Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yalova’da Seçim Var

Yayınlanma Tarihi : 27 - 05 - 2014 : 13:17
30 Mart seçimlerinin örnek olayı, Yalova seçimleridir.
İtiraz sistematiğinin birkaç kez el değiştirmesine vesile olan ve sonucu hakkında merak uyandıran başka bir benzeri bulunmadığı için “örnek olay” deyimini kullandım.
İlk seçim sonuçlarına göre AKP bir oy farkla belediye başkanlığını kazanmıştı. CHP, oy sayımının yanlış yapıldığı iddiasıyla itiraz etti. Sorunun çözümünü Yalova Milletvekili Muharrem İnce üstlendi ve yeni sayım sonunda belediye başkanlığını CHP kazandı.
Bu kez AKP itiraz etti. Önümüzdeki Pazar günü Yalova seçimleri yenilenecek. 
Bu yeni mücadelede Tayyip Bey ön almak amacıyla Almanya dönüşü Yalova’ya geldi.
Genel seçim stratejisinde kullandığı siyaset temalarını tekrarladı. Konu başlıklarını değiştirmedi.
İşin çok değişik nitelikte özetleri var: Bu seçimin en önemli özeti, Gülen Cemaati ile mücadelesini sürekli ve sıcak ölçeklerde gündemde tutmasıydı. Nitekim son Yalova mitinginde aynı yaklaşımın ısrarlı tekrarını sahneledi.
*
Bunlar, siyasetin doğasındaki sıradan işlevlerdir. Ama bu tespitlerin içeriği acaba Yalova’nın beledi hizmetlerine olan ihtiyaç ve talep gerçeğini ne kadar ilgilendirmektedir?
Bu soruya verilecek cevabı önümüzdeki Pazar akşamı göreceğiz. 
Eğer geçmişte kullanılan seçim temaları yeniden ısıtılıp gündeme getirilirse seçimin sayısal sonuçları aşağı yukarı aynı oranlarda olacaktır.
Seçmenin hassas çizgilerini değiştirecek etkinlikte yeni siyaset referansları gündeme getirilmediği takdirde, Yalova’da seçim sonucunu etkileyecek siyasal güç ne olabilir? Veya kim olabilir?
İşte Tayyip Beyin Almanya dönüşü hemen bir miting düzenlemesinin nedeni 1 Haziran seçimlerinin yaklaşmış olmasıdır. Halkın deyimiyle yumurta kapıya gelmiştir.
Çünkü yenilenmiş seçimlerde asıl saflar bellidir. Oy farkları kıl payı kadardır. Ve en önemli tesir kaynağı, MHP’li seçmenlerin oyları olacaktır. 
Nitekim Tayyip Bey bu oylara talip olmak için Yalova’ya gelmiştir. Bunu açıkça ifade etmiş; ancak yerel yönetim içerikleri hakkında hiçbir öneri getirmemiş, sadece geçmiş seçim temalarını tekrarlamıştır.
Buradan hareketle AKP’nin Yalova için yeni hizmet ve yatırım teklifleri olmadığı söylenebilir. Sadece MHP oylarına talip bir model ifade etmiştir. Bunu da şöyle özetlemiştir. “MHP’ye, diğer partilere oy vermiş kardeşlerim inanıyorum ki önümüzdeki hafta Pazar günü CHP’ye destek vermeyecektir.” 
Bu ifade, telaşlı bir endişenin sesidir.
Oysa diğer partilere oy vermiş Yalovalıların bu seçimde hangi partiyi destekleyecekleri sadece kendi özgür iradelerinin eseri olacaktır.
*
Tayyip Bey’in mitingini Yalova Milletvekili Muharrem İnce izlemiş. Bu onun en doğal hakkı ve siyaset sorumluluğudur. Kuşku yok ki önemli izlenimler ve seçimlerde uygulanması gereken strateji temaları saptamıştır.
Tayyip Bey Yalova seçimlerinde de “Pensilvanya kupa asını” öne sürdü. Ne kadar etkili olacağını göreceğiz.
AKP her seçimde yatırımcı ve girişimci parti niteliğini öne çıkarırdı. Şimdi halka, Pensilvanya’dan başka sunabileceği bir siyaset öğesi kalmamış gibi davranıyor.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN