Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Lucien Arkas Yatırıma Doymuyor

Yayınlanma Tarihi : 31 - 05 - 2014 : 09:54
İzmir’deki üst düzey yöneticiler tepişirlerken, bu kentte bazı özel insanlar Türkiye için güzel şeylerde yapmaya devam ediyorlar.  
 
Bir elin parmakları kadar sayıları az olan Lucien Arkas gibi iş adamları keşke çoğalsa da İzmir gelecek adına gençlere umut verse.
 
Hafta içinde Arkas’ın Ambarlı’daki, Türkiye’nin en büyük özel konteynır limanı Marport’un kapasitesini arttırmak için yaptığı yatırımları yerinde görmek için İstanbul’daydım.
 
64 bin metrekare alana yayılan Türkiye’nin bu yüz akı tesisi, bizzat Lucien Arkas, kızı Diane Arkas Aktaş ve oğlu Bernard Arkas ile birlikte gezdirdi.
 
378 milyon dolarlık yeni eseriyle gurur duyan Lucien Arkas, İzmir ile ilgili sorularda çok içten cevaplar verdi.
 
Genel müdürlüğünüzü İzmir’den İstanbul’a taşımayı düşünür müsünüz sorusuna, her zaman tatlı gülümsemesini eksiltmediği yüzü adeta gerildi. “İzmir’den taşınmayı kesinlikle düşünmüyoruz. Biz çok iyi bir İzmirliyiz. Yurt dışı ve içi 50 ofisimizden kazandığımız vergimizi İzmir’de veriyoruz. Biz İzmir’i çok seviyoruz.” diyerek noktaladı.
 
Ama bir hatırlatmayı da yapamadan geçmedi. “İzmir’de de çok parlak bir Marport olabilirdi. Körfezin tarama işini çözmeliyiz. Şu anda körfezde 10 metre su derinliği var bunun en az 16 metre olması lazım. İzmir’in kalkınması isteniyorsa, yıllardır çözülmeyen bu sorun sona ermeli” diyerek bu kentin en önemli yarasına parmak bastı. 
 
İzmir’in başta sanat ve spor olmak üzere birçok sosyal sorumluluk projesine karşılıksız destek veren Lucien Arkas’ı ülkemiz adına yaptıkları için kutluyor, başarılarının devamlı olmasını temenni ediyorum.  
 
Marport ve Arkas hakkında:
Arkas’ın 378 Milyon dolar yatırımla kurduğu Marport Limanı’nın varlığının Türkiye’nin yüksek ihracat hedefleri açısından büyük değer teşkil ediyor. 2013 yılında, Marmara Bölgesi’ndeki ihracat ve ithalat yüklerinin yüzde 34’ü, Türkiye’deki ihracat ve ithalat yüklerinin ise yüzde 21’i, Marport Limanı’ndan geçti. 2013 yılında 2.086 gemiye hizmet veren limanda toplam 1.705.962 TEU yük elleçlendi. Günlük olarak yaklaşık 2 bin TIR’ın giriş-çıkış yaptığı liman; evde, iş yerinde mağazalarda, dükkanlarda, alışveriş merkezlerinde karşılaşılan pek çok ürünün geçiş noktası.
 
16.5 metrelik draftı, 5 rıhtımı ve süper post panamax STS (Ship to Shore) vinçleri ile Marport, bu özellikleri ile Türkiye’ye gelen en büyük konteyner gemileri olan 366metre uzunluğundaki 14.000 TEU ve üzeri kapasiteli gemilere hizmet verebiliyor.
 
Arkas, 61 şirketi ile 6700 kişiye istihdam sağlıyor. Deniz, kara, demir ve havayolu taşımacılığı ile entegre ederek sunduğu lojistik hizmetleri, acentecilik, armatörlük ve liman işletmeciliği gibi ana iş kollarının yanında gemilere yakıt ikmali, otomotive, sigorta hizmetleri, turizm gibi yan iş kollarında da faaliyet gösteriyor.
 
Arkas’ın yurtiçinde 13, yurtdışında Akdeniz ve Karadeniz’de 19 ülkede 37 olmak üzere 50 ofisi bulunuyor. Arkas’ın 36 gemisi var gelecek yıl bu sayı 40 olacak. 2013 yılı cirosu 1.3 milyar USD.
 
 
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN