Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Siyasetsiz'' Derviş’i Dinlerken

Yayınlanma Tarihi : 23 - 05 - 2014 : 11:53
İzmir’in en saygın sivil toplum örgütlerinden Ege Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ESİAD) 31. Genel Kurulu’nda çok özel bir konuğu, dünyanın önemli ekonomistlerinden ve Türkiye’nin yaşadığı 2001 krizine yazdığı reçete ile ülkemizi ekonomik anlamda düzlüğü çıkaran Devlet eski Bakanı Kemal Derviş’i konuk etti.
 
Derviş öncesi konuşan ESİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Kemal Çolakoğlu da, Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Akgerman da, Kemal Derviş’in iç siyasete değinmeyeceğini, konukların bu konuda soru da yöneltmemesini istedi.Belli ki; Çolakoğlu ve Akgerman’ın “iki yıldır bize zaman ayırması için peşindeydik” dediği Kemal Derviş, bizim siyasetçilerin dilinin kemiği olmadığını iyice öğrendiği için İzmir’e
 
“iç siyasete değinip de kimseyi üzerine sıçratmamak şartı” ile gelmişti.
Çolakoğlu’nun “Siz arzu ettiğiniz gibi dışarıyı anlatın, biz içeriyi anlarız” sözüne uygun olarak bir saat konuşan eski Bakan, bir saatini de “iç siyasetsiz sorular”a cevaba ayırdı.
 
Sadece “Çok Kötü” Değiliz...
Gelişmişlik, kalkınma, gelir dağılımı konusunda dünyadan örnekler veren Derviş, sergilediği tablolarda yer alan, ülkemizin hiç de iç açıcı olmayan göstergelerini yorumlarken “çok da kötü değil” sözcüklerini sık sık kullandı.
 
“Gerçek devlet düzenini, gerçek devlet adamlığını” ince ince işleyen Derviş, Ekonomi’den Sorumlu Devlet Bakanlığı döneminden, içinde çok mesajlar taşıyan bir de anısını paylaştı;
 
Merkez Bankası’nın siyasetçilerin kontrolundan çıkarıp özerkliğe kavuşturmuş, başına da değerli dostum Süreyya Serdengeçti’yi getirmiştik. Alınan tedbirler sonucu ekonomik göstergelerde iyileşmeler meydana gelmeye, cari açık azalmaya, döviz stabil hale gelmeye başladığı halde, Merkez Bankası Yönetimi yatırımların önündeki en büyük engel olarak duran faizleri bir türlü düşürmüyordu. Bu konuda çevreden de şikayetler alınca Süreyya Bey’e telefonla ettim, şartlar faizlerin indirilmiş olmasının gerekliliğini işaret ederken neden indirmediklerini sordum. Beni dikkatle dinleyen Merkez Bankası Başkanı “Sayın Bakanım; Merkez Bankası’nı özerkleştirdiğinize, beni de başına getirdiğinize göre, sizin gibi düşünmüyoruz ve faizleri bir süre daha indirmeyeceğiz” cevabını verdi. Bilgi ve deneyimlerim ışığında söylediklerinin gerekliliğine inanmamış olsam da saygı ile karşıladım.
 
İşte size gerçek, çağdaş, kabul görmüş evrensel değerlere uygun bir  devlet adamlığı örneği...
Günümüzde her ne kadar “özerk” de olsa, bir merkez bankası başkanının kalkıp da kendisine telefon eden bir başbakana veya ilgili bakana benzer bir cevabı verebileceğini sanmıyorum. Verse bile, elinden yetkilerini alacak bir kanun değişikliğinin derhal tezgaha konup, “gece vardiyası tarafından” gereğinin anında yapılmış olacağı gerçeği tüm acılığı ve açıklığı ile ortadadır.
 
 
EGİAD Başkanı Kaya “3.Oluşum”u Sordu...
Ege Genç İşadamları Derneği’nin genç başkanı Seda Kaya’nın şu sorusu, o günleri bir de birinci ağızdan dinlemenin tam sırasıydı; Rahmetli İsmail Cem ve Hüsamettin Özkan’la başlattığınız oluşumu neden yarım bıraktınız?” 
Kemal Bey, kendisine bu sorunun sorulmuş olmasından oldukça memnun görünüyordu. Nitekim Başkan Hanım’a “Siz çok gençsiniz. O sıralarda olsa olsa ilkokul öğrencisiydiniz. Bunları hatırlamış olmanız güzel” diyerek şu cevabı verdi;
“Demokrasi en azından iki büyük siyasal güce dayanmalı. Yarışma, değişme olmalı. Türkiye’deki orta solun birleşmesine inandım. 2001’den önce burada olmadığım için hangi şahsı kırgınlıkların olduğunu bilemedim. Ama DSP ile CHP’nin iki ayrı parti olarak seçimlere girmesini doğru bulmadım. Ama zaten ortada bir DSP ve CHP varken, biz yeni bir sosyal demokrat oluşuma giremezdik. Burada aslolan CHP çatısı altında birleşmekti. Tüm gayretime rağmen maalesef bunu sağlayamadım...”
*
“Anlama yeteneğini, her türlü ‘beslenme’ karşılığı birilerine ipoteklememiş olanlar”a saygılarla...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN