Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmir İçin 10 Altın Kural

Yayınlanma Tarihi : 06 - 06 - 2014 : 11:34
Türkiye’nin en öncelikli konularından olan çarpık yapılaşma sağlıksız kentler konusunda “Kentsel Dönüşüm ve Yeşil Zirvesi” adlı toplantıyı İzmir’de gerçekleştiren başta sevgili meslektaşım Hamdi Türkmen olmak üzere emeği geçenleri kutluyorum. 
 
Milliyet Ege’nin organize ettiği paneller zincirinde birbirinden değerli konuşmacılar İzmir ile ilgili düşüncelerini sektörün önde gelen aktörleriyle paylaştılar.
 
Genellikle konu başlıkları İzmir’in geleceğine yönelikti. Ben, şehir plancısı Faruk Göksu’nun, İzmir’in yıllardır düşünülen ama bir türlü oturtulamayan vizyonuna yönelik açıkladığı 10K temel ilkelerini sizlerle paylaşmak istedim.
 
Neredeyse son 40 yıldır hep İzmir’e bir elbise dikmeye çalışır ve bu konu da ki alternatifleri tartışırız.
 
Bununla ilgili ’’Nasıl Bir İzmir Hayal Ediyorsunuz’’ sorusuna, sayısını hatırlamadığım kadar arama konferansları düzenlenerek cevaplar aramışızdır.
 
İZKA İzmir’in yol haritası için bol keseden çok para harcadı. Ama ne yazık ki bu güne kadar tam bir yol haritası ortaya konamadı.
 
Toplantıyı izleyen birçok katılımcının ortak görüşü Göksu’nun 10K çalışmasının dikkate alınmasından yanaydı. Bana göre İzmir’in geleceği için düşünülen yaşam hedefinin bu kurallar temeli olabilirdi. 
 
 
İşte o altın 10K.
 
1-Küresel Bakış (Akdeniz Havzası): İzmir, Akdeniz çanağı içersinde Barselona ile benzerlikleri olan ve işbirliği içinde olması gereken bir kenttir. İzmir’de, bereketli hinterlandı, HUB Kent, liman ve üniversite kenti olma özellikleri ile bilgi, yenilik, kültür, sağlık ve turizm ve tarım temaları ile ön plana çıkmalıdır.
 
2-Koalisyon (İzmir, Manisa ve Aydın): İzmir, Manisa ve Aydın kentleri arasındaki koalisyon bölge ölçeğinde her bir kentin katma değerini yükseltecektir. Bölge planları sınır ötesi dinamikleri dikkate alacak şekilde hazırlanmalıdır.
 
3-Kıyı Yönetimi ( Mavi ve Yeşil Buluşması): İzmir ve Çeşme Yarımadası; tarihi, kültür, ticari ve turizm yapısıyla sunduğu çeşitlilik ve zenginlik sınırlar ötesi bir kapsama alanı yaratmaktadır.
 
4-Körfez (Yeni Vitrin): İzmir Körfezi, kıyı tasarımı ve yeni kullanımlar ile yeniden ele alınmalı, ulaşabilirlik artırılmalı. İzmir’in vitrini yaşama ve çalışma alanı birlikteliği ile 24 saat yaşayan merkez haline getirilmelidir.
 
5-Kent Merkezi (Alsancak-Konak Dengesi): Geleneksel ve yeni merkez arasındaki yaşam dengesi iyi kurgulanmalıdır. 
 
6-Kültür ve Ticaret Aksı ( Konak-Kemeraltı-Kadifekale): Eski İzmir dokusunun önemli odakları olan Konak, Kemeraltı (Agora) ve Kadifekale aksı yeni senaryo ile canlandırılmalı ve tarih ile ilişkisi kuvvetlendirilmelidir.
 
7-Kültür ve Turizm Üçgeni (Bergama, Efes, Çeşme Yarımadası  Üçgeni): İzmir kent ölçeğinde kuzey, batı ve doğu yönlerinde yer alan üç kültürel ve turizm odakları arasındaki ilişki sistematiği yeniden kurgulanmalı. Kurgunun temel bileşenleri ise yeni ekonomiler olmalı. Bu altın üçgen çok iyi değerlendirilmelidir.
 
8-Katma Değer Koridoru (Yaşama ve Çalışma Alanı Birlikteliği): Kent merkezi, EXPO ve Bilim Kenti koridoru İzmir’in katma değer yaratan yeni koridorunu oluşturmalıdır. 
 
9-Kümelenme Ağı (OSB’lerin Gücü): Mevcut ve yeni organize sanayi alanları için yeni bir ağ sistemi oluşturulmalı. İASOB, KOSBİ, BAYAOSB, SOSB, MOSB, ALOSBİ,  KOSBİ ilişki ağının öneli kümelenme odakları olmalı. Yaşayan ve çalışılan odaklar birbirleri ile bütünleştirilmelidir.
 
10-Kentsel Dönüşüm: İzmir’in tomografik yapısının farklılığı ve tarihsel derinliği dikkate alınarak yeni dönüşüm stratejileri geliştirilmeli. Uyumlu bina, yaşayan sokak ve bizim mahalle ilkelerini içeren tasarım rehberleri hazırlanmalıdır.
 
Şimdi ister istemez aklınıza şöyle bir soru takılacaktır. Atanmış Vali ve seçilmiş Belediye Başkanı İzmir’de birbirlerinin yüzüne bile bakmazlarken bu altın 10 kural nasıl planlanacak? 
 
İşte ona da İzmir’in talihsizliği derim.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN