Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmirliler’e ''Seyirci Kalmayın'' Çağrısı...

Yayınlanma Tarihi : 14 - 05 - 2014 : 12:12
Önümüzdeki ayların en hararetli tartışmalarına ve kaçınılmaz davalarına sahne olacak İzmir Özel İdaresi’nin tapulu mallarının kaderi ile ne kadar ilgileniyorsunuz bilmiyorum. Eğer bu kentin il sınırları içinde yaşayan ve doyan bir vatandaşsanız, “tepeden inme kanunlu kanunsuz kararları kayıtsız şartsız kabul etme eğiliminde, etliye sütlüye karışmamayı kendisine yaşam biçimi olarak seçmemiş bir vatandaşsanız, sivil toplum örgütü yöneticisiyseniz” kesinlikle ilgilenmelisiniz.
 
Biliyorsunuzdur; İzmir gibi özel idaresi tasfiye edilen ve kurumun üzerindeki tapulu malları, Trabzon, Kayseri ve Konya gibi illerde “seçim meydanlarından verilen talimatla” doğrudan ilgili belediyelere devredilirken, İzmir kelimenin tam anlamıyla “çırak çıkarılmaya” çalışılıyor.
Özel idarelerin görevlerini büyükşehir belediyelerine devreden kanunla birlikte valilik bünyesinde kurulan ve ağırlıkla il kamu kurumu müdürlerinden oluşan “Tasfiye ve Dağıtım Komisyonu”, çalışmalarını “gizlilik” içinde yürütmekte, komisyonun tayin edilmiş üyeleri, doğal üye belediye başkanlarını “çoğunluk oyları” ile adeta püskürtmekte, şartlandırılmışlıkla kalkan parmaklar tarafından etkisizleştirmektedir.
 
Vali Toprak, ''Yanlış Hedef!...''
İçinde 5 yıldızlı otellerle birlikte sayısız çok kıymetli gayrimenkulün kaderi, Ankara’dan gelen ve gelecek olan talimatlar doğrultusunda İzmir’in, İzmirli’nin elinden alınmak istenmektedir.
Kanunla kapatılan İzmir Özel İdaresi’nin görevleri ve personelinin devredildiği İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in mallarının da doğal olarak (iktidar partisine mensup belediye başkanlarının görevde olduğu şehirler gibi) kendilerine devredilmesini isterken, bu konuda sorumlu tuttuğu Vali Mustafa Toprak’ı “boy hedefi” haline getirmekte ve sürekli eleştirmektedir.
Oysa Vali toprak “yanlış hedef”tir. Mevcut düzende valilerden, hükümet talimatlarına aykırı icraat beklemek, hele hele bu dönemde dikleşmeye kalkıp da “Verdiğiniz talimat mevcut kanunlara aykırı... Yapıp da başımı derde sokamam” gibi bir itiraz asla söz konusu olamaz. Olursa, bu bir çok şeyi göze almak demektir ve başa gelecekler de bellidir; ya merkeze çekilmek, ya da memlekette valilik yapacak başka yer mi yok?...
 
Adalet Tecelli Edecek Ama...
Konuyu toparlayalım... Dağıtım ve Tasfiye Komisyonu’nun önceki günkü toplantısında, adeta “dış kapının dış mandalı” muamelesine tabi tutulan, önerileri “çoğunluk oyları” ile reddedilen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu İzmir’in tapulu mallarının başına gelenler ve gelecek olanlar konusunda tapu sahibi İzmirliler’i bilgilendirmek üzere bir basın toplantısı (yanda) düzenledi.
Özel idare mallarının dağıtımının merkezi hükümetin “oldu-bittisi” ile el ve kurum değiştiremeyeceğini, önünde sonunda düzgün işleyen bir adalet kararıyla Büyükşehir Belediyesi’ne döneceğinden emin olduğumu belirtmek isterim. Vaktiyle yerele hizmet amacıyla kurulmuş bir kurumun, bu amacı gerçekleştirmek üzere kendi il sınırları dahilinde elde ettiği malların, “genele hizmet” amaçlı dağıtımının engelleneceğini sanıyorum.
 
Nitekim, o kanun;
İl özel idaresi; il halkının mahalli müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan ve karar organı seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan, idari ve mali özerkliğe sahip kamu tüzel kişiliği olarak tanımlanmıştır, diyor
Bu özet ve diğer veriler, bu alanda adaletin tecellisine olan inancımı güçlendirmektedir. Ancak endişem, o zamana kadar İzmir’in tapulu mallarının başına geleceklerdir.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN