İki Gerçek Duayene Teşekkürler

Neden başlığa gerçek duayen yazdım. Çünkü onları İzmir konusunda ahkam keserken göremezsiniz. Gazetelerde İzmir adına atıp tutmazlar. İzmir’in adını kendi işleri için kesinlikle kullanmazlar. Tek hedefleri vardır İzmir’e daha iyi katma değeri nasıl sağlarız.
 
Bu kentte bir konu tartışılırken konuşanlara bakın, hep aynı isimleri ve yüzleri görürsünüz. Bu çok bilenlerin iş geçmişlerine göz atın neredeyse yarıdan fazlası kendi işlerinde başarısız olmuştur ama İzmir’in geleceği için konuşmaktan geri durmazlar.
 
Benim teşekkür etmek istediğim iki insan gerçek anlamda duayen. Sessiz, sedasız yıllardır İzmir’e birşeyler yapabilmek için var güçleriyle çalışıyorlar.
 
İlk teşekkürüm Atıl Akkan’a. Akkan, Türk sanayisi için yıllardır emek harcıyor ve her zaman elini değil gövdesini taşın altına koyanlardan.
 
Aliağa Organize Sanayi Bölgesi onun ve arkadaşlarının bir mucizesi. Devletten bir kuruş almadan 1977 yılından bu yana kendi yarattıkları imkanlarla 200 Milyon Euro’luk yatırımla gerçekleştirdikleri bir eser.
 
Geçen hafta Hürriyet gazetesinden Vahap Munyar, Milliyet’ten Şükrü Andaç, Habertürk’ten Abdurrahman Yıldırım ile birlikte bu muhteşem sanayi bölgesini gezdik.
 
Gerçek bir sanayi bölgesi nasıldır derseniz, yapılanları yazmak ve anlatmakla olmaz gidip, görmek lazım. 
 
ALOSBİ alt yapısından üst yapısına Akkan’ın değimiyle 9 yıldızlı bir bölge.
 
Her geçen gün değeri artıyor. Türklerden çok yabancılar kıymetini biliyor. Türkiye’nin dört bir yanından gelen sanayicilerin dışında şu anda orası Birleşmiş Milletler gibi. Meksika, Çin, Fransız, Belçika, Rusya ve Japonya’dan iş adamları yatırımlarını bitirmişler fabrikaları çalışıyor. Çin, Güney Kore, İranlı yatırımcılarla görüşmeler son aşamasına gelmiş. 
 
Akkan’ın değimiyle Avrupa’da böylesi yok. 
 
İkinci olarak Nail Özkardeş’e teşekkür etmek istiyorum.
 
İzmir’de birçok sanayi kuruluşunun devreye girmesi için yıllardır sessiz bir şekilde desteğini ve katkılarını vermiştir. Kendi reklamını yapmayı pek sevmez. Çalışmalarıyla ilgili sorulara hep büyük bir tevazu içinde az, öz kendisini ön plana çıkarmadan cevaplar verir.
 
Son yıllarda İzmir turizmi için farklı yatırımlar gerçekleştirmektedir. Etap Oteli diye bilinen ve uzun zamandır atıl durumda kalan binayı alıp Movenpick adı altında İzmir turizmine kazandırdı. 
 
Çeşme’de, Ilıca Otel’den sonra boş ve yıkılmayı bekleyen Boyalık Oteli’ni satın alarak 2 yıl içinde büyük masraflarla 5 yıldızlı Çeşme’nin en güzel oteli haline getirdi ve bu yıl kapıları açtı. Otelde her şey mükemmel ötesi ama mutfağı bir başka lezzet durağı halinde. Mutlaka denemelisiniz.
 
Nail Abi’nin yatırımları bitmek bilmiyor şu anda Basmane semti'nde yeni bir 5 yıldızlı otel inşa ettiriyor.
 
Başta yazdığım gibi her iki isim de İzmir’in sessiz, öne çıkmayı sevmeyen gerçek duayenleri. Siz attıkları zaman mangalda kül bırakmayanlara bakmayın. İzmir’ ne yapılması lazım diye aklınıza bir soru gelirse mutlaka onlara sorun.
 
Ben bir İzmirli olarak her ikisine de çok teşekkür ediyorum.
YORUM EKLE