Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kamboçya da Olmasa...

Yayınlanma Tarihi : 03 - 05 - 2014 : 14:19
Gazlı, coplu, TOMA’lı, basınçlı, sulu bir 1 Mayıs’ı daha geride bırakırken, dünyada sadece Uzakdoğu ülkesi Kamboçya bizdekine benzer “askerli-polisli” şiddet görüntülerine sahne olmuş.
 
Bu alanda bizi yalnız bırakmayan Kamboçya yönetimi “teşekkür”ü hak ediyor.
 
İstanbul’da Taksim, İzmir’de Basmane meydanlarını, “çapulcular”dan “aslanlar gibi” koruyan emniyet mensupları, her halde gerekli yerlerden şatafatlı bir “aferin”i sonuna kadar haketmiş, belki de bu satırların yazıldığı sırada almışlardır.
 
Belki de şu sıralar dünyada en çok okunan haberlerden birisi de ABD’de kurulu Freedom House (özgürlük, bağımsızlık evi) adlı uluslararası kuruluşun 2014 raporudur. Ülke yöneticilerinin “siyasi karnesi” niteliğindeki bu rapor, uzman ekipler tarafından derin araştırmalar sonucu hazırlanmış ve tüm dünya ile paylaşılmıştır. 
 
Türkiye, 15 yaşındaki Freedom House’un kuruluşundan bu yana hazırlanan raporlarda “kısmen özgür ülkeler” kategorisinden “özgür olmayan ülkeler”e düştü. 
 
Türkiye yine bu rapora göre, özgürlükler alanında geçen yıla göre 6 puan gerileyip, 17 ülkenin daha altına düştü. Dünyada bu alanda 134. sıradayız.
 
42 ülkenin yer aldığı Avrupa Kıtası’nda “basını özgür olmayan tek ülke” ilan edildi.
Türkiye, bizimle birlikte “küme düşen” Mısır, Ürdün, Libya ve Zambiya’nın arasında yer aldı. Rapor ve değerlendirmeleri çok uzun. Tüm ayrıntılara ulaşmak isteyenler, BBC Türkçe Servisi’nin internet sitesinden görebilir.
 
Elin ağzı da “torba” değil ki... 
Bu tür raporlar, yabancı topraklar üzerinde parasına, şirketine ve kendisine gelecek arayan sermaye sahipleri için bir rehber niteliğindedir. Zaten ürkek olan yabancı sermayeyi, ülkemizden uzak tutma sebebidir. Aynı endişeleri bizimkiler dile getirince “vaaay vatan haini” deyip, ağızlarını kapatabiliyoruz. Ancak, elin ağzı, bizimkiler gibi “ağzı büzülecek torba” değilki...
 
“Bu güzel ve talihsiz ülkemiz” hakkında bu tür olumsuzluk raporları, sade bir vatandaş olarak beni utandırmaya yetiyor. Dilerim, ülkenin kaderine hakim olanlar da, bu raporları “tekmelemek” yerine, içini açıp bakma sorumluluğuna bir gün erişir. Bugün gaz bombaları ile ağlatılan bu ülkenin çocuklarına, yerlerde sürüklenen gençlerine, müreffeh gelecek hazırlamak, Taksim’in Basmane’nin “namusu” korumuş olmaktan daha önemlidir.
 
Yüzde 10 barajını düşürmek varken... 
 İktidar Partisi, her seçim öncesi olduğu gibi (2009 yerel seçimlerinde İzmir’i iki ucube sınırlı ilçe eklemek, 2014 yerel seçimleri öncesi köyleri mahalle yapıp büyükşehir merkez oylarını ‘daha kolay yönlendirilebilir taşra oylarıyla dengelemek için büyükşehir sınırlarını il sınırlarına dayamak) önümüzdeki genel seçimler için de bir “düzen” arayışı içine girdi.
 
Kimse kusura bakmasın; bundan önceki seçim kazanma hesaplarına yönelik kanun değişiklikleri gibi, bunu da şüphe ile karşılıyor, amaçlananın “daha demokratik bir ülke, daha adil bir seçim ve temsil hakkı”na yönelik olmadığına inanıyorum. Bu olumsuz inancımı besleyen kaynakların sahibi de İktidar Partisi yöneticilerinin bu güne kadar bu yöndeki uygulamaları ve hedefledikleri sonuçlara kısmen de olsa ulaşmış olmalarıdır. Çeşitli etnik kökenlilerin ve inanç gruplarının, parlamentoda temsiline geçit vermeyen bir yüzde 10 barajının özenle korunduğu bir ülkede, seçim sistemi arayışının ne kadar samimi olduğu apaçık ortada. H Memlekette hiç mi güzel haber yok...
 
Elbet de var; Enerji Bakanı Taner Yıldız, “periyodik müjde”sine devam edip, Mayıs Ayı içinde doğalgaza, önümüzdeki Temmuz’a kadar da elektriğe zam olmayacağını açıkladı. İyi habere o kadar açız ki; “zam yok” bile müjde oluyor...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN