Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


3-5 Bataklık Ağacı Peşinde Koşarken...

Yayınlanma Tarihi : 09 - 05 - 2014 : 11:54
Birisi çıkıp bana sorsa; gezdiğin, gördüğün bunca il ve ilçe merkezleri arasında en yoğun çevre sorunu olan il hangisidir?... Hiç tereddüt etmeden “İzmir” derim... Bağrında bunca kirli sanayiyi, taş ocaklarını, çimento fabrikalarını, mıcır tesislerini barındıran bir başka şehir yoktur.
Çıkın Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı noktaladıktan sonra İzmir’i seyrettiği “hitam-ül misk- mis gibi bitti” dediği Belkahve’deki anıtının bulunduğu noktaya, bir de siz bakın ve ne kadar haklı olduğumu gözlerinizle görün. Bu çirkinlik, gazeteci olarak yıllardır dile getirdiğim, hiç de yandaş-konudaş bulamadığım büyük sorun olarak validen valiye, belediye başkanından belediye başkanına miras olarak kalırken, bizim sözde çevrecilerle, her hangi kentsel proje için bir yerlerden “kazma sesi gelecek mi?” diye kulak kesilen bazı sivil toplum örgütü temsilcilerinin hiç dikkatini çekmez.
Buna rağmen, her hangi bir düzenleme için bataklık ağacı okaliptüslerden birinin başına bir şey gelse kıyameti koparırlar: Vay ağaç katilleri!..
 
 
Muhalefet Tamam da; Katkı Nerede?
Son günlerde İktidar Partisi İzmir kanadının, İzmir sorunlarına ilgisinin artığını memnuniyetle görüyorum. Ancak, İzmir’in sorunu sadece Büyükşehir Belediyesi icraatları ve “beceriksizlikleri”nden ibaret değildir. Bunun devamı olarak, İzmir’in ucu hükümete ilgilendiren çok daha büyük sorunları da var... Örneğin Ankara Yolu’nun Kemalpaşa Organize Sanayi’nin göbeğinden geçen bölümünde inşaatı yılları bulmasına rağmen hala bitmeyen alt-üst geçidin bölge sanayicisini, servis aracı sürücülerini, günde on binleri bulan araç kullanıcılarını ne kadar mağdur ettiğini bir anlatın da bir an önce bitmesine katkıda bulunun.
Yine Ankara Yolu ile Kemalpaşa arasında son baharda başlayan 6 kilometrelik yol yapım çalışmalarının insanları nasıl canından bezdirdiğini gözlerinizle görün, vatandaşın nasıl çile çektiğini yetkililere bir anlatın. Mesela şunu sorun; bu kadar trafiği yoğun, alternatifsiz bir yolun yapımını neden tek müteahhide verip de aylardır vatandaşın perişan olmasına yol açtınız? Bir de merak ediyorum; “personel ayıklamak”la işe koyulan Kemalpaşa’nın Adalet ve Kalkınma Partili yeni Belediye Başkanı’nın “çile yolu” inşaatının çabuklaştırılması konusunda bir girişimi olmuş mudur?
 
Vatandaş da Ağaç Kadar Değerlidir
Sözü son günlerin güncel “ağaç kıyımı”na sahne olan Balçova “olayları”na getirmek istiyorum...
Büyükşehir Belediyesi, arka arkaya yapılan alış-veriş merkezleri ile trafiği iyice yoğunlaşan, özellikle akşam saatlerinde araçla girmenin de, çıkmanın büyük dert haline geldiği Balçova girişindeki “dar boğaz”ı genişletmek üzere harekete geçmiş, yolu 2 şeritten 3 şeride çıkarabilmek için 5 kadar okaliptüsü kesmiş...
Şimdi “belediye muhalefeti” yönetiminde kıyamet kopuyor; Vay efendim!... AVM’lere giriş çıkışları rahatlatmak için yol genişletiliyormuş, bunun anlamı Balçova’daki küçük esnafın mağduriyetini artırma pahasına sermaye gruplarına kıyak geçmekmiş...
Allah aşkına muhalefet yapacaksanız da şunu doğru konular üzerinde doğru-dürüst yapın, bazı görüşlerdeki haklılık payınızı da ziyan etmeyin. Halkın yeşile olan ilgisini sömürme yoluna gitmeyin. Madem mantar gibi biten AVM’ler küçük esnafın nefesini kesiyor, o zaman büyüklerinizin her fırsatta dile getirdiği şu “AVM yasası”nın bir an önce çıkması için bir dilekte de siz bulunun.
Belki nefesiniz kuvvetlidir...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN