Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ot Deyip Geçmeyin

Yayınlanma Tarihi : 25 - 04 - 2014 : 14:36
BEN HABER GAZETESİ 19.SAYI
 
 
Sevgili okurlarım merhaba…
 
Artık çevrenin, doğanın ve doğal beslenmenin öneminin gitgide arttığı dönemlerdeyiz. İşte bu son derece mutluluk verici. Bizler ülkemiz ve bölgemiz olarak da bu konuda çok şanslıyız. Akdeniz tipi sağlıklı beslenme, girit mutfağı, her türlü ot, sebze ve yeşilliklerle iç içe olmak dünyadaki ender şanslardan biri. Kıymetini git gide anlıyoruz.
 
2010’dan bu yana süre gelen, her yıl çok güzel etkinliklerle günlerce süren, baharın geldiğini ve doğanın uyanışını bize simgeleyen ALAÇATI OT FESTİVALİ geçtiğimiz haftalarda gerçekleşti. Alaçatılılar çok güzel bir kararla doğalarının zenginliğini, otlarının çeşitliliğini tanıtma ve bu otlarla pişen en sağlıklı, en leziz yemekleri sunmak ve dünyaya tanıtmak için çabalıyorlar. Aslında hem doğal hem sağlıklı yaşamak adına da ne kadar güzel bir adım atıyorlar. Bu yıl kaçırdıysanız gelecek yıl siz de kendinize bir yenilik ve güzellik yapıp mutlaka bu festivali ziyaret edin.
 
Doğa ananın bize sunduğu, önemli ölçüde iyileştirici, tedavi edici özellikleri olan yiyeceklerimiz var. Bu yiyecekleri uzun yıllardır tedavi edici olarak ve sağlık amaçlı kullanmak, dünya üzerinde pek çok kültürün yaklaşımları arasında var. Ben de sonuna kadar buna inanan ve destekleyenlerdenim.
 
Şimdi gelelim mutfağımızın vazgeçilmezi, Ege’de ot dediğimiz, tanrının bize armağanı bu bitkilerimizden ve bize faydalarından bahsetmeye. Çeşitleri o kadar fazla ki... Ben size en yaygın ve benim en sevdiklerimden bahsedeceğim.
 
SARMAŞIK: En sevdiklerimden biri. En önemli özelliği sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olması. Tansiyon hastalığını önleyici ve tansiyon dengeleyici özellikleri var. Karaciğerin de en iyi dostlarından biri. Ben en çok yumurtalı yapılmış tarifini öneriyorum.
 
ARAPSAÇI: Rezene olarak da bilinen, tek yıllık otsu bir bitkidir. Kimisi anasonlu tadı yüzünden pek sevmez ama safra enzimlerini arttıran safra taşı oluşumunu engelleyen gaz ve idrar söktürücüdür. Düzenli tuvalete çıkmaya yardımcı olan ve bağırsak parazitlerini önleyen çok değerli özellikleri vardır. Benim en sevdiğim yanı ise emziren anneler için süt artırıcı olması.
 
EBE GÜMECİ: Yaprakları sebze olarak kullanılan bu otumuz da yine doğanın mucizelerinden. Ateş düşürücüdür. Nezleye, gribe, bronşite ve birçok akciğer hastalığına iyi gelir. Ses kısıklığı, boğaz enfeksiyonlarını tedavi edici özellikleri vardır. Özellikle immun sistemi güçlendirici ve hastalıklara karşı koruyucu özellikleri itibariyle özellikle çocukların gelişme döneminde mutlaka yemesi gereken şifalı bir bitkimizdir.
 
ISIRGAN: Çok yıllık otsu bir bitki olan ısırganın otu, kökü, tohumu her biri ayrı ayrı kıymetlidir. Özellikle kanı temizleyici ve kansere karşı önleyici özelliği doğanın bize sunduğu bir nimettir. Mesane hastalıkları ve problemlerine ayrıca böbrek taşı oluşumunu engellemeye yönelik faydaları saymakla bitmez. Egzamayı tedavi edici, iltihapları giderici özellikleri vardır.
 
RADİKA (HİNDİBA): Bir yıllık bu bitkinin salatalarını yapabilir, haşlayarak yiyebilir, birçok yemeğe ilave edebilirsiniz. Romatizmal hastalıklarda ağrı kesici ve atakların artmasını önleyici özellikleri vardır. Karaciğerin en iyi dostlarından bu ot, şeker hastaları için de şeker dengesini korumada çok faydalı bir besindir. Ayrıca gut hastalığında da çok yararlıdır.
 
TURP OTU: İçinde yoğun bir oranda C vitamini, kükürt ve iyot vardır. Mikrop öldürücü özellikleri vardır. Karaciğeri güçlendirir, sarılığa iyi gelir. Öksürüğü keser, akciğer ve bronşları temizler. Uykuyu düzenleyici özellikleri vardır.
 
ŞEVKETİBOSTAN: İştah açıcıdır. Hastalık ve ameliyat sonraları iyileşme döneminde oldukça kıymetlidir. Hemoroiti önler, mide bağırsak gazlarını giderir.
 
Bu kadar değerli ve kıymetli otları masalarınızdan eksik etmeyin. Gelin hep beraber fast food zincirlerinden kurtulup, doğaya, zeytinyağlılara dönüp, uzun ve sağlıklı bir hayat için adımlar atalım.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN