Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İçeriksiz Cumhurbaşkanlığı Tartışması

Yayınlanma Tarihi : 06 - 06 - 2014 : 12:24
Uzun süredir cumhurbaşkanlığı seçimini tartışıyoruz. Temeldeki amaç olarak da “başkanlık sistemine” geçişin adımlarını hızlandırdık.
Siyaset piyasasında henüz açıklanmış aday ismi yok. AKP’de kesin gibi bakılan bir muhtemel isim var. Bir de “çatı aday” niyeti tedavül ediyor; lakin henüz somutlaştırılabilir isim zikri yok. Bunlar elbette ki önemli; fakat hiçbir parti, cumhurbaşkanlığına yönelik politika ışıklarını piyasaya sürmüyor. 
 
Yani cumhurbaşkanlığı şimdilik içeriksiz tartışılıyor. O zaman ortaya çıkacak olan siyasi teklif (ya da manzara), Tayyip Bey kazanırsa, başbakan olarak yaptıklarının tekrarını sergilemek olacaktır. Çatı aday gündeme gelince bu aday siyaset modeli olarak CHP ve MHP’nin ortaklaşabildikleri siyaset içeriklerini mi teklif edecektir?
*
Siyasi partilerimiz bugüne kadar, kendi çağdaşlığı içinde ortak hareket etkinliğini kullanmadılar. Çatı aday örneği ilk olacak.
Bu uygulamada hangi paradigmaları kullanacakları da belli değil. Ciddi sorun yaratacak konulardan birisi bu olacaktır. Zaman hızla geçiyor. Cumhurbaşkanı seçimlerine iki ay kaldı. Yani Türkiye en sıkışık siyaset dönemini yaşıyor. Mevcut anayasa konumlandırmasına göre cumhurbaşkanı adayları detayda politika tartışacak düzlemde değildirler. Ama her iki aday da bunu fazla takmaz bildiğini okur. Tayyip Bey seçim propagandasındaki lisanı ve mevzuları ısıtır. Sadece sunduğu tepsiyi değiştirebilir.
*
Çatı aday politik zeminden gelmediği için ne söyleyecektir? İşe hassas (kurnaz) noktadan bakarsanız çatı adayın avantajı buradadır.
Çatı aday siyasi mensubiyeti olmadığı için eğer hükümetin ekonomik ve sosyal politikalarını eleştirerek işe başlarsa, ilk adım tökezlemesi dediğimiz duruma düşer. Tıpkı genç taylar koşusu gibi, tökezleyen kısrak bir daha kendini toparlayamaz. O zaman teklif edeceği politika, “demokrasi, insan hakları, adalet ve eğitim” konularında önem kazanır. Bu kavramlar iyi anlatılırsa ve buna hücumlar iyi savunulursa seçim sonuçlarında çok etkin olunur. Evet! Önümüzde iki ay var; ama çatı aday konusunda bir ilham esintisi bile yok...
*
Eğer “çatı aday projesi”, toplumun ortak temelleri üzerine oturtulmazsa siyasal etkinlik kazanması hayli zordur.
Kısırlaşmanın döngüsü yerine, “verimliliğin döngüsünü” harekete geçirmesi beklenir. Bugüne kadar sürdürülen devletin geleneği ile ikna edici olunmaz. Yeni bir analitik çerçeve çizmelidir. Ama toplumun asırlardır olgunlaştırdığı derin bağları, yani inanç değerlerini ve kültürel algıları zedeleyen tek yanlış cümle bile çok şeyi alır götürür. Kültürel temelde bakarsanız bir yanda devlet egemenliği vardır ve bu husus CHP’de gelenekseldir. Bir de onun karşısında olan (kısacası) “halk sınıfı vardır.Çatı adayın hedefi, kesinlikle halk sınıfı olmalıdır. Makul, muhafazakâr, milliyetçi idrakin örneği olmalıdır. Yorumları ve yargıları kanıtlayıcı, sıfatı saygın ve lisanı saygılı olmalıdır.
*
Yarın bu konunun öbür yanını işleyeceğim. Hiçbir hususun tek yanı hüküm oluşturmaz ve adil anlam taşımaz... 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN