Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Sıkıntıdan Terleyen Hukuk

Yayınlanma Tarihi : 23 - 05 - 2014 : 11:55
İzmir Gelişme Platformu (kısa adıyla İZGEP), kentimiz entelektüellerinin, iş adamlarının, öğretim üyelerinin, sanatçılarının, hukuk ve iktisat ustalarının oluşturduğu yetkin bir düşünce topluluğudur.
İbrahim Yüncü, öncülüğünde kurulmuştur. 
Su anda fiili başkanlığını Avukat Ulvi Puğ, yürütüyor. 
Önceki günkü toplantısında İZGEP, Prof. Dr. Tuğrul Pırnar hocamızın işaret ettiği bir başlık etrafında ülkemizin hukuk idrakini ve uygulamasının tartıştı.
Tartışmada, somut hukuk ihlallerinden çok, hukukun egemen olduğu bir ülke düzeninin ve yönetim ahlakının isabetlerini tartıştı.
Görüşmelerin mantık disiplini böyle kurulunca, eleştirilerin hukuk siyasetçilerinin etkinliklerini dile getirilmesi doğaldır...
Bu tartışmanın üç önemli teşhisi vardır:
· Birincisi toplum, anlamı birazda ilahi tanımlamayla derinleşmiş “adalet” aramaktadır. En önemli hak talebi budur. Çünkü terazideki takdir dirhemi vicdandır.
· İkincisi güven eksikliğidir. Adalet bahsinde ulus, ülkesini yönetenlerin “beşeri nizam” denilen algının “yanlışlaştırıcı” düzenlerine inanmaktadır.
· Halk, hukukun “kayırmacı” kültürde oluştuğu inancındadır. Böyle olunca adalet keyfileştirilmiş ve hak sahibi önemini kaybetmiştir.
*
Bu düzende adalet talebi, yerini “tevekküle” bırakıyordu. 
Güven eksikliği, hak sahibini, adaleti kendi ilkelerinde ve çözümünde (ihkakı hak) arayan çıkmaza mahkûm ediyordu.
Kayırmacılık, hukuk düzenleyenlerin sadece kendi iktidarlarını ayakta tutan ve her kademede kendini haklı çıkaran siyasileşmeye mahkûm oluyordu.
*
17 Aralık’tan sonra ülkenin yaşadığı büyük depremde hukukun hangi zaafla yaralı olduğu ortaya çıktı. Toplumun devlet denilen düzenden korkusu aşikâr oldu. 
Öyle ki adalet eksikliğiyle, acımasız ve haksız davranan, bir kıyıcı kimliği kazandı. 
Üstelik kendini her konumda haklı gösteren telkin yoğunluğuyla gerçek bilginin yerini algının yönlendirdiği bir propaganda keskinliği görüldü.
*
Dün Tayyip Bey’in Odalar Birliğinde yaptığı konuşmayı dinledim. Ülkenin çok değişiklik konuları üzerinde açıklamalarda bulunuyordu. İsabetli şeyler söyledi. 
Ama kendisini çok tekrar etti. Siyasette aynı konunun aşırı tekrarı, sözün etkinliğini kaybettirir. Sahibini de fikrin mükerreri yapar.
Eski bir siyasetçiyim.  
12 senedir Tayyip Bey’in ekranlarda yayınlanan bütün konuşmalarını izledim.          Hiç fire vermedim. 
Diğer liderlerin konuşmalarını da aynı şekilde izledim. Yine hiç fire vermedim. Bu gün de aynı şeyi yapıyorum. 
Tayyip Bey’in dünkü konuşmasını dinlerken Tuğrul Pırnar Hocamızın gündeme getirdiği ülkemizdeki adalet algısının hangi derekeye düştüğünü bir kere daha gördüm.
*
Yıllarca önce Sami Selçuk, Yargıtay Başkanı olarak adli yılın açılış gününde yaptığı konuşmayla Türkiye’yi silkelemişti. İddia ediyorum, cumhuriyetin kuruluşundan bu yana, ülkemizde adalet ahlakının idrak değerlerini sorgulayan tek ve abidevi konuşmadır. 
O konuşmasındaki hüküm cümlesini hatırlıyorum: “Bağımlı yargı kötü adalet salgılar” diyordu. 
Biz işi Allah’a havale etmişiz. Eğer her adalet talebi Allah’a havale edilmişse, mülkün adaleti ne işe yarıyor? 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN