Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Genç Siyaset Fırsatı

Yayınlanma Tarihi : 31 - 05 - 2014 : 12:16
Türkiye’de bir zamanlar siyaset, genç kadroların iradesi olarak tezahür ediyordu. En seçkin örnek Cumhuriyetin kurucu kadrosudur...
Örneğin Atatürk cumhurbaşkanı olduğunda 42 yaşındaydı. İnönü başbakan olduğunda kırkına henüz ulaşmamıştı. 
Sadece siyaseti Meclis bünyesinde gerçekleştirenler değil, devletin yönetimindeki üst makamlar da genç kadroların elindeydi.
Yani, Türk siyasetinin ve bürokrasisinin doğasında, gençlik egemenliği önemli bir beklenti (heves) kriteri olmuş ve iz bırakmıştı. Sonra genç tanımlamasındaki kadroları, delikanlı değerlendirmesiyle, farklılaştırdık. Delikanlı deyimi, “koy bir kenara olgunlaşsın” diye siyaset kilerinde serinliğe terk edildi.
İhtilal kadrolarının, devletin yönetiminde güya tercih ettikleri bakanlar artık orta yaşı geçmiş, hatta emekli edilmiş kadrolardı.
Bu kadronun çok başarılı oldukları söylenemez. Çünkü askeri yönetim disiplinleri rütbe kavramının bütün maharet ve kabiliyetleri içerdiği varsayımı hâkimdi...
*
Tayyip Bey siyasetin gençleştirilmesi yolunda yeni bir teşebbüsü olduğunu açıklamış. Seçilme yaşının 18’e indirileceğini söylemiş. Bunun için siyaset plancılarına direktif verdiğini ve yakında bu çalışmanın Meclise getirileceğini söylemiş.
Bu açıklamanın zamanlaması nasıl tartışılabilir?
Bu açıklamanın makul olması ve zaman açısından anlaşılabilir olup olmadığı dikkat çekicidir.
*
Şu anda siyaset bahislerinde yenilik getirme fikir ve önerileri (niteliği ne olursa olsun) hemen cumhurbaşkanı seçimleriyle ilgilendirilerek yorumlanmaktadır. Bunun kadar doğal bir nitelik ve uygulama düşünülemez...
Bu önerinin özüne, yani seçilme yaşının 18 yaşa indirilmesine ilke olarak katıl- mıyorum.
Aksine bugünlerde ileri sürülen ve giderek çeşitlenen yeni siyaset tekliflerini aşikar belirtilerle biraz tebessüm yaratan siyasi kurnazlıklar olarak düşünüyorum.
*
Öneriyi Tayyip Bey getiriyor. 
Yani Başbakan... Yani Cumhurbaşkanlığı makamının en iddialı adayı...
Ve Türkiye çok genç bir ülke...  Gençlik kadar iddialı ve patlamaya hazır bir varlığa böyle bir teklif getirme etkili olabilir mi? Hayır olamaz...
Eğer gençliğe hayata hakim olma imkanları sunmak isteniyorsa daha sağlam bir eğitim fırsatı seçilme yaşını 18’e indirmek fantezisinde çok daha önemli ve faydalıdır.
Üniversiteye giriş günleri televizyonda izlediğiniz manzaraları hatırlayınız... Sadece bu bile yeterli bir dudak bükme gerekçesi olabilir.
*
Bugün Gezi Olaylarının birinci yıl dönümünü yaşayacağız. Türk gençliğinin yaşadığı en ağır travmalardan biri budur. Orada gençliğin maruz bırakıldığı manzarayı hatırlayınız.
Polisin sıktığı gaz yüzünden gözleri kör olan öğrenciyi hatırlayınız. Emniyet Genel Müdürlüğü bu olayın kamera kayıtlarının yandığını söylemiş.. Mağdur da “hadi canım” demiş. 
İşte asıl fotoğraf bu anlayışla bakınız...
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN