Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ak Düşünmek

Yayınlanma Tarihi : 04 - 06 - 2014 : 14:15
Şimdi bazı dillerde “ak düşünmek” deyimi dolaşıyor. Bu siyasal bir tanımlama...
Türk halkının yüzlerce yıldan beri dünya görüşünü belirleyen tesirler vardır. Bu varlıklarımız ve inançlarımız, bir anlayışın değerini olgunlaştırmıştır: “Kara” deyimi tehlikeyi; “ak” deyimi isabeti temsil ediyor...
Bu yüzden AKP kurucuları, adalet ve kalkınma deyimlerinin baş harflerinden hareketle kendileri için yeni bir genel kabul kapısı açmayı düşünmüşlerdi.
Sonunda başardılar da... Halk bugün AKP’ye “AK Parti” diyor...
Peki, bunu haklı çıkaracak durumları var mı?
Cumhurbaşkanlığı seçiminde heyecanlar henüz doruklaşmadı; ama gemi azıya aldı... Hızla ilerliyor. Bütün siyaset kesimlerinde bu manzara var...
AKP stratejistleri, her ihtimalin makulünü kullanarak Tayyip Bey için bir ortak hüküm çıkarmaya çalışıyor... Bunun için çok deneyimli ve kalabalık bir kadro istihdam ediliyor.
 
Ama son günlerde gündeme gelen Abdullah Gül statüsünün nasıl çözüleceği de önemini koruyor. Abdullah Bey’in siyaset talebi, birden bire ülkenin en önemli konusu ve AKP açısından da en ciddi sorunu haline geldi.
Muhalefet, AKP’yi yalnızlaştıracak stratejiler uygulamasının paralelinde yeni bir yöntem uygulayarak, aynı zamanda AKP’nin içinde bir de ihtilaf vadisi açmak istiyor. Bunların hepsi, siyasi partiler için analarının ak sütü gibi helal uygulamalarıdır.
Önceki gece Habertürk’ün “Türkiye’nin Nabzı” programında siyasetin dört keskin siması vardı: Şahin Mengü, Hasip Kaplan, Abdurrahman Kurt ve Özcan Yeniçeri ülke siyasetini tartıştılar. 
Aynı siyasi tartışma parantezinde Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın açıklamaları da cumhurbaşkanlığı seçiminin sıkıştığı mengenenin nasıl gevşetileceğini gündeme getirdi.
Tartışmanın en hassas başlık telaşı, Bahçeli’nin, Abdullah Gül’e bir dönem daha cumhurbaşkanlığı için aday olması teklifini götürdüğü konusuydu.
Bu konu internet medyasında geniş kapsamlı olarak ele alındı. Buna rağmen konu, Türkiye’nin Nabzı programında “laf arası sıkıştırması” olarak söylendi. Fakat önemli bulundu ve tartışma hassasiyeti yarattı.
Beşir Bey, Abdullah Bey’in AKP parantezinde durumunu gündeme getirirken partinin başına geçmesi konusunu işledi.
Cumhurbaşkanlığı sona erince Abdullah Bey’in, AKP’ye genel başkan olmasını öneriyordu. Bu ifadeyi açık deyimlerle yorumlarsak, Gül’ün makul bulacağı bir ismin başbakanlığa getirilmesini gündeme getiriyordu. 
2015 seçimleri sonrasında milletvekili olarak Meclis’te tam tanımlı başbakan atanmasından söz ediyordu...
 
Beşir Bey AKP’de sıradan milletvekili değildir. Kabinen en rütbeli üç bakanından biridir. Eğer böyle bir konuşma yapıyorsa, AKP içinde cumhurbaşkanlığı sonrasında durumun ne olacağının henüz netleşmediğini gösteriyor demektir.
AKP’de siyaset, sakin tabiatlı bir çözüme henüz ulaşmamışsa, ciddi çözüm zorlukları olduğu söylenebilir.
Eğer dedikodular doğruysa ve Devlet Bey, gerçekten Abdullah Bey’e bir dönem daha cumhurbaşkanlığı önerdiyse, AKP’nin ciddiye alması gereken “çatı aday” ihtimalini doruklaştıran isim önerilmiş demektir...
Seçmen de siyaseti şaşırtır; siyaset de seçmeni şaşırtır...
İkisinin iç içe olduğu bir 10 Ağustos keyif çatmış seçmeni bekliyor...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN