Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Eleştirmeyen basın suçludur!''

Yayınlanma Tarihi : 04 - 05 - 2014 : 13:41
Amerika Birleşik Devletleri’nin saygın sivil toplum örgütlerinden Freedom House’un 2014 raporuna göre, “basın özgürlüğü” konusunda küme düştüğümüzü, dünya ülkeleri arasında 134. sıraya yuvarlandığımızı dün kısaca yorumlamıştım.
Ülkemizin bu hallere düşürülmüş olması konusunda ülke yöneticilerinin ne düşündüğünü bilemesem de, bir bildiklerinin olduğu dünyanın hakkımızda ne düşündüğüne bakmadan onun gereğini yaptıkları konusunda kuşkum yok.
Bu gün sizleri 1960’lı yıllara kadar götürüp, tarihe geçmiş devlet adamlarından John Kennedy’nin basın üzerine iki konuşmasının özetini sunacağım;
*
ABD Başkanı Kennedy, Küba’daki komünist rejimi devirmek için 17-18 Nisan 1961 tarihlerinde iki bin Kübalı mülteciyi de kulla­narak Küba Adası’na bir çıkarma yapmaya kalkışır.
Tarihe “Domuzlar Körfezi Çıkarması” olarak geçen bu harekat başarısızlıkla sonuçlanır. Çok sayıda mülteci ve Amerikan askeri ölür. Oysa; The New York Times ve The Washington Post gazetelerinin muhabirleri, 16 Nisan 1961 tarihinde operasyon başlamadan çıkarma haberini alırlar. Kennedy’yi arayıp haberi doğrulatmak isterler.
Gazetecilere büyük tepki gösteren Kennedy, her iki gazetenin de sahiplerini ve yayın müdürlerini arayıp şöyle der; 
“ABD için büyük önem taşıyan bu askeri operasyonu daha gerçekleşmeden haber verecek olursanız, ülkenin menfaatleri­ni, şerefini ayaklar altına alırsanız, sizleri vatan haini ilan ederim. Bu olayın başarısızlığından sizleri sorumlu tutarım. Ölecek her Amerikan askerinin kanının hesabını sizler verirsiniz. ABD’nin ve Amerikan halkının menfaati için bunları yazmamanız için sizi uyarıyorum.”
 
Başkan Haberi Engeller Ama...
Kennedy’nin bu “Vatan-millet tutkusu ve sert çıkışı” karşısında,”Domuzlar Körfezi Çıkarması” haberlerini iki gazete de 16 ve 17 Nisan tarihli nüshalarında yayınlamazlar. Ancak, çıkarma yapıldıktan sonra, diğer basın organları ile birlikte bu iki gazete de “olayı sonradan haber almışçasına” okuyucularına duyururlar.
Çıkarmanın başarısızlığı, çok sayıda mülteci ve Amerikan askerinin ölümünün ötesinde yaşananlar ABD’de büyük bir prestij kaybı ve halk üstünde şok etkisi yaratır. Ortamı sakinleştirmek üzere harekete geçen Kennedy, basın ve devlet adamlığı tarihine tarihine geçen şu konuşmayı yapar;
 
“Basın Görevini Yapsa, Hata Yapmazdık...”
“Domuzlar Körfezi çıkarmasındaki başarısızlıkta ABD yönetiminin sorumluluğu vardır. Fakat bu başarısızlıkta en ağır sorumluluk iki büyük basın kuruluşunun yöneticilerinindir. The New York Times ve The Washington Post gazeteleri bu çıkarmanın yapılacağını önceden haber almışlardı. Yönetim olarak biz bu haberin operasyondan önce yayınlanmamasını arzu ettik. Korktular, bizi dinlediler. Sorumluluktan kaçtılar, sustular. Onlar görevini yerine getirip haberi yayınlasaydı, belki de biz durumu tekrar gözden geçirir, bu hatayı yapmazdık. Basının sorumluluğu, gördüğü yanlışları gecikmeden ve kimseden korkmadan, çekinmeden ortaya koyup ilgilileri uyarmaktır. Amerika’nın iki en büyük basın kuruluşu bunu yapmadıkları, bizi hatadan önce uyarmadıkları için suçludur!”
Görüldüğü gibi; hissettikleri, taşıdıkları ve kullandıkları güç ne kadar büyük olursa olsun olsun, yöneticiler de hatadan ders çıkarabilir... Tabii ki yetişmişliklerinde evrensel değerler de varsa...
Hepinize sağlık içinde mutlu pazarlar dilerim...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN