Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Takdir

Yayınlanma Tarihi : 09 - 05 - 2014 : 11:56
Başlıktaki sözcük, günlük yaşamda sıklıkla kullandığımız kelimeler arasında özel ve önemli bir yer tutar. Örneğin bütün sureta Türkçeleştirme girişimlerine rağmen bir türlü vazgeçemediğimiz sözcükler arasında “takdir” kelimesi hala kullanılıyorsa bunun bir hikmeti olması gerekir.
Öyle ya, hala çocuklarımızla sevinçli, gururlu öğünmelerimiz arasında çocuğumuz “takdire geçti” diyerek onu bir iftihar merdiveninin en üst basamağına yüceltiyoruz. Takdir, bir şeyin değerinin, öneminin, gerekliliğinin hakkını teslim etmek anlamına gelir.
*
Aldığı bu isabetli müdahale kararı nedeniyle Başbakanı samimiyetle tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum.
*
Geçtiğimiz yaz, Küçükçekmece’de açılışı gerçekleştirilen “Arena-Mega” isimli kongre merkezinin adı tartışma konusu olmuştu. Arena tiyatro, müzik, sportif aktiviteler ve benzerlerinin yapılabildiği alanlardır. Büyük Meydan anlamına gelen Arena-Mega sözcüğünü, kültür merkezine uygun bir adlandırma olarak görmeyen Tayyip Bey, açılış sırasında “güzelim Türkçemize ne oldu ki böyle derleme yabancı sözcükler seçiyoruz” diye açık kınama da bulunmuştu. Tayyip Bey’in haklı olarak kınadığı yanlış karar nihayet değiştirildi.
*
Küçükçekmece Yahya Kemal Kültür Merkezi
İşin doğrusunu isterseniz, eğer Tayyip Bey bu müdahale isabetini göstermeseydi, Küçükçekmece Belediyesi’nin başkanı, meclis üyeleri, danışmanları, medyacıları, basınla ilişkiler memurları, daha niceleri, böyle bir isim değişikliğini belediye başkanına öneremezlerdi. Kültür merkezine Tayyip Bey’in önerisiyle “Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi” adı verilmiş. 
Rumeli kökenli yurttaşlarımızın yoğun yerleştikleri bir bölge olan Küçükçekmece’ye bu isim bir isabet şıklığı getirmiştir.
*
Bunu bir örnek gibi değerlendirmek mümkündür. Ancak bunu bir ilkenin ilk adımı olarak yorumlamak asıl amaç yönünden daha da anlamlıdır. Artık gelişi güzel her şeye yabancı işimler vermek yerine, dilimizin güzelliklerini yansıtan isimler vermeli ve bunu bir ilke olarak benimsemeliyiz.
 
Tayyip Bey isterse buna da çare üretebilir. Örneğin emlak vergilerini, normal rayicinin iki ya da üç katına çıkarılabilir. Bu işten üstelik belediyeler de çok mutlu olurlar. Şu yabancı isimli rezidanslar (konutlar) ve AVM’ler büyük vergi hasılatı getirir...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN