Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İmtihan

Yayınlanma Tarihi : 03 - 06 - 2014 : 12:01
Türkiye kendini bir sınavdan geçirmek istese ve halkını sınıfta bırakmaya niyetlense hangi soruyu sorar? Öğrenci deyimiyle, bugünlerde sorulacak en “kazık soru”, Gezi olaylarında hükümetin ruh halinin ne olduğunun açıklanmasını istemek olurdu.
Çünkü en başta hükümetin kendisi olmak üzere, bu sorunun gerçek cevabını bilen tek kişinin çıkabileceğine ihtimal verilemez.
Neden?
Çünkü şu konuların değerlendirilmesi istenen cevabı acaba vermiş olur mu?
1. Önceki gün Taksim’de yaşananlar bir tedbir ihtiyacı mıydı?
2. Yoksa basit bir takdir hatası mıydı?
3. Veya kasıtlı bir sindirme hareketi miydi?
*
Eğer amaç tedbir ise, kime karşı hangi girişim için tedbir söz konusuydu?
Tekrar yaşananları gözden geçiriniz; göreceksiniz ki, böyle haşin uygulama için bir haklı tedbir gerekçesi bulamak mümkün değildir.
*
Her idarecinin mükemmel olduğu düşünülemez. Belki Mülkiye Mektebi, belki hukuk fakülteleri, belki polis akademisi artık dirayetli, basiretli vali ve emniyet müdürleri yetiştiremiyor olabilirler. O zaman “takdir hatası” değil; “sistematik hata” var demektir. Bunun anlamı, siyasetin kendini terbiye edecek içerikte ve seviyede kurumsallaştığı söylenemez. Böyle durumlarda en kolay “neşvünema” bulacak husus, tek kişi yönetiminin egemenliği olur. Türkiye bugün bu sıkıntıyı çekiyor.
*
O zaman “en kazık soruyu” sorabiliriz: Türkiye’de yönetim ilkelerindeki ihlallere bakarak diktatörlükten söz edilebilir mi?
İktidar bu iddiayı hemen reddeder.
Muhalefet hemen pekiştirmenin tekrarına geçer.
Asıl cevap isabeti, halk tanımlar.
*
Bu cevap isabetini, yerel seçim sonuçlarında bulamazsınız; çünkü tercih ölçütleri çok farklı bir seçimdir. Çünkü çok dar bir yönetim alanın kahramanını seçerken gerçekler, hayallerin sırtını yere getirir.
Bu cevap isabetini genel seçimlerde kısmen bulabilirsiniz. Çünkü genel seçimde sadece liderin değil, kadrosunun ve adaylarının kalitesi de seçim sonucu etkiler. O halde asıl karakter tarifi nerede saklanmıştır?
*
Asıl jön seçimi; yani diktatorya iddiasının geçerli bir saptama olup olmadığı en iyi cumhurbaşkanı seçimlerinde kendini gösterecektir.
Bu denemenin turnusolü, diktatörlük vurgusu üzerinden hareketle değil, demokrasi ve adil yönetim ihtiyacının gereği olacaktır.
Doksan yıllık cumhuriyetin en önemli seçimindeyiz: Devletin başkanını doğrudan seçiyoruz.
Meclise çok sayıda milletvekili getirip “çoğunluk” baskısını “çoğulculuk” yutturmacasıyla devlet başkanı seçmeyeceğiz.
Bu nedenle adayın değerleri öne çıkacak. Yani artık kişilik tanımlamalarının ölçütleri ve savları, partilerin politikalarıyla değil, kişilerin vasıflarıyla biçimlenecek. Seçim “diktatorya “iddiası ve tarifi değil, “demokrasi” ihtiyacı ve tarifiyle yönlendirilirse, ülkenin kazancı çok daha önem ve değer kazanacaktır.
*
Türkiye’nin ilk ve en önemli seçiminin arifesindeyiz... Bu seçimde muhalefetin (A) planı da, (B) planı da, (C) planı da sadece Tayyip Bey’dir.
Bugüne kadar böyle bir seçim karakteri yaşamadık. İlk örnekte nazik bir dil, disiplinli bir siyasi terbiye ve tam ölçekli bir demokrasi gereğini kanıtlayan kişi, bu işi alır, götürür... Unutmayın! Türkiye Cumhuriyeti Devletine başkan seçeceğiz...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN