Melis Sen Nolur Bir Daha Tatile Çıkma

Geçen haftalarda Loik çok hastalandı. İlk başta geçen seneki gibi yine mevsim geçişinde baharın habercisi gibi sancıları tuttu sandık. Fakat tabii ki her sancı kötü bir sonuca çıkıyor atlarda. İlk önce geçen sene de tam aynı zamanlarda olduğundan ve tüm atlarda da bu ara olduğundan idrar yapamama ve bu yüzden sancılanma sandık fakat ağrı kesici ve idrar söktürücüye rağmen huysuzluğu geçmeyince başka bir şey olduğunu anladık.
 
Bu sene bu talihsiz olayı iyi ki İzmir Atlı Spor Klubü'ndeyken yaşadık diyorum. Çünkü Loik’in seyisi Hüsam Amcamız 3 gece boyunca Loik’in yanından ayrılmadı. Her dakika, saat bana rapor verdi. Sancısı tutunca iğnesini yaptı. Halbuki geçen sene çok daha basit sancılanmada Loik o özel çiftlikteyken ağrı kesici bile yapmamışlardı oğluma, saatlerce acı çekmişti, antrönörü oraya varana kadar. Bu yüzden iyi ki İzmir Atlıspor Klubü'ndeydik. En azından dilinden anlayan bir seyisi vardı başında. Loik’in tabii sadece Hüsam değil oradaki tüm seyisler Loik için seferber olmuşlardı. Ne zaman gitsem hep çok ilgiliydiler.
 
Sadece idrar sorunu olmadığını anladığımızda yani sancılanmanın sabahında veterinerimizi aradık. Melis Erdölek, aynı zamanda benim de eski arkadaşımdır. Fakat şans işte Melis de o gün tatile çıkmış mutlaka muayene edilmesi lazım. Lazım ama Melis yok... Bu sefer başladık İzmir’deki at veterinerlerini aramaya zaten toplamda 5 kişiler. 4'ü şehir dışında, 1'i sağolsun zahmet etti geldi. Loik’i dinledi ve kalın bağırsaklarının istediğimiz miktarda çalışmadığını öğrendik. Bu da atlarda çok ciddi problem o cüsselerine göre baya küçük bir mideleri ve 40 m kadar da bağırsakları var. Yani bir yerden tıkandıysa katılaşıp onu acilen açmamız lazım. Peki ne yapacağız? Veteriner ilaç verdi. Birkaç gittik aldık hepsi ağızdan, birkaç tane de iğnesi var onları da aldık. Hemen başladık uygulamaya. İlk gün sancısı geçti, lonju yapıldı, keyfi yerinde... Aynı veteriner diyor ki tamam yine yem verebilirsiniz ve gece yine sancılanıyor yani halbu ki gece yemi verdirmese bize de dese ki yem yemesin bir de sonda yapalım yağın yarısı yere dökülüyor mideye ulaşmıyor bu at 1 tam hafta boyunca ağrı çekmeyecekti. Ama işte zaten İzmir'de at veterineri dedim ya 5 tane var. Ertesi gün tekrar aradık bu veterineri o da şehir dışına çıkmış. Yani kaldık mı bir başımıza. Bir arkadaşım sayesinde İstanbul’dan Ayşe Yetiş ile tanıştım. TJK da veterinermiş kendisi. Muayene etmeden olabileceği kadar yardımcı oldu bana sağolsun. En son da Melis yani Loik’in veterineri de dönünce oğlan iyileşti. 
 
Türkiye’nin 3.Büyükşehri İzmir, Hipodromda yüzlerce atı var, Atlı Spor Kulübü'nde var, özel çiftliklerde atlar var ve toplam 5 tane ulaşılabilir veterineri var. Aman Melis gözünü seveyim sen bir daha tatile çıkma...
YORUM EKLE