Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Sevgili Alasya’nın Ardından...

Yayınlanma Tarihi : 24 - 05 - 2014 : 14:38
Zorlaştıkça zorlaşan, şartları ağırlaştıkça ağırlaşan “sevgili mesleğimiz” maalesef bir emekçisini, bir duyayenini daha sonsuzluğa uğruyor... Maalesef spor yazarı, televizyon yorumcusu, Ege spor camiasının çok yakından tanıdığı, herkesin dostu, sevgili arkadaşım Süleyman Alasya’dan bahsediyorum.
 
Tam üç gündür planladığım “Cumartesi yazısı”na noktayı koymuşken, başımı döndüren, gözlerimi yaşla dolduran acı haberle sarsıldım. O yazıyı Pazartesi’ye bırakıp, sevgili arkadaşım Süleyman Alasya anısına bir şeyler karalamaya koyuldum.
Süleyman’la 40 yıla yaklaşan arkadaşlığımızın uzun sayılabilecek yıllarını birlikte geçirdik... 
 
Gazetecilik yaşamında, “anında tepki gösteren-parlayan, biraz da yüksek sesle konuşan” kişiliğine rağmen, kısa sürede uzlaşma yollarını aramaya koyulan, sebep ne olursa olsun mutlaka işi tatlıya bağlayan sıradışı bir yapıya sahipti.
 
Asla mesai kavramı tanımaz, tam biz sayfaları bitirip toparlanmaya hazırlanırken, gecenin bir saatinde elinde bir haber metin, bir haber fotoğrafı ile çıkagelirdi. Çünkü onun için asla bir mesai bitmişliği, mesaiyi saatler arasına sıkıştırma gibi bir kavram yoktu. Akşam saatlerinde programa bile alınmaya değer bulunmayan bir amatör karşılaşma olmuş, izlemiş, yazmış, fotoğraflamış olarak karşımıza dikiliverirdi.
 
Kısa bir “atışma”dan sonra onun “spor ve meslek aşkı” galip gelir, o haber ve fotoğrafı yaptığımız işlerin bir bölümünü bozma pahasına gazeteye koymak zorunda kalırdık.
 
Ege Takımlarının Peşinde Bir Ömür...
 
Süleyman Alasya bizim için sade bir meslektaşımız değildi... Hangi gazetede, hangi televizyonda çalışmış olursa olsun, bir candı, candan bir arkadaştı. 
 
Şakanın her türünü kaldırır, efendi ve ölçüyü asla elden bırakmayan kişiliği ile de hep “galip” gelirdi.
İzmir’in birçok alanda olduğu gibi, sporda da geri kalmışlığına çok üzülür, İzmirli, Egeli futbol takımlarının en küçük bir tırmanışı karşısında bile büyük heyecan duyar, kar-kış, yağmur-çamur, soğuk-sıcak demeden sahadan sahaya, deplasmandan deplasmana koşardı.
Ne yazık ki, bir Altay’ın, bir Göztepe’nin, bir Karşıyaka’nın, bir Altınordu’nun, bir İzmirspor’un ve daha çok sayıda Ege takımının, Fenerbahçeler’in, Beşiktaşlar’ın, Galatasaray’ların rakibi olduğunu görmeye kısa ömrü yetmedi.
 
Onun Hatırası ile 13.5 Yıl...
 
Yeri gelmişken bir de anımı paylaşayım...
1990’ların ortası, Hürriyet Gazetesi’nde Süleyman Alasya ile birlikte çalıştığımız yıllar... Gözümüz gibi baktığımız siyah cooker cinsi, henüz 1.5 yaşında olan Kontes’imiz, eviminiz bahçesine atılan zehirli bir tavuk budu ile yaşama veda etti. Üzüntümüz büyüktü ama, teselli aynı cinsten köpeği olduğunu bildiğimiz sevgili Süleyman’dan geldi; “Müdürüm... Hiç üzülmeyin, bizim köpek üç ay önce doğurdu, elimizde bir yavrusu var. Onu size vereyim...” Ortadan kaybolduktan yaklaşık bir saat sonra kucağında simsiyah, kulakları ağız hizasına kadar uzanan sevimli mi sevimli bir köpek yavrusu ile döndü. Süleyman’ın hatırası olan ve Ateş ismini verdiğimiz o sevgili köpeğimiz bizimle tam 13.5 yıl yaşadıktan sora “yaşlılıktan” dolayı aramızdan ayrıldı, bahçemizde özel bir yere gömdük. 
Süleyman’la her karşılaştığımızda Ateş’i sorar, “ona iyi baktığınızdan eminim” derdi. 
*
“Nurlar içinde yat sevgili arkadaşım, sevgili kardeşim Süleyman Alasya” derken, geride bıraktığı sevgili eşi, sevgili çocuklarıyla birlikte tüm basın camiasına, Süleyman’ın can dostlarına başsağlığı diliyorum.
 
Düzeltme Yazısı 
 
“2 Mayıs 2014 tarihinde Habertürk Gazetesi’nin Egeli ekinin 6. sayfasında Durmuş Odabaşı’nın köşesinde ‘Kutla ama, sakın halay çekme!...’ başlığı altında, İzmir Gündoğdu Meydanı’nda yapılan 1 Mayıs kutlamaları sırasında halayın ve halk ezgilerinin İzmir Emniyet Müdürlüğü’nce yasaklandığı yazılmıştır. Oysa, İzmir’de yapılan 1 Mayıs kutlamaları sırasında sadece işçi marşlarının çalınması, halay müziklerinin ise çalınmaması yönündeki karar, 1 Mayıs Mitingi Düzenleme Kurulu’nca alınmış ve 1 Mayıs 2014 günkü ulusal ve yerel gazetelerde haber olarak yer almak suretiyle de kamuoyuna duyurulmuştur.
İzmir Emniyet Müdürlüğü’nce alınmış böyle bir yasaklama kararının söz konusu olmadığı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur.”
 
Celal Uzunkaya 
İzmir İl Emniyet Müdürü
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN