Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yine “İthal” Beyin Peşindeyiz...

Yayınlanma Tarihi : 07 - 05 - 2014 : 14:10
Oldum olası dikkatimi ve tepkimi çekmiştir: Bir zamanlar bir çok alanda Türkiye’nin öncüsü olan İzmir hiç mi bürokrat, mühendis, bilim adamı, danışman yetiştirmiyor da, sürekli İstanbul’dan, Ankara’dan, Gaziantep’ten “beyin ithal etmek” zorunda kalıyor.
Hatırlarım; bir zamanlar bir belediye başkanı, bilmem kaç yıllık İZSU, genel müdürlük koltuğuna layık hiç “adam” yetiştirememiş gibi, “Suudi Arabistan’ın su sorununu halleden adam” Yakup Basmacı’yı transfer edip, kurumun başına getirdi. O “büyük uzman”ın İzmir’in hangi sorununu halledip nasıl gittiğini, kendisini yakından izleyenler iyi bilir. 
 
Ardından Büyükşehir’de başkan değişti, yeni başkan bu kez yine İZSU’nun başına İstanbul’un eski bürokratlarından Hasan Mani isimli bir genel müdür getirdi. 
 
Kendisi İzmir’de yakın zamana kadar yürürlükte olan “katlamalı su tarifesi”nin mücidi olmaktan öte, dişe dokunur bir “eser” bırakamadan kaybolup gitti.
 
Antalya Attı, İzmir Tuttu...
Yakın tarihteki genel seçimlerin birinde, zamanın CHP Genel Başkanı, 1980 öncesi kazanılmış tüm işçi haklarını ortadan kaldıran 12 yasalarını delemeyen işçi sendikalarının üst düzey kadrolarını ödüllendirip “milletvekili” yapmaya karar verdi. 
Antalya’nın hissesine de Enver Ören isimli bir sendikacı düştü. Ancak Antalyalılar isyan etti; Biz hiç mi milletvekili olacak adam yetiştiremedik?...” 
 
Sonra o kişi “İzmir milletvekili adayları paketi”nin üst sıralarına yerleştirildi ve “İzmir milletvekili” olarak Meclis’e gitti. Şimdilerde 8.5-9 bin lira (asgari ücretin 11 katı, ortalama emekli maaşının 9 katı) milletvekili emekli maaşıyla torun seviyordur.
 
12 yıllık İktidar Partisi döneminde, İzmir’den sadece bir milletvekili, bir dönemliğine bakanlığa layık görüldü. İzmir milletvekillerini bakanlığa layık görmeyen İktidar Partisi yönetimi, iki bakanını “İzmir milletvekili adayı” göstererek İzmirlileri adeta “teselli” etti. Demek ki İzmir “bakan olacak adam” yetiştiremiyor, ya da İktidar Partisi “bakan olacak milletvekili adayı” seçmek istemiyor.
 
Şimdilerde bakıyorum; Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da ithal bürokrat, ithal danışman, mühendis peşinde...
Ya yönetime gelenler aşırı derecede “yakını görememe” durumuyla karşı karşıya geliyor, ya da bağrında 4 milyon insan, 10’un üzerinde üniversite barındıran Koskoca İzmir, ne “göze girmiş, işinde uzmanlaşmış” bürokrat-mühendis, danışman yetiştirebiliyor, ne de bakan olacak milletvekili adayı...
 
15’inci Yıla Giderken...
 
Aziz Bey’in 10 yıllık iktidarın ardından, 15. yıla doğru yol alırken “işinin ehli kadrolar peşine düşmüş olması” da bana bir hayli ilginç geliyor. 
Acaba Başkan Bey, geride bıraktığı 10 yılın “kayıp yıllar” olduğunu mu keşfetti de bu kadar köklü kadro değişikliğine gitti? 
Keşke bu “becerikli ve uzman kadro” ihtiyacını, belediye başkanlığına başladığı günlerde hazır bulduğu kadroları dağıtmadan, yerine “daha “uzmanını” bulmadan kimsenin kılına dokunmadan hissetmiş olsaydı.
 
Bu eleştirinin, biraz da yakınmaların ardından kimse, yeni “transferleri” şimdiden karaladığım anlamı çıkarmasın... Ayrıca çıkaranlar da çıkarsın...
 
Demem şudur; yatırımcı genel müdürlüklerden yarım asırı geride bırakmış bir ESHOT, bir İZSU ya da bir başka İzmir Büyükşehir Belediye kurumu kendi genel müdürünü kendi bünyesinden çıkarmalı. Çıkaramıyorsa, sorunu karar vericilerin “adam-uzman seçme becerisi”nde ararım...
 
Vah benim “güzel ve talihsiz kentim” vah...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN