Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ters Köşe

Yayınlanma Tarihi : 28 - 04 - 2014 : 12:37
Bu deyim cumhurbaşkanı seçimleri konusunda Tayyip Bey’in bir ihtimale işaret taktiği olarak gündeme geldi. Tutup tutmadığı henüz belli değil.
Ancak bu deyim, birden bire Cumhurbaşkanlığı için Bülent Arınç’ın isminin gündeme düşürülmesi (veya çıkartılması) olarak algılanmaya başlandı.
Bülent Arınç AKP’nin dört kurucu ismi etrafındaki “kemik isimler” tanımlaması ile iltifat görmüştü. 
Yine tıpkı Demokrat Parti Kuruluş aşamasında Refik Koraltan’a gösterilen itibar ölçeğinde ve öneminde değer  verildi.
Kendisine TBMM Başkanlığı layık görüldü. Bülent Bey bu itibardan memnundu. Ancak protokol makamı karşısında pek tatmin olmuş bir manzara sergilemedi. Görev unvanı değişikliği talep etti.
Bu talep makul karşılandı: Başbakan yardımcılığı ve hükümet sözcülüğü görevine getirildi. Zaman zaman bu görev unvanı ile ihtilafların nedeni ve örneği oldu. Ama ölçek korumasında bir aksamaya fırsat vermedi.
Parti içinde özgül ağırlık deyimi bu tartışma zarafetiyle ve kendisinin özgün tanımamasıyla gündeme getirildi.
*
Arınç bütün parti içi denge değerlerinde önemini korumasını bilen bir isim oldu. 
AKP terminolojisiyle tanımlarsak, üş kemik isimden biri daima Bülent Bey oldu.
Bugün, Abdullah Bey’in ismi eğer tartışmazlık ölçeğini değiştirmişse, bu gelişmede Bülent Beyin özgül ağırlık iddiasının geniş kabul görmüş pay büyüklüğü vardır.
Fakat Bülent Bey’in varlığı, Tayyip Bey’in varlığıyla kıyaslanabilir mi? Bu aşamada Tayyip Bey’i ikame edecek etkinlik ölçeğine ulaştığı iddia edilemez. Fakat geniş kapsamlı ve sağlam ölçekli bir alternatif varlığından bahsedilebilir.
Bazı deneyimli siyaset yazarlarına göre AKP triyosunun yeni konum tarifleri, eğer ustaca tartışmaya alınırsa, istenilen etkinlik sonuçlarına ulaşılabilir.
Buna göre, Tayyip Bey, başbakanlığa devam edecektir. Buna fırsat sağlamak için istisnai hükümler devreye sokulacaktır. Yani, üç dönem kısıtlama ilkesi sadece Tayyip Bey için geçerli olmak üzere devre dışı bırakılacaktır.
Bu durumda Tayyip Bey kabinesinin demirbaş bakanları yeni şansın sahipleri olamayacakları için yeni bakan adayları bu istisna ilkesini destekleyeceklerdir.
Tayyip Bey’in Başbakanlığında Bülent Beyin Köşk sorumluluğunu üstlenmesi ve AKP Genel Başkanlığına Abdullah Bey’in getirilmesi alternatifi işletilebilir mi?
*
Bilek güreşi siyaset sahnesinin en sık oynanan ama sadece iki kişinin tesir alanını belirleyen bir spordur. Siyasette gücü olanın, olmayanı elemine ettiği etkin politika yöntemidir.
Tayyip Bey için netleşmiş hedef Çankaya’dır. Başbakanlıkta kalması halinde Cumhurbaşkanının kendisine “riayet eden” bir cumhurbaşkanı araması hem kişisel emellerine uygundur, hem de Türkiye’nin kaderi açısından makul bir yaklaşımdır.
Tayyip Beyin Çankaya’ya çıkması halinde başbakanlık makamı yeni ve çok değişik bir hüviyet kazanacaktır. Bu yeni hüviyet, Tayyip Bey cumhurbaşkanlığının siyaset egemenliğinde nihai karar otoritesi olmasıdır.
O koşullarda Tayyip Bey’in Başbakan adayı bence Mehmet Ali Şahin olacaktır.
Bu bir malumat değil, hissiyattır. Ama makul bir işarettir...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN