Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yanına Kâr Kalmak

Yayınlanma Tarihi : 30 - 05 - 2014 : 11:31
Devletin adalet dağıtırken, gösterdiği ihmalin bir hüküm cümlesi vardır: Denir ki, devlet yurttaşının hakkını verecek ehliyet ve cesarette değilse uyguladığı rejimin adı “polis devletidir.” 
 
Bunun bir de tamamlama cümlesi vardı: Vatandaşın uğradığı mağduriyet, “yanına kar kalırdı”...
Bu makalede bir küçük fotoğraf kullanıyorum. Çünkü anlatacaklarımı ne kadar hassas kelimeler terkibine ve ahengine dökersem dökeyim, bu fotoğraftaki kadar isabet sağlamam mümkün değildir.
*
İzmir’de geçen yıl Haziran ayında Gezi eylemleri sırasında, Kordon’da eylemle ilgisi olmayan bir kızın saçını çekip copla vurdukları iddiasıyla açığa alınan Çevik Kuvvet Şubesinde görevli polis memurları İ.G. ve M.K. haklarında soruşturma açılmıştı.
 
İşin doğrusu, o günlerin yürek yakan uygulamaları karşısında adalet duygusu bile bir güven hissi ve sükûnet bahsi açmamıştı.
Hiç kimse bu tür soruşturmaların gerçekçiliğine inanmıyordu. Çünkü hem söylenenlerin manasında isabet yoktu, hem de köreltilmiş adalet hissinin sert ifadeli tehdidi vardı.
 
Geçen 2 Haziran’da, Gündoğdu Meydanı’nda polisler, Gezi Parkı olaylarını protesto edenlere müdahalede bulunmuştu. Polisin uygulaması Celal Bayar’ın deyimiyle adeta “tenkil” ölçeğindeydi. 
 
Bu sırada Kordon’da ve rıhtım üzerinde oturan ve eylemle ilgileri olmadığı öne sürülen ve öğrenci olduğu sanılan birkaç genç de polislerce coplandı. Üç polis buradaki gençleri coplarken, biri de genç kızın saçını çekti. Bu görüntüler kamuoyunda tepkiye neden oldu.
*
Cumhuriyet Savcısı ‘görevi kötüye kullanmak’ uçundan bu polisler hakkında 1-3 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açtı.
İçişleri Bakanlığı’nın görevlendirdiği Mülkiye Müfettişi Arif Yıldırım ile Polis Başmüfettişi Osman Babadağ, söz konusu iki polisi kask numaralarından belirleyip soruşturma açtı. Polisler açığa alındılar.
 
Olayın üzerin bir yıl geçti. Halk soruşturmanın uyutulduğu zehabına kapılmıştı. Müfettişlerin önce pasif göreve çektiği iki polis daha sonra açığa alındı. İzmir Barosu’da saç çeken polislerin cezalandırılması için savcılığa suç duyurusunda bulundu. Müfettişler de sanık polis memurları hakkında dava açılması için hazırladıkları dosyayı Valiliğe verdi. Valilik de dosyayı olayı soruşturan Cumhuriyet Savcısına gönderdi.
*
Savcı, “hukuka aykırı” olarak zor kullanma yetkilerini aşarak gereksiz yere cop vurmak ve tokat atmak suretiyle vatandaşları tartakladığı gerekçesiyle dava açtı. 1 ile üç yıl arasında hapis cezası verilmesini talep etti. 
Bütün gözler yargıdadır. 
 
Eminim Haber-Türk Egeli duruşmaları bütün duyarlılığıyla izleyecek ve kamuoyunu aydınlatacaktır.
Yine eminim ki, İzmirliler bu davayı bir “haysiyet savunması” olarak büyük bir hassasiyetle izleyeceklerdir.
Dikkat! İzmir bir örnek olay yaşıyor...
Dayağı yiyenler güya bulunamıyorlarmış. O zaman bu davadan sonuç çıkmaz. Mağdurlar ortaya çıkmalıdır. Aksi halde İzmir ömür boyu dayak yemeğe devam eder...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN