Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


CHP Tepe Yönetiminde İzmir Neden Dışlanıyor?

Yayınlanma Tarihi : 09 - 05 - 2014 : 09:24
İzmir nerdeyse son 15 yıldır CHP’nin kalesi olarak adlandırılır. Gerçek böyle değildir ama İzmir özellikle başta yaşam tarzı endişesi olmak üzere bazı çekincelerinden dolayı seçimlerde bu partiyi tercih eder.
 
Bu tercih gönülden midir, işte bu tartışılır.
 
Son seçimlerde İzmir CHP’nin yüzünü yine güldürdü. Her ne kadar mevcut yönetim başarısız olsa da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın kazanılması Türkiye’de farklı algılandı.
 
Türkiye çapında başta Antalya olmak üzere bazı büyükşehirlerdeki hüsrana karşılık İzmir’deki kısmi başarı CHP tepe yönetimini bir parça da olsa teselli etti.
 
Peki, İzmir CHP yönetiminden başarısı oranında bir ilgi görüyor mu? İzmir’in CHP’ye verdiğine karşılık Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu aynı karşılığı veriyor mu?
 
Ne yazık ki cevap tek kelimeyle hayır.
 
CHP’nin karar organı sayılan MYK’da Kemal Bey her nedense bir tek İzmirli siyasetçiye görev vermiyor.
 
Şöyle bir İzmir’in siyasette yakın geçmişine bir bakıyorum, bu yalnız CHP döneminde mi bu böyle mi diye. 
 
80 ve 90 yıllarda da aynı tas aynı hamam. ANAP döneminde bu partiyi destekleyen ve İzmir’de birinci olmasını sağlayan İzmirliler hem rahmetli Özal hem de Mesut Yılmaz döneminde bir anlamda dışlandı.
 
İzmir’in kaderi nedense siyasette genelde dışlanmak oldu. Genel başkanlar kale olarak gördükleri bu şehre hep sırtlarını döndüler.
 
Süleyman Demirel ve Tansu Çiller dönemlerini burada ayrı tutmak lazım. Demirel döneminde rahmetli Ersin Faralyalı, Çiller de ilk Başbakan seçildiğinde rahmetli Mehmet Köstepen ile Rıfat Serdaroğlu’nu bakan yaparak İzmir’e bir anlamda teşekkür etmişti.
 
Baykal döneminde İzmir, milletvekili Mehmet Ali Susam ile MYK’ da temsil edilmişti.
 
Dün Kılıçdaroğlu MYK üyelerine çalışmaları için teşekkür etti. Şimdi gözler MYK’da kimlerin gidip yerlerine kimlerin geleceğinde. Yapılacak atamalar İzmir açısından çok önemli olacak. İzmir’deki dengeler gözetilmeden bir değerlendirme yapılırsa her an dananın kuyruğu kopabilir.
 
Artık İzmirlilerin CHP’ye destek konusunda son noktaya geldiğine inanıyorum.
 
Ya CHP Genel Merkezi İzmir’e gereken değeri bu sefer verir veya İzmirliler onlara gerekli dersi 2015 genel seçimlerinde verecektir.
 
NOT: Milliyet Ege baskıya girerken CHP Genel Başkanı daha yeni MYK üyelerini atamamıştı.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN