Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmir’in “Tünel” Maceraları....

Yayınlanma Tarihi : 05 - 06 - 2014 : 12:14
Bornova merkezden geçiyorum; yaklaşık 20 yıl arsa olarak bekleyen Bornova Kültür ve Sanat Merkezi, yaklaşık 10 yıldır da “inşaat dönemi” sürdürüyor. Üzerindeki bilgilendirme tabelası bile sökülmüş, en küçük bir kıpırdanma yok.
 
Mevcut hükümetin kültür ve sanata bakış açısını, dolayısıyla bu tür yapılara verdiği “önem”i bilmekle birlikte, “bari başlanan işi bitirseler de, her sabah pencere açışlarında, balkona çıkışlarında inşaat çirkinliği görmekten bıkan vatandaşların yarattığı “kulak çınlaması”ndan kurtulsalar” diyorum. Kendilerine iş arayan devletten çifte maaşlı milletvekillerine de “işte size iş” göndermesi yapıyorum.
..............
Geçenlerde Milletvekili İlknur Denizli, şu bizim meşhur Konak Tüneli inşaatı sırasında altı kazılan ve çökme tehlikesi ile evlerinden çıkarılan ya da çıkarmaya zorlanan insanları ziyaret etmiş, tarihi semt Damlacık’ın sakinlerinin dertlerini dinlemiş. Denizli’nin “tünel mağdurları”nı ziyaret haberleriyle, aklıma “uzmanlık hatası var mıdır?” sorusu gelirken, İzmir ve çevresinde “tünele saplanmış” tünel inşaatlarına bir göz atayım dedim.
 
Anlaşılan o ki; bizim müteahhitler ya “tünel işi”ni bilmiyor, ya da bu konudaki uzmanlıktan, teknolojiden, daha kötüsü “tünel deneyimi”nden yoksun... Onları seçim, “iş deneyimleri”ni yeterli bulup “buyur yap” diyen “işveren” pozisyonundakiler de, yer altında tünel kazmayı, kanalizasyon borusu döşemekle eş değer bulan “müteahhit seçiciler” de “yetersiz” ki, yeraltına giren, bir daha zor çıkıyor.
 
“Kanal Deneyimi” Yetmiyor...
 
Madem bugün tünele girdik, tünelden yürüyelim... Yıllar önce, Aydın Otoyolu’nun inşaatını yapan firmanın 3 Km.’lik Selatin Tüneli’ni, devamında da Karşıyaka Tünelleri’ni zamanında, “yer üstüne hiç bir olumsuzluk haberi göndermeden” bitirmiş olması gerçeğinden hareketle, İzmir’deki “tünel gerçekleri”ne bir göz atalım;
 
* Ege Üniversitesi Hastanesi önü “son durak” olan İzmir Metrosu’nu Bornova Merkez’e kadar uzatmak üzere harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediye’sinin müteahhidi, kanalizasyon sistemi döşemede kullanılan “aç-kapa yöntemi” ile Evka-3 istasyonuna kadar geldikten sonra yeraltına girince “pes etmek” ve işi yarım bırakmak zorunda kaldı. 
 
Çünkü uzmanların “37 metre derinlikten geçilmesi lazım” dediği tünel 27 metre derinliğe alınınca yer üstündeki “inşaat kalitesi malum” apartmanlarda çatlama oldu. Mahkemeye başvuran sakinler, inşaatı mühürletti. Büyükşehir Belediyesi de, müteahhit firma da tünele saplandı.
 
İşin İçinde İş Bilmezlik Yok mu?
 
* Yine İzmir Büyükşehir Belediyesi Yönetimi’nin, metro hattını Üçyol’dan Üçkuyular’a uzatma işi için yeraltına soktuğu müteahhitler, aradan geçen bunca yıla rağmen hala tünelden çıkamadı. Daha önce tünel deneyim ve uzmanlığına sahip müteahhit firmanın, Basmane’den girip Üçyol’dan sessiz sedasız çıkmışlığını dikkate alınca, “müteahhit firma seçiminin iyi yapılmamışlığı” gibi durumun yokluğundan kimse söz edemez. Üstelik ilk müteahhide işten el çektirilmesi, sonra gelenlerin de halen tünelden çıkamamış olmaları, “yer üstündekiler’i sürekli “yalancı” durumuna düşürmeleri, kimse kusura bakmasın işin içinde bir “iş bilmezlik” olduğunun ta kendisidir. Milletin parasını ve zamanını çar-çur etmişliği de ayrı bir hesap meselesi..
 
* Gelelim, kimine göre Manisa Tüneli, kimine göre Sabuncubeli Tüneli’ne... Temeli 2011’in ortalarında atıldı ve bitiş süresi olarak 2 yıl, yani 2014 ortaları verildi. Eğer bir “yeraltı sürprizi” çıkmazsa, iki yıllık gecikmeyle 2016’da biteceği hesaplanıyor.
 
Şimdilerde “metro hattı uzayacak” gibi bir projeden bahsedilince, aklıma “inşallah yeni tünellerin inşaatı, tünele saplanacak müteahhitlere verilmez, müteahhit seçimi hala ders almamışlara kalmaz” gibi saf bir dilekten başka bir şey gelmiyor.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN