Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Pugedon Nedir?

Yayınlanma Tarihi : 01 - 06 - 2014 : 11:12
Pugedon artık İzmir’de ilk olarak sokak hayvanları için yapılmış bu dahiyane projeyle Eskişehir belediyesi aracılığıyla tanışmıştık. Şimdi artık bizim belediyelerimizde bu makinadan edinebilir, mahallelerimize sokaklarımıza, yürüyüş yollarımıza koyabilirler. İzmir’de Pugedon yetkili satıcısı olan şirketin sahibi bize Pugedon’u anlattı ben de sizlerle paylaşmaya karar verdim.
 
Sadece belediyelerin değil, sosyal sorumluluk olarak özel şirketlerin de alabilecekleri bir ürün hem de Eva’s tasarımın sahibinin dediğine göre de çok iyi reklam panosu görevi görüyor. 
 
Eva's Tasarım olarak ne kadar hayvansever bir şirket olduğumuzu herkes biliyor. Bu sevgi ve ilgi bizi Türkiye'nin evcil hayvan sektörüne hizmet veren en tanınmış reklam ajanslarından biri haline getirdi ve yine bir gün müşterilerimiz için araştırmalar yaparken Pugedon'la tanıştık. Eskişehir Belediyesi'nin uygulamasını gördük ve biraz araştırma sonrasında Pugedon'un mucidi ve üreticisi olan Engin Girgin'e ulaştık. Amacımız, bu ilginç makinenin çalışma prensiplerini öğrenmek ve elimizdeki müşteri portföyümüzle kendilerine yardım sağlamaktı. Tesadüf o ki; o gün Engin Bey İzmir'deymiş. Kendisini ofisimizde ağırladık ve sonuçta aklımızın ucundan bile geçmeyecek bir şey oldu, Pugedon İzmir yetkili satıcısı oluverdik...
 
Biz Pugedon'u çok sevdik. Bizce bugüne kadar en zekice geliştirilmiş geri dönüşüm ürünlerinin başında geliyor. Çünkü hem geri dönüşüm için malzeme topluyor, hem bunu yaparken hediye olarak sahipsiz sokak hayvanlarına mama ve su sağlıyor hem de firmalar için büyük bir reklam mecrası olarak kullanılabiliyor. Çalışma mantığı ise çok basit. Ben hiç bilmeyen birisine tarif ederken “büyük kola makineleri var ya hani bozuk para ile çalışan, aynı onlar gibi” diyorum. Üst bölümden atık pet şişe, soda şişesi, kola kutusunu atıyorsunuz. O anda sistem devreye giriyor ve yan hazneden, daha önce Pugedon'u satın alıp işleten firma tarafından konulan kuru mama, alt bölümdeki özel kabına dökülüyor. Yan hazne dediğimiz bölüme ortalama 10 kg. kuru mama koyabiliyorsunuz ve her bir atık karşılığında hediye edilecek miktarı ayarlayabiliyorsunuz. Dökülecek mamanın miktarı Pugedon’un konulduğu yerdeki yaya trafiğine ve günlük tahmini atık sayısına göre değişiyor ve bunu kurulum aşamasında siz belirleyebiliyorsunuz. Örneğin, Kıbrıs Şehitleri girişine bir Pugedon konuldu diyelim. Her bir atık için 3-4 gr. mama dökülmesi planlanıyor çünkü yaya trafiği çok fazla. Her atık için 10′ar gr. mama dökülse bu sefer haddinden fazla mama kapta birikmiş olacak. Bunu, bölgeye ve yaya trafiğine göre ayarlamak mümkün. Burada amaç, evdeki atık şişeleri, deterjan kaplarını vb. toplamak değil. Amaç, yaya olarak yolda yürürken elimizde kalan içecek şişelerini geri dönüşüme kazandırmak. Yaz geldi. Buz gibi suyu aldınız ama şişenin yarısı daha dolu. Çantaya koysanız ısınacak. Ne yapıyorsunuz, mecburen ilk gördüğünüz çöpe pet şişeyi atıyorsunuz. Pugedon’da su israfına karşı da çözüm var. Şişenizde kalan suyu küçücük bir delikten akıtıyorsunuz. Bu, sokak hayvanları için hazırlanan su haznesine dökülüyor. Sonra boşta kalan pet şişeyi de atık bölümüne atıyorsunuz. Bu sayede mama haznesine de mama dökülüyor. Sitemin çalışması için gereken enerji üstündeki güneş panellerinden sağlanıyor, yani güneş enerjisi ile çalışıyor.
 
İlerleyen dönemlerde çok ilginç projelerle mevcut makineler iyileştirilecek, yeni fonksiyonlar ve farklı amaçlar için özel makineler da hizmete girecek. Pugedon'a talep çok yüksek. Çok kısa bir süre önce icat edilmiş olmasına rağmen yurtiçinde etkisi çığ gibi büyüdü, yetmedi ihracatlarına başlandı. Çok fonksiyonel bir ürün, herkese bir katma değer sağlıyor. Belediyeler satın alarak geri dönüşüm ve sokak hayvanları ile ilgili sorumluluklarını tek çatıda çok kolay bir yöntemle birleştiriyor, yönetim kolaylığı sağlıyor. Halk, çevre ve hayvan koruma konusunda bilinçleniyor. En ilginç olanı ise sadece belediyeler değil dileyen tüm şirketler, kurum ve kuruluşlar da Pugedon alarak belediyelere bağışlayabiliyor çünkü Pugedon aslında bir reklam mecrası gibi kullanılabiliyor. Örneğin, çevre ve doğa konusunda ürünleri olan ya da en azından bu konularda hassas bir firma Pugedon alarak dilediği belediyeye bağışladığında, dış cephesini istediği gibi kendi görsel tanıtımları ile kaplayarak, çok güzel bir araçla sınırsız ve ücretsiz olarak reklamını yapmış oluyor.
 
Bu noktada biz İzmirlilere düşen ise, belediyelerin ilgili birimlerine (çevre, basın halkla ilişkiler, başkanlık vb.) Pugedon isteğinizi dile getirmeniz. Biz bu görüşmeyi yaparken bile İskenderun'dan ve Gebze'den ürün almak isteyen kişiler bize ulaştı ancak İzmirliler ve belediyelerimiz henüz bu ürünün farkında değil. Pugedon isteği olan kişiler belediyelerin sosyal medya hesapları üzerinden dileklerini iletebilir. Şuan için en etkili şekilde bize facebook grubumuzdan facebook.com/pugedonizmir ulaşabilirsiniz ya da sorularınızı [email protected]'a iletebilirsiniz.
 
 
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN