Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmir'e Yazık Oluyor

Yayınlanma Tarihi : 30 - 05 - 2014 : 11:47
Tüm Ege hatta Türkiye, İzmir’deki tartışmaları ibret ve hayretle izliyor.
 
Bu kentin en üst düzey iki yöneticisi, atanmış Vali Mustafa Toprak ve seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu arasında yaşananlardan bahsediyorum.
 
Neyi paylaşamıyorlar derseniz İzmirlinin mallarını. Artık bu ikili arasındaki diyaloglar tartışma boyutunu geçti, kavga boyutuna geldi. Vali Mustafa Toprak’ın kapanan İl Özel İdaresi’nin tüm mallarını hazineye devretmesi pişmiş aşa daha da su kattı.  
 
Önce şunu yazmalıyım. 40 yıldır bu kentte gazetecilik yapıyorum. Daha önce bu şehirde görev yapan hiçbir İzmir Valisi’nin, başta basın olmak üzere sivil toplum örgütlerinden bu kadar kopuk ve ilişkilerini en alt düzeyde tuttuğunu hatırlamıyorum.
 
Her nedense Vali Toprak, Diyarbakır’dan İzmir’e geldiği günden beri İzmirlilerden uzak durmaya çalıştı. Bu tutumunu sürdürmeye de devam ediyor. Artık bu diyalogsuzluk İzmir’e zarar vermeye başladı.
 
Toprak ile Kocaoğlu arasındaki ilk tartışma 2013 Temmuz ayında jeotermal toplantısında yaşandı.
 
Dikili Belediyesi’ne ait termal kuyuların devri konusunda Vali ile anlaşamayan Kocaoğlu toplantı salonunun kapısını çarparak çıktı. İşte bugünlerde çok sert bir şekilde yaşanan kavganın ilk fitili o gün ateşlenmiş oldu. 
 
Kocaoğlu’nun 19 Mayıs törenlerinde “Vali ve Emniyet Müdürü İzmir’i karıştırıyor” cümlesine Vali’nin “Bir ay belediyelere pay verilmesin, maaş verilemez. Bunu iddia ediyorum” demesiyle artık ipler iyice koptu. Önceki gün İl Özel İdaresi mallarının hazineye devri ikiliyi mahkeme kapılarına kadar getirdi.
 
Erdal İzgi defalarca yazdı. İzmir kamuoyu, mal paylaşımını sessiz bir şekilde izledi. 
 
Hamdi Türkmen dün köşesinde bu güne kadar bir İzmir valisine yazılabilecek en ağır yazıyı yazdı ve istifasını istedi. Hamdi gibi düşünenlerin bu şehirde sayıca çok fazla olduğunu rahatça yazabilirim. Özellikle malların hazineye devri konusunda iktidar milletvekillerinin Vali Toprak’a sahip çıkması, İzmir’de AKP’ye de zarar vermektedir. 
 
Bu şehirde Başkanlar Kurulu diye ne yaptıklarını anlayamadığım bir kurul var. Aklınıza ne kadar sivil veya yarı kamu kuruluşu geliyorsa hepsinin başkanları bu kurulda var. Anladığım kadarıyla tek kafa yordukları konu “bu ayki yemeği, nerede yapalım”. İzmir’in malları gidiyormuş, bu kavga İzmir’in tüm enerjisini yok ediyormuş onların umurunda değil. Üç maymunu oynamak hoşlarına gidiyor.
 
Onlara tek bir söz söylenebilir ” Afiyet olsun beyler”. Erdal İzgi’ ye de tavsiyem başkanları harekete geçirmek için de boşuna kalemini yormasın.
 
Bütün bu olanlara baktığımızda İzmir’de uyum içinde çalışması gereken atanmış Vali ile seçilmiş Belediye Başkanı, kanlı bıçaklı olunca gel de bu şehirde ileriye yönelik bir proje gerçekleştir.
 
Böyle yöneticilerin olduğu bir kentte çocuklarımıza nasıl umut vaat eden bir gelecek hazırlayacağız onu da kalksın birileri bize anlatsın.
 
Ünlü bir söz vardır. “Filler tepişir, çimenler ezilir”
 
İşte bu yüzden İzmir’e yazık oluyor.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN