Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kaygan Kürsü Riskleri

Yayınlanma Tarihi : 12 - 05 - 2014 : 11:31
Siyasetçinin kişisel eylemi, toplumsal erdemle uyumlu değilse, o zevatın fikri ve niyeti itibar toplamaz. Danıştay çatısında yaşanan olay, siyasi ve medeni terbiye iflasının zeminiydi.
Ve artık bu tür toplantılar için tedbir almanın vaktinin geldiğini gördük.
*
Danıştay töreninde, Başbakan ile Barolar Birliği Başkanı meydan savaşı türünde bir söz dalaşı sergiledi. Tayyip Bey, Anayasa Mahkemesi Başkanının konuşmasıyla varlığını gösteren hukuk zemini tartışmalarından rahatsız olmuştu. 
Bu kez Danıştay töreninde benzer durumu sert dille (hatta çok sert dille) eleştirdi. Bu kez muhatap unvan, Türkiye Barolar Birliği Başkanıydı. Tayyip Bey, Metin Feyzioğlu’nun, hukuk sorunları dururken, hükümeti eleştirmesini isabetsiz (hatta yersiz) bularak asabileşti. 
Sert sözlerle adeta azarladı. Sanki Meclis kürsüsü gibi birbirlerine bulundukları yerden sataşarak aklına gelenleri ve içinden geçirdiklerini ifade ettiler. 
Bu arada başbakan ayağa kalkarak, kürsüye doğru yöneldi. Sesini ve asabiyetini arttırdı. Sözünün edebinde eksiklik vardı. Muhatabını “edepsizlikle” suçladı. Cumhurbaşkanının, bu hazin manzarayı seyretmekten başka yapabileceği hiçbir şey yoktu. Kendileri de bir hüzün manzarası sergilediler...
*
Siyaset kürsüleri kaygandır ve riskli zemindir. Hangi kürsü kaygansa, saygınlığı da kaygandır. 
Danıştay’da yaşanan manzara münasebeti bundan ibarettir... Bu durum önlene bilir mi? Evet! Önlenir... Hakkında ayet mi var? Örneğin, cumhurbaşkanının her yargı organın açılış toplantılarına katılması hakkında ayet mi var? Aynı şey başbakan için de geçerlidir. Ana muhalefet lideri için de geçerlidir... Bu zevatın mutlaka gelmelerinde ısrarlı olmak mutlak bir meslek nezaketi midir?
*
Barolar Birliği Başkanı konuşmasında yasal durum eksikliklerini, yanlışlıklarını, ihmallerini genel ve yüksek hukuk siyaseti açısından yorumlayıp değerlendirebilir. Öneri getirebilir...
Ama bu kürsüyü siyaset zemini haline getirmeye hakkı yoktur... Peki, bu yanlış da, başbakanın bu kürsülerde siyaset bahislerine el sürmesi doğru mu? O halde çare nedir?
Anayasa Mahkemesi Başkanı, Yargıtay Başkanı, Danıştay Başkanı, Sayıştay Başkanı onlar da kürsülerine çıktıklarında siyasete el sürmüyorlar mı? 
Aksine bu kürsüleri polemik (dalaşma) zeminleri gibi kullanıyorlar... Sonra da ortaya siyaset ve adalet dünyasının devleri ağız dalaşında bütün ülkeye, bütün dünyaya karşı savunulamayacak manzaralar yaratıyorlar...
*
Adaletin büyük başkanları siyasetçileri çağırmayın... Devlet adamları dediklerinizin konumları talihli tesadüflerdir. Onların asıl meslekleri siyasettir ve her zemini siyaset bahsi olarak kullanırlar. 
Sayın Cumhurbaşkanı, sayın başbakan, ana muhalefetin sayın başkanı, lütfen bu toplantılara gitmeyin. Yazılı mesaj gönderin ve sadece toplantının önemine işaret edin. 
Genel Kurmay Başkanı, siz ise hiç mi hiç gitmeyin... Neydi o terk sahnesinin garabetindeki tek rütbeli kişilik haliniz... 
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN