Kadınları Anlamanın Püf Noktası

BEN HABER GAZETESİ 20.SAYI
 
 
Kadın ve erkeği egemenliği altına alan hormonları, onların farklı beyin yapısına sahip olarak farklı ifadelerle kendini anlatmasını sağlıyor. Kadınlar sürece erkekler sonuca bakıyor. Kadınlar düşünmeye beyninin duygu bölümüyle başlar, sonra iletişim bölümüne geçer ve en son düşünme bölgesine ulaşır. Zamanla kadın hissetme, düşünme, konuşmayı aynı anda yapmayı öğrenir. Bu aslında çok karmaşık ve başarılması çok güç olan bir iştir. Kadınlar bu nedenle güçlü sezilere sahiptir. Erkeğin önce hissetme merkezi gelişir, sonra hareket merkezine gelir, en son da düşünme merkezi gelişir. Örneğin bir kadına “ne oldu” diye sorarsanız “hiç” cevabı alırsanız, bu muhtemelen “çok şey oldu ama anlatmak için senden ilgi bekliyorum” demektir. Oysa genellikle bir erkekte “hiç” sadece hiçtir!  Kadınların gördüğü ayrıntıları görmeyen bir erkeğe kızmak da bu sebeple yersizdir.
 
O yüzden bir erkeğin ne düşündüğünü veya bir kadının ne hissettiğini tam olarak bilmek mümkün değildir. Sadece anlamaya çalışabiliriz ama daha önemlisi, onun yaratılıştaki halini kabullenmeyi öğrenmemizdir. Değiştirmeye çalışmak, kalıplara sokmak ya da neden anlamıyor demek bizi ve ilişkiyi yıpratır...
 
Bu gözle kadın ve erkeğe baktığımızda onunla ve onsuz olamamalarının nedenini anlamakta güçlük çekmeyiz sanırım. Hani bundan önceki yazımda 29 yıllık evliliğimizden söz etmiştim ya. Bu sağlıklı ilişkinin temelinde BÜKÇE dilini öğrenmemizin büyük önemi olduğunu söylemeliyim. Sırrını soranlara eşim gülümseyerek “BÜKÇE dilini öğrendiğim için“ cevabı verir. Peki bu BÜKÇE dili nedir?  Yazar Sema Maraşlı’nın Eşimle Tanışmayı Unutmuşuz isimli kitabından kısa bir alıntıyla BÜKÇE dilinden bahsedeceğim.  
 
Kitapta bir babanın evlenmekte olan oğluna verdiği öğüde göre; kadınlar sözü bükerek dolaylı anlatıp karşıdakinin sözün doğrusunu anlamasını beklerler. Dinlenmedikleri zaman sevilmediklerini düşünürler. Konuşurken, bir şeyler ima etmeyi severler. Erkeklerin de imalı konuştuğunu düşünürler ve onlara ne demek istendiğini çözmeye çalışırlar. Oysa erkeklerin ima yeteneği pek gelişmemiştir Kadınlar kendileri ile ilgili, giysileri ile ilgili ya da aileleri ile ilgili bir soru soruyorlarsa, kesinlikle iltifat bekliyorlardır. Es kaza eleştirmeye kalkarsan yandın. Bunu hiç unutmazlar. Kadın konuşmuyorsa ya da kısa konuşuyorsa kesin ciddi bir sorun var demektir. Kadın “Hiçbir şeyim yok” diyorsa, aman bir şeyi yokmuş, diye bırakma. Yoksa az sonra, çok ilgisiz olduğundan yakınarak, ağlamaya başlar. Bükçe’de kadın “üşüdüm” diyorsa, üstünü kalın giy demeni ya da kombiyi açmanı değil, ona sarılmanı istiyordur. Kadınların en nefret ettiği sözcük “Fark etmez”dir. Fark etmezi kadınlar “Hiç umurumda değil, ne yaparsan yap ” diye anlarlar. Kadınlar “seni seviyorum” sözünü sık sık duymak isterler. Sen bu küçük şeylere dikkat et, zaten karın sana paşa gibi davranır, seni yormaz. 
 
Bükçe diliyle konuştuğumu keşfettiğimden beri beni anlamadığı zamanlarda eşime kızmamayı, onun konuşmalarında ima aramamayı öğrendim.. Ona bu dili anlamaya çalışmasıyla hayatımıza kattıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Mutlu ilişkilere şöyle bir baktığımızda farklılıkları gören ve beklentilerini minimize eden kişilikler olduğunu görebiliyoruz. Mutlu bir ilişki için bu dili mutlaka öğrenin ve güle güle kullanın…
YORUM EKLE