Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


30 Yıl Yazılan Kitap...

Yayınlanma Tarihi : 30 - 04 - 2014 : 13:38
Prof. Dr. Mehmed Nihad Ay’ı, 1965 ilkbaharında lise ikinci sınıf öğrencisi iken “çıraklığa” gittiğim Yeni Asır’da tanımıştım. Kendisi ilk olarak gazetenin birinci sayfasını çizer, gece gelişen olaylarla da diğer sayfaları yenilerdi. Kararlı, titiz ve tavizsiz çalışması, tüm önerilenleri dikkatle dinlemesine rağmen, sonuçta bildiğini okumasıyla dikkatimi çekmişti. 
Onu, bende uyandırdığı “güvenilirlik” hissi ile zaman zaman desteğine başvurduğum, samimi önerilerini dikkatle dinleyip uyguladığım tam bir ağabey olarak görmeye başladım. Ne yazık ki, 3 yıl kadar sonra meslekten ayrılıp, önce Ege Üniversitesi’nde, sonra da yeni kurulan Dokuz Eylül Üniversitesi’nin öğretim kadrolarında yer aldı.
Ancak ağabey ­kardeş ilişkimiz, seyrek görüşmeler şeklinde de olsa hala devam eder. Uzmanlık alanı iktisat ve işletme olan Nihad Ay, gazetecilik mesleğinden resmen kopsa da, gazetecilik ve gazete işletmeciliğini, akedemisyenliğinin özel uzmanlık alanına yerleştirdi. Fulbrigt Bursu ile iki yıllığına Amerika’ya da giden Nihad Ay, bilirim ki yaklaşık 30 yıldır “gazetecinin, gazeteciliğin ve gazete işletmeciliği”nin evreleri ve sorunları konusunda kitap yazar. 
Bir ay kadar önce telefon edip “kitap basıldı” müjdesini verdi. Aynı gün buluştuk, birlikte bir öğle yemeği yerken, “30 yıl önce... 30 yıl sonra... Basında Tekel ve Bunalım” isimli kitabın evrelerini üzerine de sohbet ettik. Nihad Ağabey’in yüzünde, “Tam 30 yıl sancısını çektiği doğumu gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu” vardı.
 
 
“Çağdaş Toplumlar, Habersiz Olamaz...”
Yaklaşık 550 sayfalık kitabı o günden bu yana okurum... Sıradan bir kitap değil; içinde 110 kitap ve 250 süreli yayın, ABD dahil bir çok üniversitede geçirilen ayların, yılların bir sentezi... Belki de yeryüzünde bu kadar emek, bilgi ve birikimle yazılmış, işletmecilikten sosyolojiye, siyasetten bilime kadar uzanan komprime bir meslek kitabı daha yoktur. 
Dünya ve Türk basının kaydettiği “aşamalar” ve evrenselleşmiş değerlerinin de yer aldığı kitap, gazeteciliği meslek edenmişlerin yanında, meraklıları için de bir kaynak değerindedir. 
Gazeteci/Prof. Dr. Mehmed Nihad Ay, kitabının kısa ön sözündeki şu cümle, böyle bir eseri ortaya çıkarabilmek için harcadığı bunca emeğin amacını ortaya koymaya yetiyor:
“Bu çalışma ile ‘güzel ve yalnız ülkemiz’e, büyük ulusumuza ve gerçek gazeteciliğe hizmet umulmaktadır.” 
 
Bir de arka kapaktaki şu teşhis ve öneriler dikkat çekicidir.
• Demokrasi, “basın özgürlüğü” varsayımına dayanır. “Özgür basın / işverene bağımlı gazeteci”, çağdaş batı toplumlarında da bir ikilemdir. Türkiye’de de durum budur.
• Hiçbir çağdaş toplum “habersiz” olamaz; dolayısıyla veri, düzen ve yapıda, yine de gazetecilerin bağımsızlığı ve gazetecilerin görece özgürlüğü, iyileşmeler ve bunalıma çözüm getirebilir.
 
Kitapçılara dağıtımı yapılmayan “Basında Tekel ve Bunalım” isimli kitabın satışı “www.detayyayın.com.tr” üzerinden online olarak yapılmaktadır.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN