Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ortak Kullanım Alanı

Yayınlanma Tarihi : 26 - 05 - 2014 : 09:41
Geçtiğimiz hafta Hamburg’daydım. Daha doğrusu Hamburg’un 60 km kadar dışında Salzhausen denen bir kasabasındaydım. Bu kasaba at binicileri için tasarlanmış içinde Luhmühlen diye bir de ortak kullanım alanı olarak kullanılan bir at çiftliği olan küçük bir kasabaydı. İnanılmaz büyük bir araziye çok büyük bir at çiftliği yapmışlar. Küçük şirin bir kafe, restoranı da olan bu çiftliğin manejleri ve diğer olanakları sanki bizdeki çocuk parkları gibi herkese açıktı.
 
Türkiye’de zaten oradaki gibi olanaklara sahip bir at çiftliği mevcut değil. 2 tane atlama çalışmak için açık maneji, 2 tane dresaj çalışmak için dresaj maneji ve 3 tane kapalı maneji vardı. Bunun haricinde 3 futbol sahası büyüklüğünde bir açık atla dayanıklılık çalışma alanı ve sınırsız padok alanı da ortak kullanıma açıktı. Bozuk para atınca çalışan atları kurutmak için kullanılan solaryum, aynı zamanda yine bozuk para atınca çalışan atlara egzersiz yaptırmak için kullanılan walker da bu çiftlikteki olanaklardandı.
 
Herkes kendi işini kendisi görüyordu, hemen herkesin bir SUV aracı ve arkasına bağladıkları at taşıma araçları vardı. Her gün bir çok kişi bu şekilde çiftliğe geliyor atlarını araçtan indirip hazırlayıp biniyorlardı. Ne bir çalışan ne de oranın işletmecisi etrafta yoktu çünkü orası halka açık bir yerdi. Atları hazırlamak zaten sahiplerinin işidir ama burada genelde seyisler bu işi yapar, ayrıca biniş esnasında tersleyen atların da arkalarını seyisler toplar fakat orda bir çalışan olmadığı için binişten sonra manejde dışkılayan bir at varsa sahibi attan inip atıyla birlikte dışkıları topluyordu.
 
Bizde pazartesi günleri atlar dinlendirilir ve binilmez fakat orda öyle bir kural kaide yoktu. Tam 1 hafta kaldım, her gün ordaydım ve pazartesi de cumartesi pazar da isteyen atıyla çalışabiliyordu.
 
Çok iyi ve işinde de çok başarılı insanlarla tanıştım güzel ilişkiler kurdum. Benim için çok yararlı geçen bir seyahat oldu. Türkiye‘de bu şekilde yerlerin artmasını dileyecek kadar ütopik düşünce yapısına sahip değilim. Ama birkaç köpek parkı fena olmazdı açıkçası. 
 
Salzhausen’daki Luhmühlen çifliğini eğerki biniciliğe ve atlara meraklıysanız gidip görmenizi tavsiye ederim. Birbirinden güzel bakımlı konkur atları adeta göze bayram gibiydi. 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN