarak hissedilmelidir.
 
Ancak ödüllere gelince bu iş çok ciddi bir konudur. Konu Hem veren ve hem de alan için bir onur ve gaye olacak nitelikte bulunmalıdır. Herkese ve cömertçe verilmeyecek kadar kıymetli olarak değerdirilmeye layık olmalıdır. 
 
Özellikle Plaket işinin artık suyu çıkmıştır. İşin ciddiyeti her kuruluşun en önemli ögesi olmalıdır. 
 
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN