Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Sakıncalı Bayram'' Kutlu Olsun!..

Yayınlanma Tarihi : 01 - 05 - 2014 : 13:21
Bugün 1 Mayıs... Kimine göre 158 yıl önce (1856) Avustralya’nın Melbourne Kenti’nde taş ve inşaat işçilerinin günde 8 saatten fazla çalıştırılmaya karşı yürüyüş yapması ile başladı, kimine göre 128 yıl önce (1886) yılında Amerikan İşçi Sendikaları Kanfederasyonu öncülüğünde Chicaco’da toplanan yarım milyon kadar işçinin, günde 8 saatlik çalışma hakkı için yürüyüşü bayramın başlangıcı kabul edildi.
Bizde ise ilk kez 1923 yılında resmen kutlanmaya başlanan 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, aradan geçen tam 91 yıla rağmen hala “kutlama olgunluğu”na kavuşamadı. İktidarların toplumu eğitmek yerine disipline etme hevesi, bayramı bayram olamaktan çıkarıp, “güçlerin çatışma günü”ne döndürdü. Bugün gözümüz kulağımız, televizyon ekranlarında olacak. 
Bir bayram coşkusunu, güzelliğini izlemek, anlam ve önemini dinlemek yerine, ellerinde bayraklarından, dillerinde sloganlarından başka silahı olmayan işçi ve işçi temsilcileriyle, tam donanımlı iktidar gücü polis arasındaki çatışmalarda yaşanacak bilmem kaçıncı “Taksim Savaşları”nda olacak. Ortalık sakinleşince de, medeni ülkelerden gelen neşe ve olgunluk içinde kutlanan renkli 1 Mayıs görüntülerini izleyip imreneceğiz.
Tüm bayramların gerçek bayramlar olarak neşe, huzur, dayanışma ve kardeşlik içinde kutlanacağı günleri yeniden dönmek, bazı bayramların “sakıncalılık”tan kısa zamanda kurtarılması dileğiyle, tüm emekçilerin “Emek Bayramı”nı kutluyorum.
 
İzmir’in Sırlarına Işık Tutulacak...
İzmir bu günlerde çok önemsediğim bir etkinliğe sahne olacak. Fransız Kültür Merkezi’nin ev sahipliği, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin katkılarıyla, 2-3 Mayıs’ta Kadifekale ve Kemeraltı arasında uzanan “Smyrna Antik Kenti Kazı ve Araştırmaları” masaya yatırılacak.
Yurtiçinden ve yurt dışından gelen uzmanlar, kent tarihinin 3. İzmir’inde ortaya çıkarılan tarihi eserlerin dilini anlatıp, kent içi sit alanları hakkında bilgi verirken, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin korumaya yönelik çalışmalarını da değerlendirecek.
“Fransız Kültür Merkezi’nin Smyrna ilgisi nereden geliyor?” diye düşünenler olabilir. Hemen açıklamaya çalışayım... 
Başta ünlü yazar Victor Hugo olmak üzere pek çok Fransız seyyahı, yazarı, ressamı, fotoğrafçısı İzmir’e büyük ilgi göstermiş, bu alanda çok sayıda yazılı ve görsel kaynak eser bırakmıştır.
Şu anda Agora ve çevresinde sürdürülen kazı çalışmalarının en önemli sponsorlarından birisi de, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası ile birlikte, Fransa’nın uluslararası şirketi Total Oil Türkiye A.Ş.’dir.
İzmir Fransız Kültür Merkezi yetkilileri, etkinlik için dünyanın en önemli müzelerinden Louvre’dan arkeologlarından ikisinin Smyrna Antik Kenti’nde bulunan heykeller ve pişmiş toprak heykelcikler hakkında bilgi vereceğini de belirtiyor.
İzmir Fransız Kültür Merkezi’ndeki etkinlik, 2 Mayıs Cuma saat 09.30’da, 3 Mayıs Cumartesi saat 10.00’da başlayacak.
Ortaya konacak önerilerin, kent yönetimine rehber olmasını diliyorum...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN